Lokal forhandler: Jeg ryster ikke i bukserne over Elgigantens mega-butik

Elgigantens nye mega-butik i Holbæk er mest en trussel mod online-butikker, lyder det fra Kalundborg-forhandler.

Artikel top billede

I dag åbner Elgiganten dørene til et kæmpe, topmoderne, vestsjællandsk varehus. Det skræmmer dog ikke 2do EDB, der huserer i samme område.

Kalundborg-forhandlerens indehaver Tommy Jensen har dårligt nok lagt mærke til, at Elgiganten har bygget ud i Holbæk. Ifølge ham er det slet ikke 2do EDB's kundesegment, som Elgiganten henvender sig til.

"Den slags kunder, der går i Elgiganten, er prisryttere og folk, der vil klare sig selv, når de ikke kan klare sig selv, kommer de og skal have hjælp af os," siger Tommy Jensen.

I stedet satser 2do EDB ifølge indehaveren på kvalitet frem for kvantitet

"Vi følger kunden helt hjem og laver tingene for dem, sørger for, at deres ting virker," siger han.

Tommy Jensen mener, at Elgigantens store varehus-koncept vil ramme online-forhandlerne mere end hans for forretning.

"Nu har folk pludselig nemmere ved at komme ind og røre og se varerne," forklarer Tommy Jensen.

Matcher Elgiganten på priserne

2do EDB kan ifølge indehaveren sagtens konkurrere med Elgiganten på prisen.

"Det, der er ikke er slagtilbud, kan de købe lige så billigt hos os, som de kan i Elgiganten," siger Tommy Jensen.

Han tilføjer, at hvis en kunde kommer og siger, at vedkommende kan få en vare 200 kroner billigere i Elgiganten, så siger 2do EDB ikke nej til at gå ned i pris.

"Så siger vi, at vi nok skal hjælpe kunden. Hos os får de bare bedre rådgivning, og vi kan lave tingene for dem," forklarer Tommy Jensen.

Indehaveren af 2do EDB mener ikke, at det er prisen, der afskrækker folk. Det er mere, at tingene ikke virker. Og kunderne er ifølge Tommy Jensen villige til at betale en lille smule ekstra for at være sikre på, at produkterne virker, når de kommer hjem.

Det kan måske på længere sigt gavne hans forretning, at kunderne handler andre steder.

"Det er ikke sådan, at vi ikke vil hjælpe dem, fordi de har købt et andet sted. Vi har mange kunder, der kommer ind til os, når de har købt på nettet eller i et lavpris-varehus, som efterfølgende kommer igen hos os," siger Tommy Jensen.

Læs også:

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Operations Engineer til drift af Infrastruktur

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Microsoft AI Solution Architect

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    MLOps Engineer til opbygning af Forsvarets nye AI-platform

    Nordjylland

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse