Android 4.2 er fyldt med fejl

Den nye version af Googles mobile styresystem indeholder mange fejl. Brugere klager over nedbrud og begrænset batteri-levetid.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

En uge efter udgivelsen af den nye Android-version 4.2 er der fundet en lang række fejl i det mobile styresystem. Hos bloggen Android Police har man samlet en oversigt med de mest alvorlige problemer, som er registreret i Googles officielle fejl-database.

Flere brugere klager over hyppige system-nedbrud, begrænset batteri-levetid og problemer med den automatiske regulering af lysstyrken, hvor skærmen ser ud til at flimre. Forklaringen skulle være, at lyssensorernes følsomhed er indstillet for højt, så de konstant ændrer lysstyrken.

Desuden ser det ud til, at Bluetooth-funktionen ikke længere virker under Android 4.2.

En rundspørge gennemført af Android Police viser, at en tredjedel af de adspurgte mener, at deres batteri-levetid er blevet kortere efter opgraderingen til den nye version.

Et andet problem er, at Android-enhederne ofte genstarter flere gange om dagen uden grund.

Den generelle hastighed i systemet skulle også være faldet, specielt når man starter apps eller bevæger sig gennem de forskellige menuskærme.

Der er også problemer med styringen af musikafspilningen, hvor knapperne til Play Music i nogle tilfælde ikke er synlige på startskærmen. Det kræver så en genstart at få knapperne tilbage.

En fejl i kontakt-applikationen betyder, at det er umuligt at oprette en aftale for julemåneden december. Fejlen findes dog ikke i selve kalender-app'en.

Flere brugere fortæller desuden, at de har problemer med at logge sig på Google Talk, som ikke længere vil acceptere andre brugere end telefonens ejer.

Google har indtil videre ikke kommenteret de mange problemer med Android 4.2.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

Kod smartere med GitHub Copilot

Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job