Kort-fadæse kræver nyt offer: Apple fyrer endnu en chef

Apple svinger øksen over endnu en Apple Maps-chef.

Artikel top billede

Foto:nikoretro (Foto: nikoretro, flickr-bruger, creative commons)

Hovederne ruller i Apple som følge af den udskældte og fejlbefængte korttjeneste Apple Maps. 

For blot en måned siden var det Scot Forstall, chefen for Apples mobile styresystem iOS, der mere eller mindre frivilligt måtte tage sin afsked som følge af Apple Maps. Og nu er Rich Williamson, der var direkte ansvarlig for Apple Maps, blevet fyret.

Ifølge nyhedsbureauet Bloomberg er det Apple-chefen Eddie Cue, der har overtaget iOS efter Scott Forstall, som efter knap en måned i spidsen for iOS-teamet har valgt at svinge øksen over Rich Williamson, der har arbejdet for Apple i mere end et årti.

Upålideligt kort

Apple Maps er især blevet kritiseret for sine mange upålidelige data, som Apple i øjeblikket arbejder på højtryk for at rette.

Fadæsen har fået Apples administrerende direktør, Tim Cook, til at komme med en spektakulær undskyldning til Apples kunder. Han anbefalede oven i købet Apple-kunder at bruge alternativer fra blandt andet Google Maps og Nokia Maps, indtil Apple Maps igen lever op til de standarder, som kunderne bør kunne forvente af et Apple-produkt.  

Tidligere har kilder i Apple fortalt til den normalt velinformerede tech-blog All Things D, at medarbejderne i kortafdelingen har været i en såkaldt "lockdown", lige siden det stod klart, hvor katastrofal en modtagelse Apple Maps har fået af brugerne.

Bloomberg skriver desuden, at Apple i øjeblikket samarbejder med navigationsfirmaet TomTom om at sikre mere pålidelige kortdata.

Læs også:
 

Her er de gratis iPhone-alternativer til Apple Maps  

Manden bag den store kort-fadæse forlader Apple

Annonceindlæg fra Computerworld

Platform X - Danmarks nye store konference for enterprise-platforme

For første gang: Computerworld præsenterer stærkt program for Platform X

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job