Lokal forhandler: Jeg ryster ikke i bukserne over Elgigantens mega-butik

Elgigantens nye mega-butik i Holbæk er mest en trussel mod online-butikker, lyder det fra Kalundborg-forhandler.

Artikel top billede

I dag åbner Elgiganten dørene til et kæmpe, topmoderne, vestsjællandsk varehus. Det skræmmer dog ikke 2do EDB, der huserer i samme område.

Kalundborg-forhandlerens indehaver Tommy Jensen har dårligt nok lagt mærke til, at Elgiganten har bygget ud i Holbæk. Ifølge ham er det slet ikke 2do EDB's kundesegment, som Elgiganten henvender sig til.

"Den slags kunder, der går i Elgiganten, er prisryttere og folk, der vil klare sig selv, når de ikke kan klare sig selv, kommer de og skal have hjælp af os," siger Tommy Jensen.

I stedet satser 2do EDB ifølge indehaveren på kvalitet frem for kvantitet

"Vi følger kunden helt hjem og laver tingene for dem, sørger for, at deres ting virker," siger han.

Tommy Jensen mener, at Elgigantens store varehus-koncept vil ramme online-forhandlerne mere end hans for forretning.

"Nu har folk pludselig nemmere ved at komme ind og røre og se varerne," forklarer Tommy Jensen.

Matcher Elgiganten på priserne

2do EDB kan ifølge indehaveren sagtens konkurrere med Elgiganten på prisen.

"Det, der er ikke er slagtilbud, kan de købe lige så billigt hos os, som de kan i Elgiganten," siger Tommy Jensen.

Han tilføjer, at hvis en kunde kommer og siger, at vedkommende kan få en vare 200 kroner billigere i Elgiganten, så siger 2do EDB ikke nej til at gå ned i pris.

"Så siger vi, at vi nok skal hjælpe kunden. Hos os får de bare bedre rådgivning, og vi kan lave tingene for dem," forklarer Tommy Jensen.

Indehaveren af 2do EDB mener ikke, at det er prisen, der afskrækker folk. Det er mere, at tingene ikke virker. Og kunderne er ifølge Tommy Jensen villige til at betale en lille smule ekstra for at være sikre på, at produkterne virker, når de kommer hjem.

Det kan måske på længere sigt gavne hans forretning, at kunderne handler andre steder.

"Det er ikke sådan, at vi ikke vil hjælpe dem, fordi de har købt et andet sted. Vi har mange kunder, der kommer ind til os, når de har købt på nettet eller i et lavpris-varehus, som efterfølgende kommer igen hos os," siger Tommy Jensen.

Læs også:

Læses lige nu

    Statens IT

    Kubernetes specialister (junior-mid level)

    Københavnsområdet

    Patent- og Varemærkestyrelsen

    Forretningsanalytiker

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Projektleder

    Københavnsområdet

    Forsvaret

    Cyberspecialist

    Københavnsområdet

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos