Facebooks nye Messenger skal dræbe sms'erne

Facebook er klar med en ny version af sin Messenger-tjeneste, som skal afløse sms-beskeder på mobiltelefoner.

Artikel top billede

Den nye version af Facebook Messenger til Android, der netop er lanceret, kan nu bruges, uden at man behøver oprette en konto på det sociale netværk. Det eneste som kræves er et telefonnummer. Dermed bliver den nye Messenger tolket som et direkte angreb på sms-beskeder.

Facebook starter sit angreb på sms, samtidig med at teknologien fylder 20 år.

"SMS-protokollen har eksisteret i 20 år. Den blev udviklet til gamle telefoner, og den udnytter ikke lokation eller avancerede funktioner som kameraet. Vi ønsker at skabe en mulighed for, at folk kan få forbindelse med hinanden," lyder budskabet fra Facebooks direktør for kommunikations-produkter, Peter Deng.

Der findes mange andre instant messaging-applikationer, der har forsøgt at erstatte sms. Microsoft har sin Windows Messenger, der snart bliver erstattet med Skype, og Apple har forsøgt at udvide sms i iOS.

Den nye Facebook Messenger bliver indtil videre kun tilgængelig i Sydafrika, Indien, Australien, Argentina og Venezuela. De fleste af disse lande har en meget ung befolkning og mange sms-brugere.

Man behøver ikke en mailadresse for at bruge tjenesten, og det er heller ikke nødvendigt med en avanceret smartphone. Facebook har allerede en app kaldet Facebook for Every Phone, der kan få en normal mobiltelefon til at fungere som en smartphone.

Det sociale netværk satser stort på mobile brugere. Senest har Facebook købt den populære foto-app Instagram, og det menes, at Facebook forhandler om at overtage messenger-tjenesten WhatsApp. Denne tjeneste håndterer op mod 10 milliarder beskeder om dagen.

Annonceindlæg fra Deloitte

Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

Navnenyt fra it-Danmark

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job