Vidste du, at du kan stemme om Facebooks fremtid i dag?

Kun en forsvindende lille del af Facebook-brugerne gider deltage i afstemninger om vigtige regelændringer. Nu skal stemmeretten helt afskaffes.

Artikel top billede

Frem til den 10. december kan mere end én milliard Facebook-brugere stemme om en række vigtige ændringer i reglerne på det sociale netværk. De nye regler betyder blandt andet, at Facebook får lov til at dele brugernes data med andre af koncernens selskaber. Det kunne eksempelvis være Instagram, som netop er blevet overtaget.

En anden ændring er, at Facebook fremover skal gøre opmærksom på, at andre brugere i nogle tilfælde stadig kan se data, som man har fjernet fra sin profil.

Men brugerne skal også stemme om, hvorvidt de vil afskaffe netop denne form for afstemninger. For det er nemlig kun meget få af Facebook-brugerne, som overhovedet er klar over, at de kan stemme i denne uge.

I den sidste afstemning var det kun 0,04 pct. af Facebook-brugerne, som afgav deres stemme. Men Facebook kræver, at mindst 30 pct. af brugerne skal deltage, før resultatet er bindende - det vil altså sige mere end 300 millioner mennesker.

Facebook har heller ikke gjort meget for at informere brugerne. For at få besked om en afstemning skal man "synes godt om" den særlige Facebook Site Governance side. Her kan man så også deltage i selve afstemningen og se nye dokumenter med regelændringer.

I skrivende stund er der kun afgivet omkring 50.000 stemmer, og næsten ni ud af ti har stemt for at bevare de eksisterende regler og afvise ændringerne.

Men Facebook behøver altså ikke lytte til brugerne, medmindre der er afgivet 300 millioner stemmer - og det er 6.000 gange flere stemmer end det, der er modtaget indtil videre.

Der er kun 2,6 millioner Facebook-brugere, der "synes godt om" Facebook Site Governance siden og dermed modtager en besked om nye afstemninger. Dermed er det umuligt at opnå et bindende resultat.

Det sociale netværk har fået kritik for sin afstemnings-proces, der sammenlignes med et valg, hvor vælgerne ikke bliver kaldt til stemmeboksen - de skal selv finde ud af, at der er valg og hvor de skal stemme. Der har også været tekniske problemer med valgmodulet i nogle browsere.

Nu har Facebook så taget konsekvensen og afskaffer sit bruger-demokrati - selv om de fleste af brugerne i afstemningen stemmer imod. Fremover skal brugerne have andre muligheder for at komme med input til reglerne på det sociale netværk.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Sikkerhed | København

Cyber Security Festival 2026

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og...

It-løsninger | København

Dynamics 365 FO: Næste niveau for data, AI og forretning

Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network