Varme giver nyt liv til døde usb-nøgler

Forskere har opdaget, at høj varme kan helbrede Flash-hukommelse.

Artikel top billede

Det er ikke nødvendigvis en god idé at lægge en gammel defekt usb-nøgle i ovnen. Men forskere bekræfter nu den gamle skrøne om, at høj varme faktisk kan genoplive Flash-hukommelse. Det melder BBC.

Flash-teknologien bruges både i hukommelseskort, usb-nøgler og SSD-drev til computere. Den har mange fordele - det er hurtigt at læse og skrive data, man kan slukke for strømmen, uden at data forsvinder, og lagermediet er meget robust.

Men cellerne i Flash-hukommelsen har kun en begrænset levetid. De bliver ustabile efter omkring 10.000 læse- og skrive-operationer.

Nu har forskere hos elektronik-firmaet Macronix opdaget, at de kan "helbrede" Flash-hukommelse med varme og forlænge levetiden til 100 millioner læse- og skrive-operationer.

Det er ikke så praktisk at lægge sine usb-nøgler i ovnen ved 250 C med jævne mellemrum. Men forskerne har fået en anden idé. De har placeret et lille varmeelement direkte på chippen sammen med hukommelsen.

Den sender en varmepuls til en lille gruppe af celler, som hæver temperaturen til 800 C og gendanner cellernes fulde kapacitet.

Det lyder måske en anelse farligt at slæbe rundt på sådan et varmeapparat i lommen, men forskerne lover, at det er helt sikkert. Det er kun meget små områder på chippen, der bliver varmet op i nogle få mikrosekunder.

Energiforbruget til opvarmning skulle også være så lille, at det ikke har nogen praktisk betydning for batteriets levetid i mobile enheder.

Macronix har selv testet teknologien og mener altså, at den kan få Flash-hukommelse til at holde 10.000 gange længere. Den faktiske holdbarhed kan være endnu højere, fortæller forskerne til IEEE Spectrum.

Der er ingen dato for, hvornår de første usb-nøgler med indbygget varme er klar.

Annonce

Annonceindlæg fra Computerworld

AI udvikler sig hurtigere, end vi kan nå at forstå den

Det kan være svært at få armene ned i begejstringen over AI’s kompetencer. Men vi ved stadig overraskende lidt om, hvorfor modellerne gør, som de gør.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,