Tablet-pc'er giver bøllebank til notebooks

Der bliver allerede solgt flere tablet-pc'er end bærbare computere i USA.

Artikel top billede

Der er ikke engang gået tre år siden lanceringen af iPad, som skabte en helt ny produkt-kategori, tablet-pc'er, og nu er de allerede ved at overhale notebooks. De seneste prognoser tyder på, at der bliver solgt flere tablet-pc'er end bærbare computere i fjerde kvartal i USA. Det melder NPD DisplaySearch.

Ifølge analysefirmaet er der solgt flere skærmpaneler til tablets end til notebooks i oktober - for første gang nogensinde. Det betegnes som en historisk milepæl for pc-branchen. Helt konkret er der solgt 18,7 millioner skærmpaneler i størrelsen 5-12 tommer til tablet-pc'er og 16,9 mio. paneler i størrelsen på mere end 9,1 tommer til notebooks.

NPD DisplaySearch mener, at de eneste overlevende notebook-modeller vil være "high-end" ultrabooks i den dyre prisklasse og de helt billige mini-computere. Men netbooks, som er meget billige bærbare, er også ved at forsvinde.

En del af forklaringen på det sløve salg af skærmpaneler kan også være, at mange producenter er ved at forberede nye modeller med Windows 8.

Det er dog ingen tvivl om, at det er på tablet-pc'en, at udviklingen sker. Tidligere i år kom den nye iPad med Retina-opløsning, og senere kom flere andre flade computere med samme eller højere opløsning.

Det forudsiges, at der bliver solgt 21,5 millioner tablet-pc'er på det nordamerikanske marked i fjerde kvartal, og det skal sammenlignes med et salg på 14,6 millioner notebooks.

På verdensplan forventes det, at tablet-pc'er vil overhale bærbare computere i 2015, hvor prognosen lyder på 275,9 millioner solgte tablets og 270 millioner notebooks.

Det er flere grunde til, at USA har et forspring i forhold til resten af verden, herunder at markedet er mættet med pc'er, og at de store spillere som Amazon og Google fokuserer deres tablet-lanceringer på dette marked.

Både Amazon (Kindle Fire) og Google (Nexus 7) sælger således en tablet til 199 dollar i USA.

Navnenyt fra it-Danmark

Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos