Nu hedder vi Channelworld

CRN skifter navn til Channelworld og er fremover et rent netmedie. Vedkommende og kritisk journalistik er stadig vores varemærke.

Artikel top billede

Så er det officielt: Nu hedder vi Channelworld

Siden CRN startede i 1999, har vi været et netmedie med daglige nyheder. Over årene er journalistikken på nettet blevet stadig vigtigere for os.

Nu tager vi konsekvensen af den nye virkelighed og går 100 procent på nettet. Det gør vi for at kunne koncentrere os endnu mere om at lave relevante og spændende historier om og for den danske it-salgskanal.

Fremover bedriver vi vores kanaljournalistik under navnet Channelworld her på Channelworld.dk. Og vi vil fortsætte med at være det kritiske kanalmedie, vi altid har været.

Det sidste trykte blad bliver Channelworld Image 2012, der kommer på gaden 12. december. Her vil vi præsentere den årlige undersøgelse, hvor danske it-forhandlere bedømmer producenter og distributører. Igen i år har forhandlerne været ved tastaturet og afsagt deres dom, som bliver offentliggjort i Channelworld Image.

Selv om det trykte blad forsvinder, vil vi forsat servicere den danske salgskanal under navnet Channelworld. Og nu meget bredere. Blandt andet vil vi gøre kanalkonferencen Channelworld Expo, som vi arrangerede for første gang i år, til en årligt tilbagevendende begivenhed.

Ikke mindst vil vi fortsætte med at være kanalens medie med kritiske, vedkommende og tilbundsgående artikler om forhandlere, distributører og producenter.

Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27. maj 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Niko Phonekeo som Digital Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med Primært NORRIQs marketing tech stack, digitale kampagneudvikling SEO og lead management. Han kommer fra en stilling som Nordic Marketing Director. Nyt job

Niko Phonekeo

Norriq Danmark A/S

Forte Advice har pr. 19. januar 2026 ansat Karoline Lotz Jonassen som Head of Business Design. Karoline skal især beskæftige sig med business design, og hvordan kunder strategisk innoverer eller arbejder med nye forretningsområder. Karoline kommer fra en stilling som Future Commerce Lead hos IMPACT Commerce. Nyt job

Karoline Lotz Jonassen

Forte Advice

Idura har pr. 15. januar 2026 ansat Mark-Oliver Junge, 26 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at udvikle nye extensions, der gør godkendelsesprocesser mere fleksible, samt bygge infrastruktur til caller authentication. Han kommer fra en stilling som fullstack engineer hos Wayfare.ai. Han er uddannet Fachinformatiker für Anwendungsentwicklung, der betyder “ekspert i softwareudvikling”. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af softwarearkitektur, DevOps og rammeværk til analyse + orkestrering af SQL-datapipelines. Nyt job
Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS