Her er verdens ældste fungerende computer

Det gamle regnemonster bruger blinkende lys, mekaniske kontakter og papirstrimler med data.

Artikel top billede

Efter tre års arbejde har det britiske National Museum of Computing i det berømte Bletchley Park nu genstartet det, der betegnes som verdens ældste fungerende digitale computer. Det er den såkaldte Harwell Dekatron, også kaldet WITCH. Den store computer blev bygget for 61 år siden, og den er et imponerende syn med blinkende lys, klaprende printere og endeløse papirstrimler med data.

To af de oprindelige udviklere og en af de gamle brugere har også deltaget i restaureringen af den gamle maskine, der nu kan beundres hos computermuseet.

"I 1951 var Harwell Dekatron en af måske et dusin computere i verden, og i eftertiden har den overlevet intakt, mens andre computere er blevet genbrugt eller skrottet," siger Kevin Murrell, der stod i spidsen for projektet.

Den 2,5 tons tunge maskine blev i første omgang brugt til at udføre de kedelige og besværlige beregninger, som tidligere skulle klares af mennesker. I modsætning til dagens computere arbejdede den ikke med det binære talsystem, men brugte stadig decimal-systemet. Den var ikke hurtig, men meget stabil - den kunne regne i dagevis uden fejl.

Senere blev den flyttet til forskellige museer og forsvandt til sidst i et støvet lagerkammer, indtil den blev genopdaget i 2008.

Harwell Dekatron består af 828 rør og 131 ventiler, og den havde 199 pærer. Det samlede strømforbrug var på 1,5 kilowatt.

Der er flere ældre computere end WITCH, men de er ikke længere i en fungerende tilstand. Hos museet kan man også se Colossus Mark II, som er verdens første elektronisk programmerbare computer.

Annonce

Capgemini Danmark A/S

Strategy & Transformation Consultant

Københavnsområdet

Kræftens Bekæmpelse

IT-driftsleder

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Head of Digital Trust & Security

Midtjylland

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

Christoffer Andersen

Norriq Danmark A/S