Millionoverskud i Boston efter slankekur

Forhandlerne belønner, at den nordsjællandske distributør har flere varer på lager.

Artikel top billede

Trods faldende omsætning formår Boston Distribution at holde fast i et overskud før skat, som i det netop offentliggjorte regnskab er opgjort til 2,8 millioner kroner. Det er en svag forbedring i forhold til året før.

Den nordsjællandske distributør har med en tilbagegang fra 275 til 240 millioner kroner mistet hele 13 procent af sin danske omsætning i det forgangne år.

Men slankekuren er ifølge direktør Christian Banzhaf først og fremmest udtryk for, at man har sagt nej til de forretningsmæssigt tomme kalorier i forretningen og stedet satset på varer, der giver indtjening.

"Vi har fokuseret på det, vi kan tjene penge på og har sagt nej til tom omsætning. Det har givet højere dækningsbidrag, og derfor har vi nået det samme resultat som året før," siger Christian Banzhaf.

Han fortæller videre, at Boston det seneste år har satset på at udvide sin lagerkapacitet og optimere logistikken. Det er sket som svar på, at mange it-forhandlere søger at forbedre likviditeten ved at skære deres lager ned til et absolut minimum.

"Vi har valgt at være lagerførende med flere produkter sammen med en optimering af vores leveringsbetingelser," siger Christian Banzhaf og nævner, at Boston kan modtage ordrer helt frem til klokken 18 og stadig love at levere varer næste dag.

Mange af Bostons kunder lader også distributøren levere varer direkte til slutkunderne. Det har efterhånden nået et omfang, der betyder, at tæt ved halvdelen af Bostons omsætning leveres på den måde.

"Mange kunder - især onlinebutikker - handler via Webmercs og spejler vores lager på deres sites, og så leverer vi direkte til slutkunden."

Udover den danske distribution driver Boston-koncernen også en tilsvarende forretning i Sverige og Norge. På koncernniveau er billedet det samme som i Danmark med en vigende omsætning, som i 2011/2012 faldt med ni procent til 428 millioner kroner og et overskud før skat på 4,4 millioner kroner.

Læs mere:

Netcompany A/S

IT Manager

Midtjylland

Netcompany A/S

Network Engineer

Københavnsområdet

Epona A/S

Senior Developer

Sydjylland

Politiets Efterretningstjeneste

Configuration Management i frontlinjen hos PET

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Deloitte

Danske CIO’ers evner i strategi og eksekvering er afgørende for succes med generativ AI

Ny rapport varsler risiko for, at vi i Norden sakker bagud på teknologier med de mest markante potentialer. CIO’erne bliver afgørende for succes.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

Thea Scheuer Gregersen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

Jimmi Overgaard

Netip A/S

Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

Henrik Thøgersen

IT Confidence A/S