Varme giver nyt liv til døde usb-nøgler

Forskere har opdaget, at høj varme kan helbrede Flash-hukommelse.

Artikel top billede

Det er ikke nødvendigvis en god idé at lægge en gammel defekt usb-nøgle i ovnen. Men forskere bekræfter nu den gamle skrøne om, at høj varme faktisk kan genoplive Flash-hukommelse. Det melder BBC.

Flash-teknologien bruges både i hukommelseskort, usb-nøgler og SSD-drev til computere. Den har mange fordele - det er hurtigt at læse og skrive data, man kan slukke for strømmen, uden at data forsvinder, og lagermediet er meget robust.

Men cellerne i Flash-hukommelsen har kun en begrænset levetid. De bliver ustabile efter omkring 10.000 læse- og skrive-operationer.

Nu har forskere hos elektronik-firmaet Macronix opdaget, at de kan "helbrede" Flash-hukommelse med varme og forlænge levetiden til 100 millioner læse- og skrive-operationer.

Det er ikke så praktisk at lægge sine usb-nøgler i ovnen ved 250 C med jævne mellemrum. Men forskerne har fået en anden idé. De har placeret et lille varmeelement direkte på chippen sammen med hukommelsen.

Den sender en varmepuls til en lille gruppe af celler, som hæver temperaturen til 800 C og gendanner cellernes fulde kapacitet.

Det lyder måske en anelse farligt at slæbe rundt på sådan et varmeapparat i lommen, men forskerne lover, at det er helt sikkert. Det er kun meget små områder på chippen, der bliver varmet op i nogle få mikrosekunder.

Energiforbruget til opvarmning skulle også være så lille, at det ikke har nogen praktisk betydning for batteriets levetid i mobile enheder.

Macronix har selv testet teknologien og mener altså, at den kan få Flash-hukommelse til at holde 10.000 gange længere. Den faktiske holdbarhed kan være endnu højere, fortæller forskerne til IEEE Spectrum.

Der er ingen dato for, hvornår de første usb-nøgler med indbygget varme er klar.

Læses lige nu

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    SOS International

    Principal Solution Architect

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    IGNITE Graduate Program 2026

    Midtjylland

    Annonceindlæg fra IBM

    Digital suverænitet: De her spørgsmål skal du stille

    Sådan sikrer din virksomhed kontrollen over data, arkitektur, processer og AI i en stadig mere omskiftelig verden.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
    Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

    Susanne Sønderskov

    Sourcing IT