Varme giver nyt liv til døde usb-nøgler

Forskere har opdaget, at høj varme kan helbrede Flash-hukommelse.

Artikel top billede

Det er ikke nødvendigvis en god idé at lægge en gammel defekt usb-nøgle i ovnen. Men forskere bekræfter nu den gamle skrøne om, at høj varme faktisk kan genoplive Flash-hukommelse. Det melder BBC.

Flash-teknologien bruges både i hukommelseskort, usb-nøgler og SSD-drev til computere. Den har mange fordele - det er hurtigt at læse og skrive data, man kan slukke for strømmen, uden at data forsvinder, og lagermediet er meget robust.

Men cellerne i Flash-hukommelsen har kun en begrænset levetid. De bliver ustabile efter omkring 10.000 læse- og skrive-operationer.

Nu har forskere hos elektronik-firmaet Macronix opdaget, at de kan "helbrede" Flash-hukommelse med varme og forlænge levetiden til 100 millioner læse- og skrive-operationer.

Det er ikke så praktisk at lægge sine usb-nøgler i ovnen ved 250 C med jævne mellemrum. Men forskerne har fået en anden idé. De har placeret et lille varmeelement direkte på chippen sammen med hukommelsen.

Den sender en varmepuls til en lille gruppe af celler, som hæver temperaturen til 800 C og gendanner cellernes fulde kapacitet.

Det lyder måske en anelse farligt at slæbe rundt på sådan et varmeapparat i lommen, men forskerne lover, at det er helt sikkert. Det er kun meget små områder på chippen, der bliver varmet op i nogle få mikrosekunder.

Energiforbruget til opvarmning skulle også være så lille, at det ikke har nogen praktisk betydning for batteriets levetid i mobile enheder.

Macronix har selv testet teknologien og mener altså, at den kan få Flash-hukommelse til at holde 10.000 gange længere. Den faktiske holdbarhed kan være endnu højere, fortæller forskerne til IEEE Spectrum.

Der er ingen dato for, hvornår de første usb-nøgler med indbygget varme er klar.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

    Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

    Digital transformation | København Ø

    Sådan etablerer du digital suverænitet

    Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S