Fem ting der kan få din side smidt ud af Facebook

Der er mange måde at komme i clinch med Facebooks-betingelser. Er du i farezonen?

Artikel top billede

Facebook har nu fjernet den blokering, der ved en fejl sendte en masse danske hjemmesider ud i kulden. Men der er stadig rig mulighed for at komme på kant med reglementet på Facebook.

Bloggen Hubspot har samlet en del gerninger, der ret sikkert vil få dit firma eller organisations Facebook-side bandlyst og blokeret.

For det første skal du passe på med at oprette falske profiler. Hvis Facebook bliver opmærksom på det eller bliver tippet, kan du ikke bare miste adgangen til profilen men også de sider og grupper, som er koblet sammen med den. Det er dog langt fra altid, at Facebook reagerer på falske profiler. Facebook har selv anslået, at der i år er op mod 80 millioner falske eller forkerte profiler

En anden måde at miste sin Facebook-side er ved at poste billeder med copyright. Hvis det sker flere gange, holder Facebook sig ikke tilbage for at smide din side på porten. Uanset hvor stor du er.

Designsiden Coolhunter oplevede, at 788.000 Facebook-fans forsvandt, fordi Facebook lukkede siden på grund af påståede copyright-overtrædelser.

Pas også på at lave salgsopfordringer direkte i dit coverbillede på din Facebook-side. Faktisk må du heller ikke opfordre til at "synes godt om" siden eller dele den i det store brede coverbillede. De såkaldte "calls-to-action" er bandlyst.

Konkurrencer på Facebook kan i sig selv være et minefelt at bevæge sig ind på. Som vi tidligere har skrevet, kan en forkert Facebook-konkurrence få Facebook til at se rødt. Den største synd er at opfordre brugerne til at like eller dele et opslag for at vinde en præmie. Det må man ikke. Man kan kun kræve, at deltagere synes godt om selv siden eller checker ind.

Sørg generelt for at holde konkurrencer i Facebook-apps eller en indlejret side - og ikke direkte i nyheds-flowet. 

En femte ting, der kan få dig i problemer, er Facebook-sider med mærkelige navne. Hvis du skriver dit sidenavn udelukkende i versaler eller indeholdende tegn og symboler, så kan det give dig problemer.

Bloggen Hubspot har i alt samlet 40 ugerninger, der med garanti vil få dig smidt ud af flere forskellige sociale netværk. Både Google+, Facebook, LinkedIn eller Twitter og Pinterest.

En anden måde at blive smidt ud af Facebooks dørvagte på kunne også være at lægge tvetydige billeder op. Denne kvinde har fået sit billede fjernet, fordi det ifølge Facebooks opfattelse strider mod reglerne. Mon ikke en robot eller censor har haft lidt for travlt?

Capgemini Danmark A/S

AI Data Architect

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til lokal IT servicecenter i Brabrand

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Oliver Dirks-Steinmoen, softwareudvikler hos Folketingets administration, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Oliver Dirks-Steinmoen

Folketingets administration

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S