Google: FN vil overtage internet

Google advarer nu om, at nogle regeringer prøver at få større statslig kontrol over nettet.

Artikel top billede

Den 3. december skal internettets fremtid diskuteres på et FN-møde med repræsentanter for alle verdens lande bag lukkede døre. Flere lande støtter et forslag om, at kontrollen over nettet skal overdrages til FN-organisationen ITU og dets medlemmer. Det har nu fået Google på barrikaderne. Søgegiganten har startet en informations-kampagne, der skal skabe opmærksomhed om planerne.

"En fri og åben verden afhænger af et frit og åbent web," lyder overskriften på kampagnen, hvor det hævdes, at nogle lande vil øge censuren og regulere nettet.

"Regeringer der arbejder bag lukkede døre skal ikke have lov til at bestemme nettets fremtid. De milliarder af mennesker som bruger nettet rundt om i verden skal også høres," lyder budskabet fra Google.

I december afholdes World Conference on International Telecommunications (WCIT) i Dubai, og et af programpunkterne er en genforhandling af en traktat om international telekommunikation fra 1988.

En del af dokumenterne er på forhånd sluppet ud på WCITLeaks. I sidste uge kunne CNET fortælle, at Rusland ønsker at overdrage kontrollen over nettet til de nationale regeringer og ITU.

Det vil betyde et meget dramatisk indgreb i nettets administration, der i dag ligger hos tekniske organisationer som ICANN og Internet Society.

Der er 193 FN-medlemslande, som hver især har én stemme på WCIT-mødet, men det er uklart, hvor mange der støtter det russiske forslag. Rusland foreslår, at der skal tilføjes en ny sektion om "IP-baserede netværk" til traktaten.

Et af ændringsforslagene betyder, at medlemslandene skal have "den suveræne ret til at administrere internettet i deres eget nationale territorium og styre de nationale domænenavne".

Efter de seneste dages omtale har Rusland nu ændret sit oprindelige forslag, men det ser ud til, at ændringerne kun er kosmetiske. Det kræves fortsat, at de nationale regeringer skal have en udvidet rolle.

Det frygtes, at lande som Rusland, Iran og Kina vil forsøge at bruge FN-mødet til at opnå større kontrol over nettet og begrænse den frie kommunikation online. Men ITU har hele tiden understreget, at man ikke har noget ønsket om at overtage kontrollen med nettet.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    Kan du drive succesfulde strategiske IT projekter i PET?

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Thales

    AI gør de ondsindede bots både billigere og sværere at stoppe

    Kunstig intelligens har ikke bare givet virksomheder nye muligheder.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos