Kan de her skabe det næste Facebook?

I morgen kæmper de nordiske lande om at finde det næste Skype eller Facebook. Se de danske topkandidater her.

Artikel top billede

Efter nationale konkurrencer i Island, Sverige, Norge, Finland og Danmark med 400 deltagende kandidater bliver de endelige nordiske mestre fundet i morgen.

Det er afgørelsens time for Nordic Startup Awards.

Fredag skal succesfulde og lovende it-iværksættere dyste om 12 trofæer i den nye årlige konkurrence, der skal fortsætte med at sætte fokus på, at de nordiske lande kan matche iværksætter-iveren og konkurrenceevnen andre steder i verden. Noget som Podio og Skype er gode eksempler på.

"Vi er et dynamisk iværksættermiljø, der har meget at byde på, men vi skal ud og vise verden, hvad vi kan, og her har vi brug for en stærk kanal, der kan løfte projekterne op og skabe den nødvendige opmærksomhed" lyder det fra James Digby, som har været med til at stifte konkurrencen, som skal "gøre det mere glamourøst at være iværksætter".

"Det er på tide, at vi kårer vores nytænkere og skaber en scene og en ramme, der gør det attraktivt for idemagerne at løfte deres ideer til virkelighed".

Her er de danske håb

Efter den nationale del-konkurrence i Aarhus i sidste måned stiller Danmark med følgende opstilling til den nordiske hovedkonkurrence i København fredag:

Se hvem danskerne er i konkurrence med her.


Se flere videoer på Tv.startupawards.co.

Navnenyt fra it-Danmark

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

Christoffer Andersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S

Oliver Dirks-Steinmoen, softwareudvikler hos Folketingets administration, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Oliver Dirks-Steinmoen

Folketingets administration