Evernote vil ind i virksomhederne: Klar med erhvervsløsning

Ny løsning skal blåstemple Evernote i virksomhederne.

Artikel top billede

(Foto: Johan Larsson, creative common)

Forbruger-software sniger sig langsomt ind i virksomhederne. 

Eksempelvis har en undersøgelse vist, at 1 ud af 5 ansatte i virksomheder bruger Dropbox til arbejdet. Ofte til it-chefens store fortrydelse, skriver it-mediet Gigaom.

Men nu forsøger den digitale notesblok Evernote at få et mere officielt ben indenfor i virksomhederne.

Det sker med lanceringen af erhvervsløsningen Evernote Business.

Indtager firmaer af bagdøren

Evernote har ifølge techbloggen Techcrunch selv lavet brugerundersøgelser, der viser, at 66 procent af tjenestens brugere allerede anvender Evernote i forbindelse med deres arbejde.

Men i kun 15 procent tilfældene er det, fordi virksomheden selv stiller løsningen tilrådighed.

Evernote Business koster 10 dollar om måneden - lige knap 60 kroner - per ansat og fungerer som en overbygning til de ansattes egne personlige Evernote-konti.

Det vil sige, at brugerne med en business-konto får mulighed for enten at gemme notater i en privat notesbog, der forbliver privat, eller i en business-notesbog, der tilgængelig for alle i dit firma. Arbejdsgiverne har i sidste ende ejerskabet over det, du gemmer i dine business-notesbøger, hvilket betyder, at dine notesbøger forbliver i virksomheden, efter at du skiftet job. 

Alle i virksomheden kan lave søgninger i samtlige business-notesbøger, ligesom det er muligt at organisere alle virksomhedens business-notesbøger i mapper, såkaldte business libraries, der er tilgængelige for alle.

Evernote Business bliver i første omgang lanceret i USA, Canada, Frankrig, Japan, Schweiz, USA og Tyskland og er derfor endnu ikke tilgængelig i Danmark.

Læs også:

Her er fem gode grunde til at bruge Evernote 

Her er en pen og et papir der elsker Evernote

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

Christoffer Andersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S