Musiktjeneste bliver gratis i Danmark

WiMP vil skabe betalingsvillighed gennem åbenhed. Lyt til millioner af sange gratis.

Artikel top billede

Opdateret: Musiktjenesten WiMP lancerer i dag en redesignet afspiller med mange nye funktioner - men mest iøjnefaldende er det, at tjenesten bliver gratis at bruge i Danmark.

Danmark bliver testområde for en ny gratis basis-tjeneste, som det norsk-ejede firma afprøver.

Til dato har den fulde adgang til WiMP på web, mobil og for eksempel musikanlæg som Sonos kostet 99 kroner. Kan man nøjes med at lytte til musikken på nettet, koster det 49 kroner. Nu bliver en helt basal grundmodel gratis.

"Det er et produkt, der skal introducere folk til WiMP. Så de har gratis adgang til alle funktioner i computerversionen af WiMP," siger talsmand for WiMP Danmark Thor Martin Jensen.

"Det handler om, at vi bliver nødt til at skabe en betalingsvillighed, før vi laver betalingsmur," forklarer Thor Martin Jensen.

Med disse forbehold

Man kan forblive gratis-kunde, så længe man lyster.

Men skal være opmærksom på tre områder, hvor gratis- og betalingsversionen adskiller sig fra hinanden.

Der vil snart komme en kvalitetsforskel i lyden mellem de to tjenester. Der vil også blive indført et loft for, hvor mange sange man kan høre som gratist - som man kender det fra Spotifys gratismodel.
Og så bliver der små afbrydelser mellem numrene.

"Der kommer ikke reklamer, men der vil være tale om afbrydelser, hvor vi fortæller om ting knyttet til WiMP-poduktet. Det vil ikke blive reklamer for vaskepulver, men korte beskeder, hvor vi for eksempel oplyser om nogle redaktionelle tiltag, nye udgivelser eller kommentarspors-lister. Altsammen inden for musikuniverset," forsikrer Thor Martin Jensen.

Den åbne adgang til 18 millioner musiknumre skal stadig fungere som lokkemad, der skal gøre brugerne så glade for tjenesten, at de vælger at betale for den fulde pakke.

"Danmark er det første marked, hvor vi tester det. Det hænger sammen med, at Danmark har en størrelse, der gør det muligt at teste. Så vi håber, det bliver en succes, vi kan rulle ud andre steder".

WiMP er også til stede i Sverige, Norge, Tyskland og åbner snart i Polen.

Mange nye funktioner

Den nye version af WiMP har flere nye funktioner. 

En af de nye funktioner er WiMPradio, hvor man kan starte en "radio" inden for en genre, hvis man ikke ved, hvad man vil lytte til. Funktionen minder om den amerikanske Pandora og den nyligt lancerede Radio Play.

En anden nyhed i WiMPs mobile app er muligheden for at bruge app'en som "detektiv" til at finde navnet på den sang, der spiller i radioen. En funktion kendt fra Shazam og Soundhound.

En anden nyhed er en integration med eksterne medier. For eksempel Politiken. Her vil læserne straks kunne lytte til den musik, der omtales, via embeddede WiMP-afspillere på Politikens hjemmeside. Se et eksempel her. Senere tilføjes flere partnerskaber.


Artiklen er opdateret med oplysninger om forbehold i gratisversionen. Blandt andet at der kommer loft på antal gratis afspilninger. Og forskel i lydkvaliteten mellem betalt og gratis adgang.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune