Artikel top billede

Nu hedder vi Channelworld

CRN skifter navn til Channelworld og er fremover et rent netmedie. Vedkommende og kritisk journalistik er stadig vores varemærke.

Så er det officielt: Nu hedder vi Channelworld

Siden CRN startede i 1999, har vi været et netmedie med daglige nyheder. Over årene er journalistikken på nettet blevet stadig vigtigere for os.

Nu tager vi konsekvensen af den nye virkelighed og går 100 procent på nettet. Det gør vi for at kunne koncentrere os endnu mere om at lave relevante og spændende historier om og for den danske it-salgskanal.

Fremover bedriver vi vores kanaljournalistik under navnet Channelworld her på Channelworld.dk. Og vi vil fortsætte med at være det kritiske kanalmedie, vi altid har været.

Det sidste trykte blad bliver Channelworld Image 2012, der kommer på gaden 12. december. Her vil vi præsentere den årlige undersøgelse, hvor danske it-forhandlere bedømmer producenter og distributører. Igen i år har forhandlerne været ved tastaturet og afsagt deres dom, som bliver offentliggjort i Channelworld Image.

Selv om det trykte blad forsvinder, vil vi forsat servicere den danske salgskanal under navnet Channelworld. Og nu meget bredere. Blandt andet vil vi gøre kanalkonferencen Channelworld Expo, som vi arrangerede for første gang i år, til en årligt tilbagevendende begivenhed.

Ikke mindst vil vi fortsætte med at være kanalens medie med kritiske, vedkommende og tilbundsgående artikler om forhandlere, distributører og producenter.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Targit A/S
Udvikling og salg af software til business intelligence.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere