Her er verdens ældste fungerende computer

Det gamle regnemonster bruger blinkende lys, mekaniske kontakter og papirstrimler med data.

Artikel top billede

Efter tre års arbejde har det britiske National Museum of Computing i det berømte Bletchley Park nu genstartet det, der betegnes som verdens ældste fungerende digitale computer. Det er den såkaldte Harwell Dekatron, også kaldet WITCH. Den store computer blev bygget for 61 år siden, og den er et imponerende syn med blinkende lys, klaprende printere og endeløse papirstrimler med data.

To af de oprindelige udviklere og en af de gamle brugere har også deltaget i restaureringen af den gamle maskine, der nu kan beundres hos computermuseet.

"I 1951 var Harwell Dekatron en af måske et dusin computere i verden, og i eftertiden har den overlevet intakt, mens andre computere er blevet genbrugt eller skrottet," siger Kevin Murrell, der stod i spidsen for projektet.

Den 2,5 tons tunge maskine blev i første omgang brugt til at udføre de kedelige og besværlige beregninger, som tidligere skulle klares af mennesker. I modsætning til dagens computere arbejdede den ikke med det binære talsystem, men brugte stadig decimal-systemet. Den var ikke hurtig, men meget stabil - den kunne regne i dagevis uden fejl.

Senere blev den flyttet til forskellige museer og forsvandt til sidst i et støvet lagerkammer, indtil den blev genopdaget i 2008.

Harwell Dekatron består af 828 rør og 131 ventiler, og den havde 199 pærer. Det samlede strømforbrug var på 1,5 kilowatt.

Der er flere ældre computere end WITCH, men de er ikke længere i en fungerende tilstand. Hos museet kan man også se Colossus Mark II, som er verdens første elektronisk programmerbare computer.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

Thomas Fossing

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse