Tablet-pc'er giver bøllebank til notebooks

Der bliver allerede solgt flere tablet-pc'er end bærbare computere i USA.

Artikel top billede

Der er ikke engang gået tre år siden lanceringen af iPad, som skabte en helt ny produkt-kategori, tablet-pc'er, og nu er de allerede ved at overhale notebooks. De seneste prognoser tyder på, at der bliver solgt flere tablet-pc'er end bærbare computere i fjerde kvartal i USA. Det melder NPD DisplaySearch.

Ifølge analysefirmaet er der solgt flere skærmpaneler til tablets end til notebooks i oktober - for første gang nogensinde. Det betegnes som en historisk milepæl for pc-branchen. Helt konkret er der solgt 18,7 millioner skærmpaneler i størrelsen 5-12 tommer til tablet-pc'er og 16,9 mio. paneler i størrelsen på mere end 9,1 tommer til notebooks.

NPD DisplaySearch mener, at de eneste overlevende notebook-modeller vil være "high-end" ultrabooks i den dyre prisklasse og de helt billige mini-computere. Men netbooks, som er meget billige bærbare, er også ved at forsvinde.

En del af forklaringen på det sløve salg af skærmpaneler kan også være, at mange producenter er ved at forberede nye modeller med Windows 8.

Det er dog ingen tvivl om, at det er på tablet-pc'en, at udviklingen sker. Tidligere i år kom den nye iPad med Retina-opløsning, og senere kom flere andre flade computere med samme eller højere opløsning.

Det forudsiges, at der bliver solgt 21,5 millioner tablet-pc'er på det nordamerikanske marked i fjerde kvartal, og det skal sammenlignes med et salg på 14,6 millioner notebooks.

På verdensplan forventes det, at tablet-pc'er vil overhale bærbare computere i 2015, hvor prognosen lyder på 275,9 millioner solgte tablets og 270 millioner notebooks.

Det er flere grunde til, at USA har et forspring i forhold til resten af verden, herunder at markedet er mættet med pc'er, og at de store spillere som Amazon og Google fokuserer deres tablet-lanceringer på dette marked.

Både Amazon (Kindle Fire) og Google (Nexus 7) sælger således en tablet til 199 dollar i USA.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S

    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird

    Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

    Christian Kamper Garst

    Enterprise Rent-A-Car