Nu starter den digitale krig om Ringenes Herre

Tolkien's univers bliver udplyndret på nettet. Nu kræver hans arvinger en gigantisk erstatning.

Artikel top billede

Nu er banen kridtet op til et stort slagsmål om de digitale rettigheder til J.R.R. Tolkiens magiske univers. Helt tilbage i 1969 blev der indgået en licensaftale mellem forfatteren og mediefirmaet Warner Bros. Nu forlanger hans arvinger en erstatning på næsten en halv milliard kroner i en retssag mod mediegiganten, der netop er startet i Los Angeles. Det skriver The Hollywood Reporter.

Det hele startede med en spammail, som en af arvingernes advokater modtog i sin indbakke. Den lokkede med et pengespil i forfatterens navn: "Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring: Online Slot Game". Det var åbenbart dråben, der fik sølvbægeret til at flyde over.

Tolkien Estate, som forener forfatterens arvinger, startede en nærmere undersøgelse af, hvordan Warner Bros har håndteret sine rettigheder. Det viste sig, at der er planlagt flere pengespil med figurer fra Ringenes Herre.

Men arvingerne hævder, at Warner Bros kun har retten til at sælge "materielle produkter" - altså legetøj, beklædning og andre fysiske ting med Frodo og Gandalf.

Warner Bros må slet ikke markedsføre onlinespil eller andre digitale produkter, der bruger Ringenes Herre-universet, hævdes det.

Det kan også ramme det populære onlinespil Lord of the Rings Online, som tidligere er solgt på et fysisk medie, men nu kun er tilgængelig som digital download.

Tolkien Estate forlanger erstatning for copyright-krænkelse og kontraktbrud, og samtidig skal der udstedes et fogedforbud mod de pågældende produkter.

Men det er især de nye online-pengespil med Tolkien-tema, der vækker harme. De har forårsaget "uoprettelig skade på Tolkiens arv og omdømme og den goodwill, der er opbygget med hans bøger," hedder det i advokaternes begrundelse.

Det er nok ikke helt tilfældigt, at retssagen kommer kort tid inden premieren for den første del af Peter Jacksons nye Hobbit-trilogi. Det må forvente,s at Warner Bros er meget interesseret i at få lukket sagen i en fart for at undgå negativ omtale.

Annonceindlæg fra Axcess Nordic

AI i kundeservice kræver mere end ny teknologi

AI er på vej ind i danske kontaktcentre, men uklare mål, tunge processer og et opsplittet systemlandskab spænder mange steder ben for resultaterne.

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura