Millionoverskud i Boston efter slankekur

Forhandlerne belønner, at den nordsjællandske distributør har flere varer på lager.

Artikel top billede

Trods faldende omsætning formår Boston Distribution at holde fast i et overskud før skat, som i det netop offentliggjorte regnskab er opgjort til 2,8 millioner kroner. Det er en svag forbedring i forhold til året før.

Den nordsjællandske distributør har med en tilbagegang fra 275 til 240 millioner kroner mistet hele 13 procent af sin danske omsætning i det forgangne år.

Men slankekuren er ifølge direktør Christian Banzhaf først og fremmest udtryk for, at man har sagt nej til de forretningsmæssigt tomme kalorier i forretningen og stedet satset på varer, der giver indtjening.

"Vi har fokuseret på det, vi kan tjene penge på og har sagt nej til tom omsætning. Det har givet højere dækningsbidrag, og derfor har vi nået det samme resultat som året før," siger Christian Banzhaf.

Han fortæller videre, at Boston det seneste år har satset på at udvide sin lagerkapacitet og optimere logistikken. Det er sket som svar på, at mange it-forhandlere søger at forbedre likviditeten ved at skære deres lager ned til et absolut minimum.

"Vi har valgt at være lagerførende med flere produkter sammen med en optimering af vores leveringsbetingelser," siger Christian Banzhaf og nævner, at Boston kan modtage ordrer helt frem til klokken 18 og stadig love at levere varer næste dag.

Mange af Bostons kunder lader også distributøren levere varer direkte til slutkunderne. Det har efterhånden nået et omfang, der betyder, at tæt ved halvdelen af Bostons omsætning leveres på den måde.

"Mange kunder - især onlinebutikker - handler via Webmercs og spejler vores lager på deres sites, og så leverer vi direkte til slutkunden."

Udover den danske distribution driver Boston-koncernen også en tilsvarende forretning i Sverige og Norge. På koncernniveau er billedet det samme som i Danmark med en vigende omsætning, som i 2011/2012 faldt med ni procent til 428 millioner kroner og et overskud før skat på 4,4 millioner kroner.

Læs mere:

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S