Ex-chef: Jeg vil ikke være syndebuk for HP

Stifteren af Autonomy skyder igen mod HP efter beskyldninger om milliardfusk.

Artikel top billede

"Dette er firma, der er i totalt kaos, og i går afleverede det formodentlig værste resultat i 70 å."

Stifteren af den engelske softwarefirma Autonomy, Mike Lynch, lægger ikke fingre i mellem, i sit svar på HPs beskyldninger om, at han skulle have fusket med regnskaberne, og derfor er skyld i at HP må afskrive 29 milliarder kroner på købet Autonomy.

Udtalelser fra Mike Lynch faldt under et interview med den engelske tv-kanal Sky. Her fortsætter Mike Lynch sit udfald mod HP.

"Men jeg har ikke tænkt mig at blive syndebuk for, at HP er i fuldstændig opløsning," siger han.

Mike Lynch benægter fuldstændig, at der skulle være sandhed i HPs anklager om at Autonomy havde brugt regnskabstricks for at overbevise HP om, at de skulle købet Autonomy. HP købte i oktober sidste år Autonomy for 60 milliarder kroner.

Til Sky fortæller han, at revisorfirmaet Deloitte har tilkendegivet, at der ikke var nogen problemer med Autonomys regnskab.

Samtidig bemærker Lynch, at HP før overtagelsen af Autonomy gennemførte en meget grundig due dilligence, hvorde fik hjælp fra firmaer som KPMG, Barclays og Perella Weinberg.

Mikel Lynch hævder, at årsagen til at HP må ud i milliardafskrivninger i stedet handler om dårlig ledelse og dermed ødelæggelse af HPs værdier.

Læs mere:

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet