Her er verdens ældste fungerende computer

Det gamle regnemonster bruger blinkende lys, mekaniske kontakter og papirstrimler med data.

Artikel top billede

Efter tre års arbejde har det britiske National Museum of Computing i det berømte Bletchley Park nu genstartet det, der betegnes som verdens ældste fungerende digitale computer. Det er den såkaldte Harwell Dekatron, også kaldet WITCH. Den store computer blev bygget for 61 år siden, og den er et imponerende syn med blinkende lys, klaprende printere og endeløse papirstrimler med data.

To af de oprindelige udviklere og en af de gamle brugere har også deltaget i restaureringen af den gamle maskine, der nu kan beundres hos computermuseet.

"I 1951 var Harwell Dekatron en af måske et dusin computere i verden, og i eftertiden har den overlevet intakt, mens andre computere er blevet genbrugt eller skrottet," siger Kevin Murrell, der stod i spidsen for projektet.

Den 2,5 tons tunge maskine blev i første omgang brugt til at udføre de kedelige og besværlige beregninger, som tidligere skulle klares af mennesker. I modsætning til dagens computere arbejdede den ikke med det binære talsystem, men brugte stadig decimal-systemet. Den var ikke hurtig, men meget stabil - den kunne regne i dagevis uden fejl.

Senere blev den flyttet til forskellige museer og forsvandt til sidst i et støvet lagerkammer, indtil den blev genopdaget i 2008.

Harwell Dekatron består af 828 rør og 131 ventiler, og den havde 199 pærer. Det samlede strømforbrug var på 1,5 kilowatt.

Der er flere ældre computere end WITCH, men de er ikke længere i en fungerende tilstand. Hos museet kan man også se Colossus Mark II, som er verdens første elektronisk programmerbare computer.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank

    IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

    Annette Macsay Mostrup

    IFS Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S