Microsoft-butikker kommer til Europa

Den eksisterende kæde af fysiske Microsoft-butikker bliver snart udvidet med nye europæiske forretninger.

Artikel top billede

I 2009 kunne Microsoft åbne sin første butik i Scottsdale i Arizona. Det blev startskuddet til et netværk af butikker i USA. Nu vil Microsoft også åbne sine første butikker i Europa, skriver Financial Times.

Det ser ud til, at de første europæiske Microsoft-forretninger kommer i Storbritannien, hvor man allerede leder efter passende butikslokaler. Åbningen skal ske i 2013.

Den endelige afgørelse skal dog først træffes, når man har foretaget en ny vurdering af, hvordan de amerikanske butikker klarer sig, ifølge avisen. Microsoft har ikke selv ønsket at kommentere historien.

Microsoft følger den samme strategi som Apple, der også har brugt sine butikker både til at markedsføre sit brand og til at sælge sine produkter.  

Forskellen er, at Microsoft også sælger produkter, der bliver fremstillet af andre selskaber, som telefoner fra Nokia og HTC med Windows Phone, samt pc'er og anden hardware.

Men nu har Microsoft også lanceret sine egne Surface tablet-pc'er med Windows, og senest er der rygter om, at Microsoft kommer med en ny billig set-top boks til næste år. Så giver det også mening at sælge produkterne i sine egne butikker.

Microsoft har både permanente butikker og såkaldte "pop-ups", som bliver åbnet midlertidigt for at sælge produkter i de mest travle perioder. I USA er der også adgang til gratis undervisning i butikkerne.

Foruden USA er der også åbnet Microsoft-butikker i Canada og Puerto Rico.

Den første Microsoft-butik blev åbnet samtidig med lanceringen af Windows 7, og Microsoft har også brugt forretningerne til at markedsføre Xbox som hjemmets centrale underholdnings-platform.

Google har ligeledes eksperimenteret med fysiske butikker, men her er der kun tale om såkaldte shop-in-shops, hvor man låner butiksflade i andre forretninger.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | Kongens Lyngby

Årets CIO 2026

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

Digital transformation | Hellerup

Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

Sikkerhed | Klampenborg

CISO Challenges 2026 - København

Computerworld stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og rundbordsdiskussioner, vil du blive klædt på...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S