Trods store investeringer: Distributør kommer ud med stort plus

Nordiske planer er fortsat intakte for Allerød-distributøren SEC Datacom.

Artikel top billede

Direktør i Allerød-distributøren SEC Datacom, Lars Zinglersen, hævder selv, at han er glad mand, som følge af det seneste års overskud på 5,5 millioner kroner før skat - små 200.000 kroner mindre end i sidste regnskab.

"Det er på samme niveau som sidste år. Og det var et rigtig godt resultat. I år har vi endda brugt rigtig mange penge på at investere i fremtiden," siger Lars Zinglersen.

Han fortæller uddybende, at SEC Datacom har brugt en del penge på at investere i at opbygge en cloud-platform. Den vil SEC Datacom bruge til at sælge cloud-ydelser gennem deres forhandlernet, hvor det er meningen at forhandleren kan sælge dem under eget navn.

Channelworld skrev forleden om cloudsatningen. Artiklen kan læses her.

Hvor SEC Datacom er langt med cloudsatsningen, er det ikke gået helt så hurtigt med den nordiske satsning, som SEC Datacom bebudede sidste år. Her antydede Lars Zinglersen, at SEC Datacom sandsynligvis ville købe op enten i Norge eller Sverige. Men han må altså erkende, at det måske ikke er gået helt så hurtigt, som han havde håbet det ville gå.

"Vi har arbejdet på det, men det er endnu ikke lykkes os at lukke en aftale med en partner. Men selv om vi ikke har købt nogle selskaber, så er vi tilstede i begge lande. Vi har 25-30 forhandlere, som vi leverer til i Sverige og Norge," siger Lars Zinglersen.

"Men jeg har megarespekt for at gå ind i Sverige og Norge. Man kan ikke bare gå ind og gøre, som man gør herhjemme i Danmark. Selv om det bare er Norge og Sverige, er vi mere forskellige, end man måske regner med," siger Zinglersen og fortsætter.

"Ting tager tid, hvis man skal gøre det rigtigt: Men nu strammer det til på den gode måde. Jeg tror, at vi inden for seks til ni måneder har en endelig aftale i Norge og Sverige," siger Lars Zinglersen, som ikke mindst på grund af investeringen i cloud-services ser optimistisk på fremtiden.

"Det er vigtigt at vi investerer i nye ting, for ellers har vikke noget at leve af i morgen," siger han.

Samtidig fortæller han, at de første måneder i det nye regnskabsår viser en fremgang på 16 procent i omsætningen.

"Vi kan mærke, at der sker noget i markedet. Så jeg tror også, at vi får et godt resultat i næste regnskab," vurderer Lars Zinglersen.

Læs mere:

Forsvarsministeriets Regnskabsstyrelse

Datadesigner

Nordjylland

KMD A/S

Senior Solution Architect

Københavnsområdet

Statens IT

Datacenter specialist

Københavnsområdet

Djøf

Data Engineer

Københavnsområdet

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18. & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet

Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job