Virksomheder skal tvinges til at melde cyberangreb

EU-kommissær Neelie Kroos er på vej med en ny strategi for cyber-sikkerhed, som kan betyde, at virksomheder bliver forpligtet til at melde hacker-angreb.

Artikel top billede

I et interview med den tyske avis Süddeutsche Zeitung siger EU-kommissær Neelie Kroos at virksomhederne fremover skal tvinges til større åbenhed, når det gælder elektroniske angreb. Det kan betyde at man fremover bliver forpligtet til at melde cyber-indbrud.

"Det handler ikke om at give hinanden skylden, men om at lære af hinanden," siger hollænderen.

Forleden kom den tyske indenrigsminister Hans-Peter Friedrich med et forslag om at indføre en meldepligt for hacker-angreb. Men det udløste protester fra it-branchen. Nu vil man afvente et EU-initiativ på området.

Kroos mener, at det er nødvendigt med ny lovgivning på området.

"Jeg er en stor tilhænger af selvregulering, men i dette tilfælde tror jeg, at det ikke vil bringe os videre," siger hun.

Inden udgangen af året vil hun fremlægge en ny strategi for den europæiske cyber-sikkerhed sammen med EU-kommissær Cecilia Malmström. Det skal herefter udmøntes i konkrete regler for internet-udbydere og andre virksomheder.

Kroos har netop stiftet en arbejdsgruppe, der skal udarbejde fælles standard og kontrakter for cloud computing. Hun forventer at skyen vil skabe 2,5 millioner nye arbejdspladsen i Europa inden 2020, men det kræver at man kan nå til enighed om de nødvendige tekniske standarder, også når det gælder it-sikkerhed.

I USA har man allerede på vej med en lov, den såkaldte Data Protection Law, som skal forpligte selskaber til at fortælle om it-angreb. Forsynings-selskaber kan allerede få dagbøder for at fortie angreb, og den amerikanske handelsmyndighed har påbudt landets selskaber at oplyse om elektroniske indbrud.

En europæisk meldepligt for cyber-angreb kan blive aktuel i forbindelse med en mulig stramning af det nuværende europæiske Databeskyttelsesdirektiv, som også har retsvirkning i Danmark.

Annonce

Event: Årets CIO 2027

Andre events |

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2027 afholdes for 22 gang, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

3. juni 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

Annette Macsay Mostrup

IFS Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S