Musiktjeneste bliver gratis i Danmark

WiMP vil skabe betalingsvillighed gennem åbenhed. Lyt til millioner af sange gratis.

Artikel top billede

Opdateret: Musiktjenesten WiMP lancerer i dag en redesignet afspiller med mange nye funktioner - men mest iøjnefaldende er det, at tjenesten bliver gratis at bruge i Danmark.

Danmark bliver testområde for en ny gratis basis-tjeneste, som det norsk-ejede firma afprøver.

Til dato har den fulde adgang til WiMP på web, mobil og for eksempel musikanlæg som Sonos kostet 99 kroner. Kan man nøjes med at lytte til musikken på nettet, koster det 49 kroner. Nu bliver en helt basal grundmodel gratis.

"Det er et produkt, der skal introducere folk til WiMP. Så de har gratis adgang til alle funktioner i computerversionen af WiMP," siger talsmand for WiMP Danmark Thor Martin Jensen.

"Det handler om, at vi bliver nødt til at skabe en betalingsvillighed, før vi laver betalingsmur," forklarer Thor Martin Jensen.

Med disse forbehold

Man kan forblive gratis-kunde, så længe man lyster.

Men skal være opmærksom på tre områder, hvor gratis- og betalingsversionen adskiller sig fra hinanden.

Der vil snart komme en kvalitetsforskel i lyden mellem de to tjenester. Der vil også blive indført et loft for, hvor mange sange man kan høre som gratist - som man kender det fra Spotifys gratismodel.
Og så bliver der små afbrydelser mellem numrene.

"Der kommer ikke reklamer, men der vil være tale om afbrydelser, hvor vi fortæller om ting knyttet til WiMP-poduktet. Det vil ikke blive reklamer for vaskepulver, men korte beskeder, hvor vi for eksempel oplyser om nogle redaktionelle tiltag, nye udgivelser eller kommentarspors-lister. Altsammen inden for musikuniverset," forsikrer Thor Martin Jensen.

Den åbne adgang til 18 millioner musiknumre skal stadig fungere som lokkemad, der skal gøre brugerne så glade for tjenesten, at de vælger at betale for den fulde pakke.

"Danmark er det første marked, hvor vi tester det. Det hænger sammen med, at Danmark har en størrelse, der gør det muligt at teste. Så vi håber, det bliver en succes, vi kan rulle ud andre steder".

WiMP er også til stede i Sverige, Norge, Tyskland og åbner snart i Polen.

Mange nye funktioner

Den nye version af WiMP har flere nye funktioner. 

En af de nye funktioner er WiMPradio, hvor man kan starte en "radio" inden for en genre, hvis man ikke ved, hvad man vil lytte til. Funktionen minder om den amerikanske Pandora og den nyligt lancerede Radio Play.

En anden nyhed i WiMPs mobile app er muligheden for at bruge app'en som "detektiv" til at finde navnet på den sang, der spiller i radioen. En funktion kendt fra Shazam og Soundhound.

En anden nyhed er en integration med eksterne medier. For eksempel Politiken. Her vil læserne straks kunne lytte til den musik, der omtales, via embeddede WiMP-afspillere på Politikens hjemmeside. Se et eksempel her. Senere tilføjes flere partnerskaber.


Artiklen er opdateret med oplysninger om forbehold i gratisversionen. Blandt andet at der kommer loft på antal gratis afspilninger. Og forskel i lydkvaliteten mellem betalt og gratis adgang.

Annonceindlæg fra Opentext

Identity er omdrejningspunkt for AI, applikationer og angreb og kræver klar governance

Det gælder om at reducere risici – fra medarbejdere over privilegerede brugere til maskinidentiteter.

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

Lars Mørch

Idura

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

Lasse Fletcher

inciro K/S