Trods store investeringer: Distributør kommer ud med stort plus

Nordiske planer er fortsat intakte for Allerød-distributøren SEC Datacom.

Artikel top billede

Direktør i Allerød-distributøren SEC Datacom, Lars Zinglersen, hævder selv, at han er glad mand, som følge af det seneste års overskud på 5,5 millioner kroner før skat - små 200.000 kroner mindre end i sidste regnskab.

"Det er på samme niveau som sidste år. Og det var et rigtig godt resultat. I år har vi endda brugt rigtig mange penge på at investere i fremtiden," siger Lars Zinglersen.

Han fortæller uddybende, at SEC Datacom har brugt en del penge på at investere i at opbygge en cloud-platform. Den vil SEC Datacom bruge til at sælge cloud-ydelser gennem deres forhandlernet, hvor det er meningen at forhandleren kan sælge dem under eget navn.

Channelworld skrev forleden om cloudsatningen. Artiklen kan læses her.

Hvor SEC Datacom er langt med cloudsatsningen, er det ikke gået helt så hurtigt med den nordiske satsning, som SEC Datacom bebudede sidste år. Her antydede Lars Zinglersen, at SEC Datacom sandsynligvis ville købe op enten i Norge eller Sverige. Men han må altså erkende, at det måske ikke er gået helt så hurtigt, som han havde håbet det ville gå.

"Vi har arbejdet på det, men det er endnu ikke lykkes os at lukke en aftale med en partner. Men selv om vi ikke har købt nogle selskaber, så er vi tilstede i begge lande. Vi har 25-30 forhandlere, som vi leverer til i Sverige og Norge," siger Lars Zinglersen.

"Men jeg har megarespekt for at gå ind i Sverige og Norge. Man kan ikke bare gå ind og gøre, som man gør herhjemme i Danmark. Selv om det bare er Norge og Sverige, er vi mere forskellige, end man måske regner med," siger Zinglersen og fortsætter.

"Ting tager tid, hvis man skal gøre det rigtigt: Men nu strammer det til på den gode måde. Jeg tror, at vi inden for seks til ni måneder har en endelig aftale i Norge og Sverige," siger Lars Zinglersen, som ikke mindst på grund af investeringen i cloud-services ser optimistisk på fremtiden.

"Det er vigtigt at vi investerer i nye ting, for ellers har vikke noget at leve af i morgen," siger han.

Samtidig fortæller han, at de første måneder i det nye regnskabsår viser en fremgang på 16 procent i omsætningen.

"Vi kan mærke, at der sker noget i markedet. Så jeg tror også, at vi får et godt resultat i næste regnskab," vurderer Lars Zinglersen.

Læs mere:

Event: SAP Excellence Day 2026

It-løsninger | Nordhavn

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

24. februar 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Jacob Vildbæk Jensen som Datateknikerelev ved afd. Herning og afd. Rødekro. Han har tidligere beskæftiget sig med tjenerfaget,. Nyt job
Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

Christian Kamper Garst

Enterprise Rent-A-Car

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

Huy Duc Nguyen

Norriq Danmark A/S