Musiktjeneste bliver gratis i Danmark

WiMP vil skabe betalingsvillighed gennem åbenhed. Lyt til millioner af sange gratis.

Artikel top billede

Opdateret: Musiktjenesten WiMP lancerer i dag en redesignet afspiller med mange nye funktioner - men mest iøjnefaldende er det, at tjenesten bliver gratis at bruge i Danmark.

Danmark bliver testområde for en ny gratis basis-tjeneste, som det norsk-ejede firma afprøver.

Til dato har den fulde adgang til WiMP på web, mobil og for eksempel musikanlæg som Sonos kostet 99 kroner. Kan man nøjes med at lytte til musikken på nettet, koster det 49 kroner. Nu bliver en helt basal grundmodel gratis.

"Det er et produkt, der skal introducere folk til WiMP. Så de har gratis adgang til alle funktioner i computerversionen af WiMP," siger talsmand for WiMP Danmark Thor Martin Jensen.

"Det handler om, at vi bliver nødt til at skabe en betalingsvillighed, før vi laver betalingsmur," forklarer Thor Martin Jensen.

Med disse forbehold

Man kan forblive gratis-kunde, så længe man lyster.

Men skal være opmærksom på tre områder, hvor gratis- og betalingsversionen adskiller sig fra hinanden.

Der vil snart komme en kvalitetsforskel i lyden mellem de to tjenester. Der vil også blive indført et loft for, hvor mange sange man kan høre som gratist - som man kender det fra Spotifys gratismodel.
Og så bliver der små afbrydelser mellem numrene.

"Der kommer ikke reklamer, men der vil være tale om afbrydelser, hvor vi fortæller om ting knyttet til WiMP-poduktet. Det vil ikke blive reklamer for vaskepulver, men korte beskeder, hvor vi for eksempel oplyser om nogle redaktionelle tiltag, nye udgivelser eller kommentarspors-lister. Altsammen inden for musikuniverset," forsikrer Thor Martin Jensen.

Den åbne adgang til 18 millioner musiknumre skal stadig fungere som lokkemad, der skal gøre brugerne så glade for tjenesten, at de vælger at betale for den fulde pakke.

"Danmark er det første marked, hvor vi tester det. Det hænger sammen med, at Danmark har en størrelse, der gør det muligt at teste. Så vi håber, det bliver en succes, vi kan rulle ud andre steder".

WiMP er også til stede i Sverige, Norge, Tyskland og åbner snart i Polen.

Mange nye funktioner

Den nye version af WiMP har flere nye funktioner. 

En af de nye funktioner er WiMPradio, hvor man kan starte en "radio" inden for en genre, hvis man ikke ved, hvad man vil lytte til. Funktionen minder om den amerikanske Pandora og den nyligt lancerede Radio Play.

En anden nyhed i WiMPs mobile app er muligheden for at bruge app'en som "detektiv" til at finde navnet på den sang, der spiller i radioen. En funktion kendt fra Shazam og Soundhound.

En anden nyhed er en integration med eksterne medier. For eksempel Politiken. Her vil læserne straks kunne lytte til den musik, der omtales, via embeddede WiMP-afspillere på Politikens hjemmeside. Se et eksempel her. Senere tilføjes flere partnerskaber.


Artiklen er opdateret med oplysninger om forbehold i gratisversionen. Blandt andet at der kommer loft på antal gratis afspilninger. Og forskel i lydkvaliteten mellem betalt og gratis adgang.

Læses lige nu

    Annonce

    KMD A/S

    Senior Java Developer

    Københavnsområdet

    Digitaliseringsstyrelsen

    Udbuds- og kontraktjurist til Kontor for MitID

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    IT Sikkerhedsarkitekt i PET

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Hele Danmark øver

    Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S