Ex-chef: Jeg vil ikke være syndebuk for HP

Stifteren af Autonomy skyder igen mod HP efter beskyldninger om milliardfusk.

Artikel top billede

"Dette er firma, der er i totalt kaos, og i går afleverede det formodentlig værste resultat i 70 å."

Stifteren af den engelske softwarefirma Autonomy, Mike Lynch, lægger ikke fingre i mellem, i sit svar på HPs beskyldninger om, at han skulle have fusket med regnskaberne, og derfor er skyld i at HP må afskrive 29 milliarder kroner på købet Autonomy.

Udtalelser fra Mike Lynch faldt under et interview med den engelske tv-kanal Sky. Her fortsætter Mike Lynch sit udfald mod HP.

"Men jeg har ikke tænkt mig at blive syndebuk for, at HP er i fuldstændig opløsning," siger han.

Mike Lynch benægter fuldstændig, at der skulle være sandhed i HPs anklager om at Autonomy havde brugt regnskabstricks for at overbevise HP om, at de skulle købet Autonomy. HP købte i oktober sidste år Autonomy for 60 milliarder kroner.

Til Sky fortæller han, at revisorfirmaet Deloitte har tilkendegivet, at der ikke var nogen problemer med Autonomys regnskab.

Samtidig bemærker Lynch, at HP før overtagelsen af Autonomy gennemførte en meget grundig due dilligence, hvorde fik hjælp fra firmaer som KPMG, Barclays og Perella Weinberg.

Mikel Lynch hævder, at årsagen til at HP må ud i milliardafskrivninger i stedet handler om dårlig ledelse og dermed ødelæggelse af HPs værdier.

Læs mere:

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS