Microsoft-butikker kommer til Europa

Den eksisterende kæde af fysiske Microsoft-butikker bliver snart udvidet med nye europæiske forretninger.

Artikel top billede

I 2009 kunne Microsoft åbne sin første butik i Scottsdale i Arizona. Det blev startskuddet til et netværk af butikker i USA. Nu vil Microsoft også åbne sine første butikker i Europa, skriver Financial Times.

Det ser ud til, at de første europæiske Microsoft-forretninger kommer i Storbritannien, hvor man allerede leder efter passende butikslokaler. Åbningen skal ske i 2013.

Den endelige afgørelse skal dog først træffes, når man har foretaget en ny vurdering af, hvordan de amerikanske butikker klarer sig, ifølge avisen. Microsoft har ikke selv ønsket at kommentere historien.

Microsoft følger den samme strategi som Apple, der også har brugt sine butikker både til at markedsføre sit brand og til at sælge sine produkter.  

Forskellen er, at Microsoft også sælger produkter, der bliver fremstillet af andre selskaber, som telefoner fra Nokia og HTC med Windows Phone, samt pc'er og anden hardware.

Men nu har Microsoft også lanceret sine egne Surface tablet-pc'er med Windows, og senest er der rygter om, at Microsoft kommer med en ny billig set-top boks til næste år. Så giver det også mening at sælge produkterne i sine egne butikker.

Microsoft har både permanente butikker og såkaldte "pop-ups", som bliver åbnet midlertidigt for at sælge produkter i de mest travle perioder. I USA er der også adgang til gratis undervisning i butikkerne.

Foruden USA er der også åbnet Microsoft-butikker i Canada og Puerto Rico.

Den første Microsoft-butik blev åbnet samtidig med lanceringen af Windows 7, og Microsoft har også brugt forretningerne til at markedsføre Xbox som hjemmets centrale underholdnings-platform.

Google har ligeledes eksperimenteret med fysiske butikker, men her er der kun tale om såkaldte shop-in-shops, hvor man låner butiksflade i andre forretninger.

Læses lige nu

    Statens IT

    It-teknikere med Microsoft 365 erfaring

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Vil du være med til at forme fremtidens digitale løsninger i Forsvaret?

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Kommando

    Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

    Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect