Stor test af antivirus dumper Microsoft Security Essentials

Den uafhængige organisation AV-Test har testet 24 antivirus-programmer til Windows 7. Kun Microsofts egen antivirus dumper.

Artikel top billede

Tyske AV-Test har testet 24 af de seneste antivirus-produkter til private brugere på Windows 7 platformen. Den producent-uafhængige organisation er kendt for sine grundige tests af sikkerheds-programmer, og denne gang er det 23 ud af de 24 testede programmer, der har bestået testen. Kun et enkelt program er dumpet. Det er Microsofts eget gratis Security Essentials.

Hvert af de testede programmer er bedømt i tre kategorier: beskyttelse, genoprettelse og brugervenlighed. Når det gælder den såkaldte "Protection Score", ligger F-Secure Internet Security, Bitdefender Internet Security, G-Data Internet Security og Trend Micro Titanium Maximum Security helt i top med 6 ud af 6 mulige point.

Men én ting er at finde en virus - noget andet er få den fjernet og rydde op på computeren. Den såkaldte "Repair Score" viser, om programmet er i stand til at fjerne virus og genoprette systemet. Her er Bitdefender de eneste, der opnår den maksimale point-score på 6.

Så er der "Usability Score", hvor man bedømmer softwarens brugervenlighed. Der er slet ingen af de testede programmer, der opnår et sekstal i denne kategori. Men Fortinets Forticlient Lite  og Microsoft Security Essentials ligger i spidsen med 5.5.

Det hjælper dog ikke for Microsoft, som alligevel dumper i testen. Security Essentials har en elendig "Protection Score" på sølle 1.5, og det ser heller ikke meget bedre ud med "Repair Score", der ligger på 3.5.

Ifølge AV-Test har Security Essentials altså den dårligste beskyttelse af alle antivirus-programmer i testen, og det betyder også, at organisationen ikke vil give programmet sit certifikat.

Forkert måling af mobil antivirus

Men tyske AV-Test fik selv skrammer i lakken tilbage i foråret, da en anden stor test konkluderede, at de fleste antivirus-programmer til Android er værdiløse.

To ud af tre af de testede programmer kunne slet ikke genkende størsteparten af den mobile malware. Et bredt kor af antivirus-producenter kritiserede efterfølgende testen og tvang AV-Test til at revidere sine konklusioner.

I den nye reviderede version blev flere produkter, der tidligere var dømt ude, nu flyttet op i top-ti. Det gælder blandt andet McAfee, MYAndroid Protection, NQ Mobile og Zoner.

Det har især stor betydning for McAfee, som er det eneste af de store etablerede antivirus-firmaer, der landede i den "skuffende" kategori. McAfee begrundede det med, at AV-Test har vurderet en forældet version af McAfee Mobile Security.

Det var den første større test af mobilsikkerheds-produkter fra et anerkendt testlaboratorium, men balladen viste, at man stadig mangler standarder for, hvordan mobil antivirus skal måles.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | København Ø

Automatisering med Copilot & Agentic AI

Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

Sikkerhed | Online

Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

Andre events | Valby

CIO Challenges: Teknologi, transformation og ledelse der flytter forretningen

Hvordan moderniseres en it-platform uden legacy? Hvordan skaber man nye AI‑ og cloud‑drevne forretningsmodeller – uden at miste medarbejdere eller brugere undervejs? På CIO Challenges 2025 får du hands‑on erfaringer fra fire danske CIO’er, der...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

Birthe Kamstrup

Norriq Danmark A/S

Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

Thea Scheuer Gregersen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

Jimmi Overgaard

Netip A/S