Apples rumskib lander senere

Det tager længere tid end planlagt at bygge Apples gigantiske hovedkvarter, der ligner et strandet rumskib.

Artikel top billede

Kort tid inden Steve Jobs' død kunne han fremlægge planer for Apples nye hovedkvarter i byen Cupertino. Jobs betegnede selv bygningen som et "strandet rumskib", men den bliver også sammenlignet med Pentagon i Washington D.C. Nu har Apple afleveret nye reviderede planer for bygningen til det lokale bystyre, og det ser ud til, at byggeriet kommer i gang ét år senere end planlagt.

Det betyder også, at bygningen først bliver færdig i 2016 og ikke 2015, som der stod i den oprindelige plan. Alle de nye planer, tegninger og billeder kan ses på denne side.

Det var meningen, at byggeriet skulle starte allerede i år, men nu fortæller Cupertinos borgmester, at det tidligst kan ske i slutningen af 2013 og måske ikke før 2014.

Samtidig understreger bystyret, at man bestemt ikke har tænkt sig at lægge forhindringer i vejen for Apple, som har skabt tusindvis af arbejdspladser i byen.  

Der er kun små ændringer i de nye planer, herunder at det planlagte kredsformede auditorium med 1.000 pladser er flyttet længere væk fra vejen.

Det ser ud til, at det under alle omstændigheder bliver svært at se bygningen fra vejen - den er skjult af træer.  

For at spare plads er en del af parkeringspladserne anbragt i et underjordisk parkeringshus i to etager. Hver etage har plads til 2.300 biler. Desuden skal der bygges et parkeringshus med 4.300 pladser over jorden.

Den såkaldte Apple Campus 2 skal bygges på et areal på 70 hektar, der tidligere har tilhørt Hewlett-Packard, og bygningen bliver på 260.129 kvadratmeter fordelt på fire etager.
 
Den britiske stjernearkitekt Norman Foster har tegnet bygningen. Der er plads til 13.000 medarbejdere.
 
Apple-hovedkvarteret har også sit eget fitness-center, et stort parkeringsanlæg og et kraftværk, der skal forsyne hele bygningen med energi. I den forbindelse lover Apple, at strømforsyningen bliver baseret på miljøvenlige energikilder.
 
Flere offentlige veje skal lægges om, og 3.400 træer skal fældes for at skaffe plads til bygningen, men der skal også plantes 6.000 nye træer. Midt i den runde bygning kommer et stort park-lignende areal, men der bliver ingen offentlig adgang til området.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S