Virksomheder skal tvinges til at melde cyberangreb

EU-kommissær Neelie Kroos er på vej med en ny strategi for cyber-sikkerhed, som kan betyde, at virksomheder bliver forpligtet til at melde hacker-angreb.

Artikel top billede

I et interview med den tyske avis Süddeutsche Zeitung siger EU-kommissær Neelie Kroos at virksomhederne fremover skal tvinges til større åbenhed, når det gælder elektroniske angreb. Det kan betyde at man fremover bliver forpligtet til at melde cyber-indbrud.

"Det handler ikke om at give hinanden skylden, men om at lære af hinanden," siger hollænderen.

Forleden kom den tyske indenrigsminister Hans-Peter Friedrich med et forslag om at indføre en meldepligt for hacker-angreb. Men det udløste protester fra it-branchen. Nu vil man afvente et EU-initiativ på området.

Kroos mener, at det er nødvendigt med ny lovgivning på området.

"Jeg er en stor tilhænger af selvregulering, men i dette tilfælde tror jeg, at det ikke vil bringe os videre," siger hun.

Inden udgangen af året vil hun fremlægge en ny strategi for den europæiske cyber-sikkerhed sammen med EU-kommissær Cecilia Malmström. Det skal herefter udmøntes i konkrete regler for internet-udbydere og andre virksomheder.

Kroos har netop stiftet en arbejdsgruppe, der skal udarbejde fælles standard og kontrakter for cloud computing. Hun forventer at skyen vil skabe 2,5 millioner nye arbejdspladsen i Europa inden 2020, men det kræver at man kan nå til enighed om de nødvendige tekniske standarder, også når det gælder it-sikkerhed.

I USA har man allerede på vej med en lov, den såkaldte Data Protection Law, som skal forpligte selskaber til at fortælle om it-angreb. Forsynings-selskaber kan allerede få dagbøder for at fortie angreb, og den amerikanske handelsmyndighed har påbudt landets selskaber at oplyse om elektroniske indbrud.

En europæisk meldepligt for cyber-angreb kan blive aktuel i forbindelse med en mulig stramning af det nuværende europæiske Databeskyttelsesdirektiv, som også har retsvirkning i Danmark.

Læses lige nu

    Paychex Europe

    Product Manager, AI & Shared Capabilities

    Københavnsområdet

    TD SYNNEX Denmark ApS

    Sales Coordinator

    Nordjylland

    Danoffice IT

    Head of Business Enablement

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Teknisk profil til kapacitetansvarlig LUFT ved Forsvarets Materiel – og Indkøbsstyrelse i Ballerup

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics