Virksomheder skal tvinges til at melde cyberangreb

EU-kommissær Neelie Kroos er på vej med en ny strategi for cyber-sikkerhed, som kan betyde, at virksomheder bliver forpligtet til at melde hacker-angreb.

Artikel top billede

I et interview med den tyske avis Süddeutsche Zeitung siger EU-kommissær Neelie Kroos at virksomhederne fremover skal tvinges til større åbenhed, når det gælder elektroniske angreb. Det kan betyde at man fremover bliver forpligtet til at melde cyber-indbrud.

"Det handler ikke om at give hinanden skylden, men om at lære af hinanden," siger hollænderen.

Forleden kom den tyske indenrigsminister Hans-Peter Friedrich med et forslag om at indføre en meldepligt for hacker-angreb. Men det udløste protester fra it-branchen. Nu vil man afvente et EU-initiativ på området.

Kroos mener, at det er nødvendigt med ny lovgivning på området.

"Jeg er en stor tilhænger af selvregulering, men i dette tilfælde tror jeg, at det ikke vil bringe os videre," siger hun.

Inden udgangen af året vil hun fremlægge en ny strategi for den europæiske cyber-sikkerhed sammen med EU-kommissær Cecilia Malmström. Det skal herefter udmøntes i konkrete regler for internet-udbydere og andre virksomheder.

Kroos har netop stiftet en arbejdsgruppe, der skal udarbejde fælles standard og kontrakter for cloud computing. Hun forventer at skyen vil skabe 2,5 millioner nye arbejdspladsen i Europa inden 2020, men det kræver at man kan nå til enighed om de nødvendige tekniske standarder, også når det gælder it-sikkerhed.

I USA har man allerede på vej med en lov, den såkaldte Data Protection Law, som skal forpligte selskaber til at fortælle om it-angreb. Forsynings-selskaber kan allerede få dagbøder for at fortie angreb, og den amerikanske handelsmyndighed har påbudt landets selskaber at oplyse om elektroniske indbrud.

En europæisk meldepligt for cyber-angreb kan blive aktuel i forbindelse med en mulig stramning af det nuværende europæiske Databeskyttelsesdirektiv, som også har retsvirkning i Danmark.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks