Nyt Comendo-frasalg giver britisk hosting-gigant dansk fodfæste

Med købet af Comendo Network får stor britisk cloud-udbyder dansk organisation og adgang til de store kunder.

Artikel top billede

It-koncernen Comendo har for anden gang indenfor to uger frasolgt et af deres forretningsben. Først var det teleforretningen, som blev solgt til Ipvison. Nu har Comendo også frasolgt deres forretningsenhed Comendo Network. Køberen er den britiske hostinggigant Interoute.

"Gennem købet af Comendo Network forstærker vi vores position i Danmark og Norden. Det giver os en kritisk masse på det danske marked og en rigtig god platform for at udvikle vores cloud-baseret netværksløsninger og videokommunikation," udtaler Gareth Williams, der er CEO for Interoute, i forbindelse med opkøbet.

Ifølge Comendo er frasalget af Comendo Network et led i en fokusering på kerneforretningen, som er it-sikkerhedsløsninger i skyen.

"Frasalget af Comendo Network er en del af transformationen af Comendo, som bestyrelsen satte i gang i 2011. Vi har på bare ti dage realiseret to store salg, og vi ser nu frem til at samle kræfterne om vores security-forretning, som går en lovende fremtid i møde. Vi skal skærpe vores profil og position på det danske og internationale marked som en af en mest markante udbydere af it-sikkerhed i skyen," udtaler Comendos topchef Gert Rieder.

I forbindelse med frasalget bliver den hidtidige chef for Comendo Network Jesper Aagaard country manager for Interoute i Danmark, ligesom medarbejderne flytter med over i Interoute.

"Det er en anerkendelse af Comendo Networks arbejde, vores medarbejdere og den flotte kundeportefølje, der nu overgår til Interoute. I forhold til Interoute's ambitioner om at styrke positionen på det nordiske marked er købet af Comendo Network et helt rigtigt skridt," udtaler Jesper Aagaard.

Læs mere:

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,