Nu hedder vi Channelworld

CRN skifter navn til Channelworld og er fremover et rent netmedie. Vedkommende og kritisk journalistik er stadig vores varemærke.

Artikel top billede

Så er det officielt: Nu hedder vi Channelworld

Siden CRN startede i 1999, har vi været et netmedie med daglige nyheder. Over årene er journalistikken på nettet blevet stadig vigtigere for os.

Nu tager vi konsekvensen af den nye virkelighed og går 100 procent på nettet. Det gør vi for at kunne koncentrere os endnu mere om at lave relevante og spændende historier om og for den danske it-salgskanal.

Fremover bedriver vi vores kanaljournalistik under navnet Channelworld her på Channelworld.dk. Og vi vil fortsætte med at være det kritiske kanalmedie, vi altid har været.

Det sidste trykte blad bliver Channelworld Image 2012, der kommer på gaden 12. december. Her vil vi præsentere den årlige undersøgelse, hvor danske it-forhandlere bedømmer producenter og distributører. Igen i år har forhandlerne været ved tastaturet og afsagt deres dom, som bliver offentliggjort i Channelworld Image.

Selv om det trykte blad forsvinder, vil vi forsat servicere den danske salgskanal under navnet Channelworld. Og nu meget bredere. Blandt andet vil vi gøre kanalkonferencen Channelworld Expo, som vi arrangerede for første gang i år, til en årligt tilbagevendende begivenhed.

Ikke mindst vil vi fortsætte med at være kanalens medie med kritiske, vedkommende og tilbundsgående artikler om forhandlere, distributører og producenter.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS