Google: FN vil overtage internet

Google advarer nu om, at nogle regeringer prøver at få større statslig kontrol over nettet.

Artikel top billede

Den 3. december skal internettets fremtid diskuteres på et FN-møde med repræsentanter for alle verdens lande bag lukkede døre. Flere lande støtter et forslag om, at kontrollen over nettet skal overdrages til FN-organisationen ITU og dets medlemmer. Det har nu fået Google på barrikaderne. Søgegiganten har startet en informations-kampagne, der skal skabe opmærksomhed om planerne.

"En fri og åben verden afhænger af et frit og åbent web," lyder overskriften på kampagnen, hvor det hævdes, at nogle lande vil øge censuren og regulere nettet.

"Regeringer der arbejder bag lukkede døre skal ikke have lov til at bestemme nettets fremtid. De milliarder af mennesker som bruger nettet rundt om i verden skal også høres," lyder budskabet fra Google.

I december afholdes World Conference on International Telecommunications (WCIT) i Dubai, og et af programpunkterne er en genforhandling af en traktat om international telekommunikation fra 1988.

En del af dokumenterne er på forhånd sluppet ud på WCITLeaks. I sidste uge kunne CNET fortælle, at Rusland ønsker at overdrage kontrollen over nettet til de nationale regeringer og ITU.

Det vil betyde et meget dramatisk indgreb i nettets administration, der i dag ligger hos tekniske organisationer som ICANN og Internet Society.

Der er 193 FN-medlemslande, som hver især har én stemme på WCIT-mødet, men det er uklart, hvor mange der støtter det russiske forslag. Rusland foreslår, at der skal tilføjes en ny sektion om "IP-baserede netværk" til traktaten.

Et af ændringsforslagene betyder, at medlemslandene skal have "den suveræne ret til at administrere internettet i deres eget nationale territorium og styre de nationale domænenavne".

Efter de seneste dages omtale har Rusland nu ændret sit oprindelige forslag, men det ser ud til, at ændringerne kun er kosmetiske. Det kræves fortsat, at de nationale regeringer skal have en udvidet rolle.

Det frygtes, at lande som Rusland, Iran og Kina vil forsøge at bruge FN-mødet til at opnå større kontrol over nettet og begrænse den frie kommunikation online. Men ITU har hele tiden understreget, at man ikke har noget ønsket om at overtage kontrollen med nettet.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S