Kort-fadæse kræver nyt offer: Apple fyrer endnu en chef

Apple svinger øksen over endnu en Apple Maps-chef.

Artikel top billede

Foto:nikoretro (Foto: nikoretro, flickr-bruger, creative commons)

Hovederne ruller i Apple som følge af den udskældte og fejlbefængte korttjeneste Apple Maps. 

For blot en måned siden var det Scot Forstall, chefen for Apples mobile styresystem iOS, der mere eller mindre frivilligt måtte tage sin afsked som følge af Apple Maps. Og nu er Rich Williamson, der var direkte ansvarlig for Apple Maps, blevet fyret.

Ifølge nyhedsbureauet Bloomberg er det Apple-chefen Eddie Cue, der har overtaget iOS efter Scott Forstall, som efter knap en måned i spidsen for iOS-teamet har valgt at svinge øksen over Rich Williamson, der har arbejdet for Apple i mere end et årti.

Upålideligt kort

Apple Maps er især blevet kritiseret for sine mange upålidelige data, som Apple i øjeblikket arbejder på højtryk for at rette.

Fadæsen har fået Apples administrerende direktør, Tim Cook, til at komme med en spektakulær undskyldning til Apples kunder. Han anbefalede oven i købet Apple-kunder at bruge alternativer fra blandt andet Google Maps og Nokia Maps, indtil Apple Maps igen lever op til de standarder, som kunderne bør kunne forvente af et Apple-produkt.  

Tidligere har kilder i Apple fortalt til den normalt velinformerede tech-blog All Things D, at medarbejderne i kortafdelingen har været i en såkaldt "lockdown", lige siden det stod klart, hvor katastrofal en modtagelse Apple Maps har fået af brugerne.

Bloomberg skriver desuden, at Apple i øjeblikket samarbejder med navigationsfirmaet TomTom om at sikre mere pålidelige kortdata.

Læs også:
 

Her er de gratis iPhone-alternativer til Apple Maps  

Manden bag den store kort-fadæse forlader Apple

Læses lige nu

    KMD A/S

    Compliance Officer

    Københavnsområdet

    Evida

    Løsningsarkitekt

    Midtjylland

    Styrelsen For It og Læring

    Security & Compliance Operations Specialist

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | Horsens

    Enterprise Architecture Day 2026: Sikker og strategisk suverænitet

    Få ny inspiration til arbejdet med EA – fra sikkerhed og compliance til orkestrering, omkostningsoptimering og cloud governance i en usikker og ustabil tid.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

    Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

    Digital transformation | København Ø

    Sådan etablerer du digital suverænitet

    Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

    Rikke Badsberg

    Adeno K/S