Stor test af antivirus dumper Microsoft Security Essentials

Den uafhængige organisation AV-Test har testet 24 antivirus-programmer til Windows 7. Kun Microsofts egen antivirus dumper.

Artikel top billede

Tyske AV-Test har testet 24 af de seneste antivirus-produkter til private brugere på Windows 7 platformen. Den producent-uafhængige organisation er kendt for sine grundige tests af sikkerheds-programmer, og denne gang er det 23 ud af de 24 testede programmer, der har bestået testen. Kun et enkelt program er dumpet. Det er Microsofts eget gratis Security Essentials.

Hvert af de testede programmer er bedømt i tre kategorier: beskyttelse, genoprettelse og brugervenlighed. Når det gælder den såkaldte "Protection Score", ligger F-Secure Internet Security, Bitdefender Internet Security, G-Data Internet Security og Trend Micro Titanium Maximum Security helt i top med 6 ud af 6 mulige point.

Men én ting er at finde en virus - noget andet er få den fjernet og rydde op på computeren. Den såkaldte "Repair Score" viser, om programmet er i stand til at fjerne virus og genoprette systemet. Her er Bitdefender de eneste, der opnår den maksimale point-score på 6.

Så er der "Usability Score", hvor man bedømmer softwarens brugervenlighed. Der er slet ingen af de testede programmer, der opnår et sekstal i denne kategori. Men Fortinets Forticlient Lite  og Microsoft Security Essentials ligger i spidsen med 5.5.

Det hjælper dog ikke for Microsoft, som alligevel dumper i testen. Security Essentials har en elendig "Protection Score" på sølle 1.5, og det ser heller ikke meget bedre ud med "Repair Score", der ligger på 3.5.

Ifølge AV-Test har Security Essentials altså den dårligste beskyttelse af alle antivirus-programmer i testen, og det betyder også, at organisationen ikke vil give programmet sit certifikat.

Forkert måling af mobil antivirus

Men tyske AV-Test fik selv skrammer i lakken tilbage i foråret, da en anden stor test konkluderede, at de fleste antivirus-programmer til Android er værdiløse.

To ud af tre af de testede programmer kunne slet ikke genkende størsteparten af den mobile malware. Et bredt kor af antivirus-producenter kritiserede efterfølgende testen og tvang AV-Test til at revidere sine konklusioner.

I den nye reviderede version blev flere produkter, der tidligere var dømt ude, nu flyttet op i top-ti. Det gælder blandt andet McAfee, MYAndroid Protection, NQ Mobile og Zoner.

Det har især stor betydning for McAfee, som er det eneste af de store etablerede antivirus-firmaer, der landede i den "skuffende" kategori. McAfee begrundede det med, at AV-Test har vurderet en forældet version af McAfee Mobile Security.

Det var den første større test af mobilsikkerheds-produkter fra et anerkendt testlaboratorium, men balladen viste, at man stadig mangler standarder for, hvordan mobil antivirus skal måles.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Hele Danmark øver

    Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec