Berømt iPad-avis lukker

Mediemogulen Rupert Murdoch lukker sin iPad-avis The Daily, der skulle revolutionere den elektroniske journalistik.

Artikel top billede

Sidste år kunne News Corporation-ejeren Rupert Murdoch præsentere den længe ventede iPad-avis The Daily i New York. Der blev ansat mere end 120 journalister til at producere The Daily, der udelukkende udgives i et særligt elektronisk format til tablet-pc'en. Men nu er det slut. News Corp. har besluttet at lukke sin iPad-avis den 15. december.

Det er et stort nederlag for Rupert Murdoch, som havde satset stort på den elektroniske avis.

"The Daily har været et modigt eksperiment i digitale medier og en fantastisk motor for innovation. Desværre har det ikke været muligt at finde et stort nok publikum til at overbevise os om, at forretningsmodellen er bæredygtig i det lange løb. Derfor vil vi tage det bedste af det, vi har lært af The Daily og bruge det på alle vores medier," siger Rupert Murdoch i en udtalelse.

Læserne skulle betale 99 cent om ugen eller 39,95 dollar om året for at få op til 120 daglige sider med nyheder fra The Daily. I oktober 2011 kunne avisen for første gang afsløre antallet af abonnenter - og det så ikke så godt ud.

The Daily havde dengang 120.000 aktive læsere om ugen, heraf er 80.000 betalende abonnenter. En tredjedel bruger altså blot den gratis prøveperiode på to uger.

I forbindelse med lanceringen sagde Rupert Murdoch, at man behøver 500.000 betalende læsere for at få projektet til at løbe rundt.

The Daily var mere end bare "endnu" en avis - den blev set som et eksperiment, som skulle vise, om tablet-pc'en kan etablere sig som et alternativ til de traditionelle aviser.

The Daily udkom kun til iPad, og der var hverken en printversion eller en officiel webudgave, selv om det også er muligt at læse artiklerne enkeltvis på nettet og dele dem med andre på f.eks. Facebook.

De fleste af The Daily-abonnenterne har angiveligt valgt det dyrere årsabonnement til 39,95 dollar, og de tilbringer i gennemsnit 20-30 minutter med iPad-avisen om dagen, fortalte udgiveren i 2011.

Tidligere i år blev en tredjedel af medarbejderne på avisen afskediget, og der blev skåret kraftigt  i indholdet.

ComON har tidligere anmeldt The Daily, og her efterlyste vi nytænkning i den digitale avis.

Annonce

Annonceindlæg fra Genetec

Fysisk sikkerhed må ikke være it-chefens blinde vinkel

Digital robusthed handler ikke kun om firewalls. Det handler også om, hvem der kan gå direkte ind ad døren til serverrummet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S