Android 4.2 er fyldt med fejl

Den nye version af Googles mobile styresystem indeholder mange fejl. Brugere klager over nedbrud og begrænset batteri-levetid.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

En uge efter udgivelsen af den nye Android-version 4.2 er der fundet en lang række fejl i det mobile styresystem. Hos bloggen Android Police har man samlet en oversigt med de mest alvorlige problemer, som er registreret i Googles officielle fejl-database.

Flere brugere klager over hyppige system-nedbrud, begrænset batteri-levetid og problemer med den automatiske regulering af lysstyrken, hvor skærmen ser ud til at flimre. Forklaringen skulle være, at lyssensorernes følsomhed er indstillet for højt, så de konstant ændrer lysstyrken.

Desuden ser det ud til, at Bluetooth-funktionen ikke længere virker under Android 4.2.

En rundspørge gennemført af Android Police viser, at en tredjedel af de adspurgte mener, at deres batteri-levetid er blevet kortere efter opgraderingen til den nye version.

Et andet problem er, at Android-enhederne ofte genstarter flere gange om dagen uden grund.

Den generelle hastighed i systemet skulle også være faldet, specielt når man starter apps eller bevæger sig gennem de forskellige menuskærme.

Der er også problemer med styringen af musikafspilningen, hvor knapperne til Play Music i nogle tilfælde ikke er synlige på startskærmen. Det kræver så en genstart at få knapperne tilbage.

En fejl i kontakt-applikationen betyder, at det er umuligt at oprette en aftale for julemåneden december. Fejlen findes dog ikke i selve kalender-app'en.

Flere brugere fortæller desuden, at de har problemer med at logge sig på Google Talk, som ikke længere vil acceptere andre brugere end telefonens ejer.

Google har indtil videre ikke kommenteret de mange problemer med Android 4.2.

Annonceindlæg fra SoftwareOne

Glem hypen: Her er tre steder hvor AI allerede leverer

Ifølge SoftwareOne ligger de reelle AI-gevinster gemt i områder af central betydning for forretningen.

Navnenyt fra it-Danmark

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job