Tablet-pc'er giver bøllebank til notebooks

Der bliver allerede solgt flere tablet-pc'er end bærbare computere i USA.

Artikel top billede

Der er ikke engang gået tre år siden lanceringen af iPad, som skabte en helt ny produkt-kategori, tablet-pc'er, og nu er de allerede ved at overhale notebooks. De seneste prognoser tyder på, at der bliver solgt flere tablet-pc'er end bærbare computere i fjerde kvartal i USA. Det melder NPD DisplaySearch.

Ifølge analysefirmaet er der solgt flere skærmpaneler til tablets end til notebooks i oktober - for første gang nogensinde. Det betegnes som en historisk milepæl for pc-branchen. Helt konkret er der solgt 18,7 millioner skærmpaneler i størrelsen 5-12 tommer til tablet-pc'er og 16,9 mio. paneler i størrelsen på mere end 9,1 tommer til notebooks.

NPD DisplaySearch mener, at de eneste overlevende notebook-modeller vil være "high-end" ultrabooks i den dyre prisklasse og de helt billige mini-computere. Men netbooks, som er meget billige bærbare, er også ved at forsvinde.

En del af forklaringen på det sløve salg af skærmpaneler kan også være, at mange producenter er ved at forberede nye modeller med Windows 8.

Det er dog ingen tvivl om, at det er på tablet-pc'en, at udviklingen sker. Tidligere i år kom den nye iPad med Retina-opløsning, og senere kom flere andre flade computere med samme eller højere opløsning.

Det forudsiges, at der bliver solgt 21,5 millioner tablet-pc'er på det nordamerikanske marked i fjerde kvartal, og det skal sammenlignes med et salg på 14,6 millioner notebooks.

På verdensplan forventes det, at tablet-pc'er vil overhale bærbare computere i 2015, hvor prognosen lyder på 275,9 millioner solgte tablets og 270 millioner notebooks.

Det er flere grunde til, at USA har et forspring i forhold til resten af verden, herunder at markedet er mættet med pc'er, og at de store spillere som Amazon og Google fokuserer deres tablet-lanceringer på dette marked.

Både Amazon (Kindle Fire) og Google (Nexus 7) sælger således en tablet til 199 dollar i USA.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

    Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Morten Thune som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rønnede. Han har tidligere beskæftiget sig med tilsvarende opgaver og har derudover 30 års erfaring med IT i alle afskygninger. Nyt job

    Morten Thune

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Caroline Nolsø Tofft som Senior Advisor, Data & AI. Hun skal især beskæftige sig med at styrke vores kommercielle pipeline og relationen til både nye og eksisterende kunder. Hun kommer fra en stilling som Integration Partner Manager hos DataLøn. Nyt job

    Caroline Nolsø Tofft

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

    Jacob Holm Jensen

    Netip A/S

    Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

    Simeon Dimitrov

    Lector ApS