Berømt iPad-avis lukker

Mediemogulen Rupert Murdoch lukker sin iPad-avis The Daily, der skulle revolutionere den elektroniske journalistik.

Artikel top billede

Sidste år kunne News Corporation-ejeren Rupert Murdoch præsentere den længe ventede iPad-avis The Daily i New York. Der blev ansat mere end 120 journalister til at producere The Daily, der udelukkende udgives i et særligt elektronisk format til tablet-pc'en. Men nu er det slut. News Corp. har besluttet at lukke sin iPad-avis den 15. december.

Det er et stort nederlag for Rupert Murdoch, som havde satset stort på den elektroniske avis.

"The Daily har været et modigt eksperiment i digitale medier og en fantastisk motor for innovation. Desværre har det ikke været muligt at finde et stort nok publikum til at overbevise os om, at forretningsmodellen er bæredygtig i det lange løb. Derfor vil vi tage det bedste af det, vi har lært af The Daily og bruge det på alle vores medier," siger Rupert Murdoch i en udtalelse.

Læserne skulle betale 99 cent om ugen eller 39,95 dollar om året for at få op til 120 daglige sider med nyheder fra The Daily. I oktober 2011 kunne avisen for første gang afsløre antallet af abonnenter - og det så ikke så godt ud.

The Daily havde dengang 120.000 aktive læsere om ugen, heraf er 80.000 betalende abonnenter. En tredjedel bruger altså blot den gratis prøveperiode på to uger.

I forbindelse med lanceringen sagde Rupert Murdoch, at man behøver 500.000 betalende læsere for at få projektet til at løbe rundt.

The Daily var mere end bare "endnu" en avis - den blev set som et eksperiment, som skulle vise, om tablet-pc'en kan etablere sig som et alternativ til de traditionelle aviser.

The Daily udkom kun til iPad, og der var hverken en printversion eller en officiel webudgave, selv om det også er muligt at læse artiklerne enkeltvis på nettet og dele dem med andre på f.eks. Facebook.

De fleste af The Daily-abonnenterne har angiveligt valgt det dyrere årsabonnement til 39,95 dollar, og de tilbringer i gennemsnit 20-30 minutter med iPad-avisen om dagen, fortalte udgiveren i 2011.

Tidligere i år blev en tredjedel af medarbejderne på avisen afskediget, og der blev skåret kraftigt  i indholdet.

ComON har tidligere anmeldt The Daily, og her efterlyste vi nytænkning i den digitale avis.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

    Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

    Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job