Facebooks nye Messenger skal dræbe sms'erne

Facebook er klar med en ny version af sin Messenger-tjeneste, som skal afløse sms-beskeder på mobiltelefoner.

Artikel top billede

Den nye version af Facebook Messenger til Android, der netop er lanceret, kan nu bruges, uden at man behøver oprette en konto på det sociale netværk. Det eneste som kræves er et telefonnummer. Dermed bliver den nye Messenger tolket som et direkte angreb på sms-beskeder.

Facebook starter sit angreb på sms, samtidig med at teknologien fylder 20 år.

"SMS-protokollen har eksisteret i 20 år. Den blev udviklet til gamle telefoner, og den udnytter ikke lokation eller avancerede funktioner som kameraet. Vi ønsker at skabe en mulighed for, at folk kan få forbindelse med hinanden," lyder budskabet fra Facebooks direktør for kommunikations-produkter, Peter Deng.

Der findes mange andre instant messaging-applikationer, der har forsøgt at erstatte sms. Microsoft har sin Windows Messenger, der snart bliver erstattet med Skype, og Apple har forsøgt at udvide sms i iOS.

Den nye Facebook Messenger bliver indtil videre kun tilgængelig i Sydafrika, Indien, Australien, Argentina og Venezuela. De fleste af disse lande har en meget ung befolkning og mange sms-brugere.

Man behøver ikke en mailadresse for at bruge tjenesten, og det er heller ikke nødvendigt med en avanceret smartphone. Facebook har allerede en app kaldet Facebook for Every Phone, der kan få en normal mobiltelefon til at fungere som en smartphone.

Det sociale netværk satser stort på mobile brugere. Senest har Facebook købt den populære foto-app Instagram, og det menes, at Facebook forhandler om at overtage messenger-tjenesten WhatsApp. Denne tjeneste håndterer op mod 10 milliarder beskeder om dagen.

Annonceindlæg fra Computerworld

AI-agenterne kommer vrimlende

Virksomheder er på vej fra store sprogmodeller, der svarer på spørgsmål, til AI-agenter, der kan udføre opgaver på egen hånd. Det gør teknologien mere nyttig – og langt mere risikabel.

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect