Android 4.2 er fyldt med fejl

Den nye version af Googles mobile styresystem indeholder mange fejl. Brugere klager over nedbrud og begrænset batteri-levetid.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

En uge efter udgivelsen af den nye Android-version 4.2 er der fundet en lang række fejl i det mobile styresystem. Hos bloggen Android Police har man samlet en oversigt med de mest alvorlige problemer, som er registreret i Googles officielle fejl-database.

Flere brugere klager over hyppige system-nedbrud, begrænset batteri-levetid og problemer med den automatiske regulering af lysstyrken, hvor skærmen ser ud til at flimre. Forklaringen skulle være, at lyssensorernes følsomhed er indstillet for højt, så de konstant ændrer lysstyrken.

Desuden ser det ud til, at Bluetooth-funktionen ikke længere virker under Android 4.2.

En rundspørge gennemført af Android Police viser, at en tredjedel af de adspurgte mener, at deres batteri-levetid er blevet kortere efter opgraderingen til den nye version.

Et andet problem er, at Android-enhederne ofte genstarter flere gange om dagen uden grund.

Den generelle hastighed i systemet skulle også være faldet, specielt når man starter apps eller bevæger sig gennem de forskellige menuskærme.

Der er også problemer med styringen af musikafspilningen, hvor knapperne til Play Music i nogle tilfælde ikke er synlige på startskærmen. Det kræver så en genstart at få knapperne tilbage.

En fejl i kontakt-applikationen betyder, at det er umuligt at oprette en aftale for julemåneden december. Fejlen findes dog ikke i selve kalender-app'en.

Flere brugere fortæller desuden, at de har problemer med at logge sig på Google Talk, som ikke længere vil acceptere andre brugere end telefonens ejer.

Google har indtil videre ikke kommenteret de mange problemer med Android 4.2.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

Michael Nyboe Engelrud

Rethink Cybersecurity Advisory

Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS