Ex-chef: Jeg vil ikke være syndebuk for HP

Stifteren af Autonomy skyder igen mod HP efter beskyldninger om milliardfusk.

Artikel top billede

"Dette er firma, der er i totalt kaos, og i går afleverede det formodentlig værste resultat i 70 å."

Stifteren af den engelske softwarefirma Autonomy, Mike Lynch, lægger ikke fingre i mellem, i sit svar på HPs beskyldninger om, at han skulle have fusket med regnskaberne, og derfor er skyld i at HP må afskrive 29 milliarder kroner på købet Autonomy.

Udtalelser fra Mike Lynch faldt under et interview med den engelske tv-kanal Sky. Her fortsætter Mike Lynch sit udfald mod HP.

"Men jeg har ikke tænkt mig at blive syndebuk for, at HP er i fuldstændig opløsning," siger han.

Mike Lynch benægter fuldstændig, at der skulle være sandhed i HPs anklager om at Autonomy havde brugt regnskabstricks for at overbevise HP om, at de skulle købet Autonomy. HP købte i oktober sidste år Autonomy for 60 milliarder kroner.

Til Sky fortæller han, at revisorfirmaet Deloitte har tilkendegivet, at der ikke var nogen problemer med Autonomys regnskab.

Samtidig bemærker Lynch, at HP før overtagelsen af Autonomy gennemførte en meget grundig due dilligence, hvorde fik hjælp fra firmaer som KPMG, Barclays og Perella Weinberg.

Mikel Lynch hævder, at årsagen til at HP må ud i milliardafskrivninger i stedet handler om dårlig ledelse og dermed ødelæggelse af HPs værdier.

Læs mere:

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-Supporter til Lokal IT Støtte i Varde

    Sydjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    Vil du bygge API'er uden en facitliste i IT-afdelingen i PET?

    Københavnsområdet

    BEC Financial Technologies

    Development Manager for Accounting Data & Monitoring

    Uspecificeret arbejdssted

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Hele Danmark øver

    Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job