Varme giver nyt liv til døde usb-nøgler

Forskere har opdaget, at høj varme kan helbrede Flash-hukommelse.

Artikel top billede

Det er ikke nødvendigvis en god idé at lægge en gammel defekt usb-nøgle i ovnen. Men forskere bekræfter nu den gamle skrøne om, at høj varme faktisk kan genoplive Flash-hukommelse. Det melder BBC.

Flash-teknologien bruges både i hukommelseskort, usb-nøgler og SSD-drev til computere. Den har mange fordele - det er hurtigt at læse og skrive data, man kan slukke for strømmen, uden at data forsvinder, og lagermediet er meget robust.

Men cellerne i Flash-hukommelsen har kun en begrænset levetid. De bliver ustabile efter omkring 10.000 læse- og skrive-operationer.

Nu har forskere hos elektronik-firmaet Macronix opdaget, at de kan "helbrede" Flash-hukommelse med varme og forlænge levetiden til 100 millioner læse- og skrive-operationer.

Det er ikke så praktisk at lægge sine usb-nøgler i ovnen ved 250 C med jævne mellemrum. Men forskerne har fået en anden idé. De har placeret et lille varmeelement direkte på chippen sammen med hukommelsen.

Den sender en varmepuls til en lille gruppe af celler, som hæver temperaturen til 800 C og gendanner cellernes fulde kapacitet.

Det lyder måske en anelse farligt at slæbe rundt på sådan et varmeapparat i lommen, men forskerne lover, at det er helt sikkert. Det er kun meget små områder på chippen, der bliver varmet op i nogle få mikrosekunder.

Energiforbruget til opvarmning skulle også være så lille, at det ikke har nogen praktisk betydning for batteriets levetid i mobile enheder.

Macronix har selv testet teknologien og mener altså, at den kan få Flash-hukommelse til at holde 10.000 gange længere. Den faktiske holdbarhed kan være endnu højere, fortæller forskerne til IEEE Spectrum.

Der er ingen dato for, hvornår de første usb-nøgler med indbygget varme er klar.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Unified Communications specialist til IT-Operations i Cyberdivisionen

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Vil du være med til at opbygge og udvikle Forsvarets dronekapacitet?

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Cloud Operations Manager (Azure)

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S