Mand stoppet med komplet kontor i bilen

En 35-årig tysker har taget det mobile kontor til ekstremer.

Artikel top billede

En 35-årig fyr, som tyske færdselsbetjente for nylig standsede, lader sig ikke begrænse af faste kontorpladser og kablede forbindelser.

I Ford'en fandt betjentene et nærmest komplet kontor med routere, computer og printere, som manden selv havde forsynet bilen med (se billedet til højre).

Tyskeren blev egentlig standset for ulovlig overhaling af en lastbil og for at køre 130 km/t, hvor det kun var lovligt at køre 100, skriver MercuryNews.com

I stedet for blot straks at give manden en fartbøde tjekkede de forbavsede betjente hele den veludrustede stationcar. På en træramme havde manden ombygget passagersædet til et kontor, der kunne gøre de fleste kørende sælgere og konsulenter misundelige.

En inverter serverede strøm til hele herligheden. Både router, printer og et navigationssystem. Bilen var både forsynet med Wi-Fi og mobilt data via dongle.

Den bærbare var placeret i en docking station med vinkel, så den i teorien kunne betjenes under kørsel fra førersædet.
 
Da det ikke kunne bevises, at han har betjent computeren eller andre af de elektroniske gadgets under kørslen, slap han med en bøde for den høje fart og en påtale for at have løse ting i kabinen.

Patent- og Varemærkestyrelsen

Softwareudvikler

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

AI Systemarkitekt til opbygning af Forsvarets nye IT-platform

Midtjylland

Capgemini Danmark A/S

IGNITE Graduate Program 2026

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

Alexander Bendix

Norriq Danmark A/S

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job