Kan de her skabe det næste Facebook?

I morgen kæmper de nordiske lande om at finde det næste Skype eller Facebook. Se de danske topkandidater her.

Artikel top billede

Efter nationale konkurrencer i Island, Sverige, Norge, Finland og Danmark med 400 deltagende kandidater bliver de endelige nordiske mestre fundet i morgen.

Det er afgørelsens time for Nordic Startup Awards.

Fredag skal succesfulde og lovende it-iværksættere dyste om 12 trofæer i den nye årlige konkurrence, der skal fortsætte med at sætte fokus på, at de nordiske lande kan matche iværksætter-iveren og konkurrenceevnen andre steder i verden. Noget som Podio og Skype er gode eksempler på.

"Vi er et dynamisk iværksættermiljø, der har meget at byde på, men vi skal ud og vise verden, hvad vi kan, og her har vi brug for en stærk kanal, der kan løfte projekterne op og skabe den nødvendige opmærksomhed" lyder det fra James Digby, som har været med til at stifte konkurrencen, som skal "gøre det mere glamourøst at være iværksætter".

"Det er på tide, at vi kårer vores nytænkere og skaber en scene og en ramme, der gør det attraktivt for idemagerne at løfte deres ideer til virkelighed".

Her er de danske håb

Efter den nationale del-konkurrence i Aarhus i sidste måned stiller Danmark med følgende opstilling til den nordiske hovedkonkurrence i København fredag:

Se hvem danskerne er i konkurrence med her.


Se flere videoer på Tv.startupawards.co.

Rambøll Management Consulting

Senior Software Engineer

Midtjylland

Politiets Efterretningstjeneste

Sektionsleder for Systemer i PET

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

Søren Vindfelt Røn

Norriq Danmark A/S

Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Morten Eskildsen som UX Lead. Han skal især beskæftige sig med styrke bureauets kompetencer inden for UX og digital strategi i konsulentteamet og arbejde på tværs af alle afdelinger. Han kommer fra en stilling som CDO, UX & Digital Strategy Consultant hos Zupa. Nyt job

Morten Eskildsen

Signifly

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

Niels Bjørndal Nygaard

Norriq Danmark A/S