Apples rumskib lander senere

Det tager længere tid end planlagt at bygge Apples gigantiske hovedkvarter, der ligner et strandet rumskib.

Artikel top billede

Kort tid inden Steve Jobs' død kunne han fremlægge planer for Apples nye hovedkvarter i byen Cupertino. Jobs betegnede selv bygningen som et "strandet rumskib", men den bliver også sammenlignet med Pentagon i Washington D.C. Nu har Apple afleveret nye reviderede planer for bygningen til det lokale bystyre, og det ser ud til, at byggeriet kommer i gang ét år senere end planlagt.

Det betyder også, at bygningen først bliver færdig i 2016 og ikke 2015, som der stod i den oprindelige plan. Alle de nye planer, tegninger og billeder kan ses på denne side.

Det var meningen, at byggeriet skulle starte allerede i år, men nu fortæller Cupertinos borgmester, at det tidligst kan ske i slutningen af 2013 og måske ikke før 2014.

Samtidig understreger bystyret, at man bestemt ikke har tænkt sig at lægge forhindringer i vejen for Apple, som har skabt tusindvis af arbejdspladser i byen.  

Der er kun små ændringer i de nye planer, herunder at det planlagte kredsformede auditorium med 1.000 pladser er flyttet længere væk fra vejen.

Det ser ud til, at det under alle omstændigheder bliver svært at se bygningen fra vejen - den er skjult af træer.  

For at spare plads er en del af parkeringspladserne anbragt i et underjordisk parkeringshus i to etager. Hver etage har plads til 2.300 biler. Desuden skal der bygges et parkeringshus med 4.300 pladser over jorden.

Den såkaldte Apple Campus 2 skal bygges på et areal på 70 hektar, der tidligere har tilhørt Hewlett-Packard, og bygningen bliver på 260.129 kvadratmeter fordelt på fire etager.
 
Den britiske stjernearkitekt Norman Foster har tegnet bygningen. Der er plads til 13.000 medarbejdere.
 
Apple-hovedkvarteret har også sit eget fitness-center, et stort parkeringsanlæg og et kraftværk, der skal forsyne hele bygningen med energi. I den forbindelse lover Apple, at strømforsyningen bliver baseret på miljøvenlige energikilder.
 
Flere offentlige veje skal lægges om, og 3.400 træer skal fældes for at skaffe plads til bygningen, men der skal også plantes 6.000 nye træer. Midt i den runde bygning kommer et stort park-lignende areal, men der bliver ingen offentlig adgang til området.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

    Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

    Navnenyt fra it-Danmark

    T-Systems har pr. 17. august 2026 ansat Anders Christensen som Head of Digital. Anders skal især beskæftige sig med at rådgive kunder om T-Systems digitale portefølje, inkl. kunstig intelligens løsninger og services. Anders kommer fra en stilling som Senior Director, Sovereign Services hos TDC Erhverv. Anders har tidligere beskæftiget sig med at rådgive om infrastruktur platforme og digitale løsninger, som giver en reel forretningsværdi. Nyt job

    Anders Christensen

    T-Systems

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Caroline Nolsø Tofft som Senior Advisor, Data & AI. Hun skal især beskæftige sig med at styrke vores kommercielle pipeline og relationen til både nye og eksisterende kunder. Hun kommer fra en stilling som Integration Partner Manager hos DataLøn. Nyt job

    Caroline Nolsø Tofft

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Gutzon D. Børglum som Key Account Manager på netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med salg i IT-branchen - bla. med tidligere ansættelser som SE hos GlobalConnect og CSM hos Heimdal. Nyt job

    Gutzon D. Børglum

    Netip A/S