Derfor kan dine udenlandske konkurrenter smykke sig med e-mærket

Danske forhandlere har ikke monopol på at få tildelt e-mærket. Som udenlandsk forhandler kan man sagtens blive godkendt af e-handelsfonden. Læs hvorfor.

Artikel top billede

Når en virksomhed bag en webshop skal godkendes af e-handelsfonden, betyder det ikke noget, om den er dansk eller ej.

For at komme i betragtning til den danske mærkningsordning, kræver det, at forretningen og dens markedsføring er rettet mod det danske marked.

"Det vil sige, at indhold og handelsbetingelser skal stå på dansk, og man skal kende totalbeløbet," siger Maria Jensen, der er jurist hos e-mærket.

Derudover kræver e-handelsfonden, at forhandleren overholder dansk lovgivning og retspraksis. 

Ifølge Maria Jensen hjælper e-handelsfonden gerne de udenlandske virksomheder med reglerne for det danske marked, hvis de ønsker at etablere en butik, der er rettet mod det danske marked.

Hvor mange udenlandske virksomheder, der ansøger om e-mærket, har e-handelsfonden ikke nogen præcise tal på, fortæller Maria Jensen. Hun oplyser dog, at tallet er stigende.

"Der er mange udenlandske butikker ansøger om e-mærket og ønsker at komme ind på det danske marked, og e-mærket er en dokumentation for, at kunden handler sikkert på deres sider," siger Maria Jensen.

Læs mere:

KMD A/S

Senior Solution Architect

Københavnsområdet

Unik System Design A/S

QA Engineer

Sydjylland

Politiets Efterretningstjeneste

Datacentertekniker hos PET

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Aarhus C

Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Vækst, skalering og internationalisering i en ny virkelighed

Vækst og internationalisering kræver it, der kan skifte retning uden at knække. Lær at designe løst koblede platforme, planlægge leverandørskift og skalere til nye markeder uden tab af tempo og kontrol. Deltag i dette lukkede roundtable med...

Digital transformation | København

Computerworld Summit 2026 - København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics