Varme giver nyt liv til døde usb-nøgler

Forskere har opdaget, at høj varme kan helbrede Flash-hukommelse.

Artikel top billede

Det er ikke nødvendigvis en god idé at lægge en gammel defekt usb-nøgle i ovnen. Men forskere bekræfter nu den gamle skrøne om, at høj varme faktisk kan genoplive Flash-hukommelse. Det melder BBC.

Flash-teknologien bruges både i hukommelseskort, usb-nøgler og SSD-drev til computere. Den har mange fordele - det er hurtigt at læse og skrive data, man kan slukke for strømmen, uden at data forsvinder, og lagermediet er meget robust.

Men cellerne i Flash-hukommelsen har kun en begrænset levetid. De bliver ustabile efter omkring 10.000 læse- og skrive-operationer.

Nu har forskere hos elektronik-firmaet Macronix opdaget, at de kan "helbrede" Flash-hukommelse med varme og forlænge levetiden til 100 millioner læse- og skrive-operationer.

Det er ikke så praktisk at lægge sine usb-nøgler i ovnen ved 250 C med jævne mellemrum. Men forskerne har fået en anden idé. De har placeret et lille varmeelement direkte på chippen sammen med hukommelsen.

Den sender en varmepuls til en lille gruppe af celler, som hæver temperaturen til 800 C og gendanner cellernes fulde kapacitet.

Det lyder måske en anelse farligt at slæbe rundt på sådan et varmeapparat i lommen, men forskerne lover, at det er helt sikkert. Det er kun meget små områder på chippen, der bliver varmet op i nogle få mikrosekunder.

Energiforbruget til opvarmning skulle også være så lille, at det ikke har nogen praktisk betydning for batteriets levetid i mobile enheder.

Macronix har selv testet teknologien og mener altså, at den kan få Flash-hukommelse til at holde 10.000 gange længere. Den faktiske holdbarhed kan være endnu højere, fortæller forskerne til IEEE Spectrum.

Der er ingen dato for, hvornår de første usb-nøgler med indbygget varme er klar.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S