Apples rumskib lander senere

Det tager længere tid end planlagt at bygge Apples gigantiske hovedkvarter, der ligner et strandet rumskib.

Artikel top billede

Kort tid inden Steve Jobs' død kunne han fremlægge planer for Apples nye hovedkvarter i byen Cupertino. Jobs betegnede selv bygningen som et "strandet rumskib", men den bliver også sammenlignet med Pentagon i Washington D.C. Nu har Apple afleveret nye reviderede planer for bygningen til det lokale bystyre, og det ser ud til, at byggeriet kommer i gang ét år senere end planlagt.

Det betyder også, at bygningen først bliver færdig i 2016 og ikke 2015, som der stod i den oprindelige plan. Alle de nye planer, tegninger og billeder kan ses på denne side.

Det var meningen, at byggeriet skulle starte allerede i år, men nu fortæller Cupertinos borgmester, at det tidligst kan ske i slutningen af 2013 og måske ikke før 2014.

Samtidig understreger bystyret, at man bestemt ikke har tænkt sig at lægge forhindringer i vejen for Apple, som har skabt tusindvis af arbejdspladser i byen.  

Der er kun små ændringer i de nye planer, herunder at det planlagte kredsformede auditorium med 1.000 pladser er flyttet længere væk fra vejen.

Det ser ud til, at det under alle omstændigheder bliver svært at se bygningen fra vejen - den er skjult af træer.  

For at spare plads er en del af parkeringspladserne anbragt i et underjordisk parkeringshus i to etager. Hver etage har plads til 2.300 biler. Desuden skal der bygges et parkeringshus med 4.300 pladser over jorden.

Den såkaldte Apple Campus 2 skal bygges på et areal på 70 hektar, der tidligere har tilhørt Hewlett-Packard, og bygningen bliver på 260.129 kvadratmeter fordelt på fire etager.
 
Den britiske stjernearkitekt Norman Foster har tegnet bygningen. Der er plads til 13.000 medarbejdere.
 
Apple-hovedkvarteret har også sit eget fitness-center, et stort parkeringsanlæg og et kraftværk, der skal forsyne hele bygningen med energi. I den forbindelse lover Apple, at strømforsyningen bliver baseret på miljøvenlige energikilder.
 
Flere offentlige veje skal lægges om, og 3.400 træer skal fældes for at skaffe plads til bygningen, men der skal også plantes 6.000 nye træer. Midt i den runde bygning kommer et stort park-lignende areal, men der bliver ingen offentlig adgang til området.

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

Henrik Thøgersen

IT Confidence A/S

Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

Niels Bjørndal Nygaard

Norriq Danmark A/S