Kan de her skabe det næste Facebook?

I morgen kæmper de nordiske lande om at finde det næste Skype eller Facebook. Se de danske topkandidater her.

Artikel top billede

Efter nationale konkurrencer i Island, Sverige, Norge, Finland og Danmark med 400 deltagende kandidater bliver de endelige nordiske mestre fundet i morgen.

Det er afgørelsens time for Nordic Startup Awards.

Fredag skal succesfulde og lovende it-iværksættere dyste om 12 trofæer i den nye årlige konkurrence, der skal fortsætte med at sætte fokus på, at de nordiske lande kan matche iværksætter-iveren og konkurrenceevnen andre steder i verden. Noget som Podio og Skype er gode eksempler på.

"Vi er et dynamisk iværksættermiljø, der har meget at byde på, men vi skal ud og vise verden, hvad vi kan, og her har vi brug for en stærk kanal, der kan løfte projekterne op og skabe den nødvendige opmærksomhed" lyder det fra James Digby, som har været med til at stifte konkurrencen, som skal "gøre det mere glamourøst at være iværksætter".

"Det er på tide, at vi kårer vores nytænkere og skaber en scene og en ramme, der gør det attraktivt for idemagerne at løfte deres ideer til virkelighed".

Her er de danske håb

Efter den nationale del-konkurrence i Aarhus i sidste måned stiller Danmark med følgende opstilling til den nordiske hovedkonkurrence i København fredag:

Se hvem danskerne er i konkurrence med her.


Se flere videoer på Tv.startupawards.co.

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Specialister til Netværksoperations til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Midtjylland

    PensionDanmark

    Digital Risk Manager til PensionDanmark

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til lokal IT servicecenter i Brabrand

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Client Partner

    Midtjylland

    Event: SAP Excellence Day 2027

    It-løsninger | Online og København

    Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

    9. februar 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network