Evernote vil ind i virksomhederne: Klar med erhvervsløsning

Ny løsning skal blåstemple Evernote i virksomhederne.

Artikel top billede

(Foto: Johan Larsson, creative common)

Forbruger-software sniger sig langsomt ind i virksomhederne. 

Eksempelvis har en undersøgelse vist, at 1 ud af 5 ansatte i virksomheder bruger Dropbox til arbejdet. Ofte til it-chefens store fortrydelse, skriver it-mediet Gigaom.

Men nu forsøger den digitale notesblok Evernote at få et mere officielt ben indenfor i virksomhederne.

Det sker med lanceringen af erhvervsløsningen Evernote Business.

Indtager firmaer af bagdøren

Evernote har ifølge techbloggen Techcrunch selv lavet brugerundersøgelser, der viser, at 66 procent af tjenestens brugere allerede anvender Evernote i forbindelse med deres arbejde.

Men i kun 15 procent tilfældene er det, fordi virksomheden selv stiller løsningen tilrådighed.

Evernote Business koster 10 dollar om måneden - lige knap 60 kroner - per ansat og fungerer som en overbygning til de ansattes egne personlige Evernote-konti.

Det vil sige, at brugerne med en business-konto får mulighed for enten at gemme notater i en privat notesbog, der forbliver privat, eller i en business-notesbog, der tilgængelig for alle i dit firma. Arbejdsgiverne har i sidste ende ejerskabet over det, du gemmer i dine business-notesbøger, hvilket betyder, at dine notesbøger forbliver i virksomheden, efter at du skiftet job. 

Alle i virksomheden kan lave søgninger i samtlige business-notesbøger, ligesom det er muligt at organisere alle virksomhedens business-notesbøger i mapper, såkaldte business libraries, der er tilgængelige for alle.

Evernote Business bliver i første omgang lanceret i USA, Canada, Frankrig, Japan, Schweiz, USA og Tyskland og er derfor endnu ikke tilgængelig i Danmark.

Læs også:

Her er fem gode grunde til at bruge Evernote 

Her er en pen og et papir der elsker Evernote

Læses lige nu

    Region Midtjylland

    IT-specialist til regionskliniksystemerne

    Midtjylland

    NOVAX A/S

    QA Consultant

    Midtjylland

    SOS International

    Principal Solution Architect

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Event: Computerworld Summit 2026 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    28 april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision

    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS