Android 4.2 er fyldt med fejl

Den nye version af Googles mobile styresystem indeholder mange fejl. Brugere klager over nedbrud og begrænset batteri-levetid.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

En uge efter udgivelsen af den nye Android-version 4.2 er der fundet en lang række fejl i det mobile styresystem. Hos bloggen Android Police har man samlet en oversigt med de mest alvorlige problemer, som er registreret i Googles officielle fejl-database.

Flere brugere klager over hyppige system-nedbrud, begrænset batteri-levetid og problemer med den automatiske regulering af lysstyrken, hvor skærmen ser ud til at flimre. Forklaringen skulle være, at lyssensorernes følsomhed er indstillet for højt, så de konstant ændrer lysstyrken.

Desuden ser det ud til, at Bluetooth-funktionen ikke længere virker under Android 4.2.

En rundspørge gennemført af Android Police viser, at en tredjedel af de adspurgte mener, at deres batteri-levetid er blevet kortere efter opgraderingen til den nye version.

Et andet problem er, at Android-enhederne ofte genstarter flere gange om dagen uden grund.

Den generelle hastighed i systemet skulle også være faldet, specielt når man starter apps eller bevæger sig gennem de forskellige menuskærme.

Der er også problemer med styringen af musikafspilningen, hvor knapperne til Play Music i nogle tilfælde ikke er synlige på startskærmen. Det kræver så en genstart at få knapperne tilbage.

En fejl i kontakt-applikationen betyder, at det er umuligt at oprette en aftale for julemåneden december. Fejlen findes dog ikke i selve kalender-app'en.

Flere brugere fortæller desuden, at de har problemer med at logge sig på Google Talk, som ikke længere vil acceptere andre brugere end telefonens ejer.

Google har indtil videre ikke kommenteret de mange problemer med Android 4.2.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København

    Executive Conversations: Kina, Trump og AI-ledelse

    Kina, USA og AI flytter magt og markeder. Geopolitik rammer leverandørkæder, chips, data og standarder. Lær at koble global risiko med konkret it-ledelse. Få styr på governance, sikkerhed og compliance i AI. Deltag og styrk din handlekraft.

    Infrastruktur | København

    Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

    Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

    Digital transformation | Aarhus C

    Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job