Kan de her skabe det næste Facebook?

I morgen kæmper de nordiske lande om at finde det næste Skype eller Facebook. Se de danske topkandidater her.

Artikel top billede

Efter nationale konkurrencer i Island, Sverige, Norge, Finland og Danmark med 400 deltagende kandidater bliver de endelige nordiske mestre fundet i morgen.

Det er afgørelsens time for Nordic Startup Awards.

Fredag skal succesfulde og lovende it-iværksættere dyste om 12 trofæer i den nye årlige konkurrence, der skal fortsætte med at sætte fokus på, at de nordiske lande kan matche iværksætter-iveren og konkurrenceevnen andre steder i verden. Noget som Podio og Skype er gode eksempler på.

"Vi er et dynamisk iværksættermiljø, der har meget at byde på, men vi skal ud og vise verden, hvad vi kan, og her har vi brug for en stærk kanal, der kan løfte projekterne op og skabe den nødvendige opmærksomhed" lyder det fra James Digby, som har været med til at stifte konkurrencen, som skal "gøre det mere glamourøst at være iværksætter".

"Det er på tide, at vi kårer vores nytænkere og skaber en scene og en ramme, der gør det attraktivt for idemagerne at løfte deres ideer til virkelighed".

Her er de danske håb

Efter den nationale del-konkurrence i Aarhus i sidste måned stiller Danmark med følgende opstilling til den nordiske hovedkonkurrence i København fredag:

Se hvem danskerne er i konkurrence med her.


Se flere videoer på Tv.startupawards.co.

KMD A/S

SAP-arkitekt

Skåne

KMD A/S

Customer Support Consultant

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Network Engineer

Københavnsområdet

TD SYNNEX Denmark ApS

Inside Sales Specialist

Københavnsområdet

Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27. maj 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

Søren Vindfelt Røn

Norriq Danmark A/S

Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

Henrik Thøgersen

IT Confidence A/S

Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

Morten Plannthin Lund

Industriens Pension