Evernote vil ind i virksomhederne: Klar med erhvervsløsning

Ny løsning skal blåstemple Evernote i virksomhederne.

Artikel top billede

(Foto: Johan Larsson, creative common)

Forbruger-software sniger sig langsomt ind i virksomhederne. 

Eksempelvis har en undersøgelse vist, at 1 ud af 5 ansatte i virksomheder bruger Dropbox til arbejdet. Ofte til it-chefens store fortrydelse, skriver it-mediet Gigaom.

Men nu forsøger den digitale notesblok Evernote at få et mere officielt ben indenfor i virksomhederne.

Det sker med lanceringen af erhvervsløsningen Evernote Business.

Indtager firmaer af bagdøren

Evernote har ifølge techbloggen Techcrunch selv lavet brugerundersøgelser, der viser, at 66 procent af tjenestens brugere allerede anvender Evernote i forbindelse med deres arbejde.

Men i kun 15 procent tilfældene er det, fordi virksomheden selv stiller løsningen tilrådighed.

Evernote Business koster 10 dollar om måneden - lige knap 60 kroner - per ansat og fungerer som en overbygning til de ansattes egne personlige Evernote-konti.

Det vil sige, at brugerne med en business-konto får mulighed for enten at gemme notater i en privat notesbog, der forbliver privat, eller i en business-notesbog, der tilgængelig for alle i dit firma. Arbejdsgiverne har i sidste ende ejerskabet over det, du gemmer i dine business-notesbøger, hvilket betyder, at dine notesbøger forbliver i virksomheden, efter at du skiftet job. 

Alle i virksomheden kan lave søgninger i samtlige business-notesbøger, ligesom det er muligt at organisere alle virksomhedens business-notesbøger i mapper, såkaldte business libraries, der er tilgængelige for alle.

Evernote Business bliver i første omgang lanceret i USA, Canada, Frankrig, Japan, Schweiz, USA og Tyskland og er derfor endnu ikke tilgængelig i Danmark.

Læs også:

Her er fem gode grunde til at bruge Evernote 

Her er en pen og et papir der elsker Evernote

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec