Nu hedder vi Channelworld

CRN skifter navn til Channelworld og er fremover et rent netmedie. Vedkommende og kritisk journalistik er stadig vores varemærke.

Artikel top billede

Så er det officielt: Nu hedder vi Channelworld

Siden CRN startede i 1999, har vi været et netmedie med daglige nyheder. Over årene er journalistikken på nettet blevet stadig vigtigere for os.

Nu tager vi konsekvensen af den nye virkelighed og går 100 procent på nettet. Det gør vi for at kunne koncentrere os endnu mere om at lave relevante og spændende historier om og for den danske it-salgskanal.

Fremover bedriver vi vores kanaljournalistik under navnet Channelworld her på Channelworld.dk. Og vi vil fortsætte med at være det kritiske kanalmedie, vi altid har været.

Det sidste trykte blad bliver Channelworld Image 2012, der kommer på gaden 12. december. Her vil vi præsentere den årlige undersøgelse, hvor danske it-forhandlere bedømmer producenter og distributører. Igen i år har forhandlerne været ved tastaturet og afsagt deres dom, som bliver offentliggjort i Channelworld Image.

Selv om det trykte blad forsvinder, vil vi forsat servicere den danske salgskanal under navnet Channelworld. Og nu meget bredere. Blandt andet vil vi gøre kanalkonferencen Channelworld Expo, som vi arrangerede for første gang i år, til en årligt tilbagevendende begivenhed.

Ikke mindst vil vi fortsætte med at være kanalens medie med kritiske, vedkommende og tilbundsgående artikler om forhandlere, distributører og producenter.

Annonce

Netcompany A/S

Network Engineer

Københavnsområdet

Roskilde Universitet

AV Tekniker

Region Sjælland

Everllence

R&D Data Scientist

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S