Evernote vil ind i virksomhederne: Klar med erhvervsløsning

Ny løsning skal blåstemple Evernote i virksomhederne.

Artikel top billede

(Foto: Johan Larsson, creative common)

Forbruger-software sniger sig langsomt ind i virksomhederne. 

Eksempelvis har en undersøgelse vist, at 1 ud af 5 ansatte i virksomheder bruger Dropbox til arbejdet. Ofte til it-chefens store fortrydelse, skriver it-mediet Gigaom.

Men nu forsøger den digitale notesblok Evernote at få et mere officielt ben indenfor i virksomhederne.

Det sker med lanceringen af erhvervsløsningen Evernote Business.

Indtager firmaer af bagdøren

Evernote har ifølge techbloggen Techcrunch selv lavet brugerundersøgelser, der viser, at 66 procent af tjenestens brugere allerede anvender Evernote i forbindelse med deres arbejde.

Men i kun 15 procent tilfældene er det, fordi virksomheden selv stiller løsningen tilrådighed.

Evernote Business koster 10 dollar om måneden - lige knap 60 kroner - per ansat og fungerer som en overbygning til de ansattes egne personlige Evernote-konti.

Det vil sige, at brugerne med en business-konto får mulighed for enten at gemme notater i en privat notesbog, der forbliver privat, eller i en business-notesbog, der tilgængelig for alle i dit firma. Arbejdsgiverne har i sidste ende ejerskabet over det, du gemmer i dine business-notesbøger, hvilket betyder, at dine notesbøger forbliver i virksomheden, efter at du skiftet job. 

Alle i virksomheden kan lave søgninger i samtlige business-notesbøger, ligesom det er muligt at organisere alle virksomhedens business-notesbøger i mapper, såkaldte business libraries, der er tilgængelige for alle.

Evernote Business bliver i første omgang lanceret i USA, Canada, Frankrig, Japan, Schweiz, USA og Tyskland og er derfor endnu ikke tilgængelig i Danmark.

Læs også:

Her er fem gode grunde til at bruge Evernote 

Her er en pen og et papir der elsker Evernote

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Udsolgt succes rykker i større rammer og offentliggør stjerneprogram

    Computerworlds Cloud & AI Festival tager konsekvensen af sin egen succes

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect