Intel og AMD lover at pc-processorer fortsat kan skiftes

De store chip-firmaer lover nu, at det også fortsat vil være muligt at skifte processor i computeren.

Artikel top billede

Forleden kom det frem, at det kan blive meget sværere at bygge sin egen computer fremover. I dag kan man selv udskifte pc'ens processor, blot man kan finde en model, der passer til bundkortets sokkel. Men den kommende 14-nanometer processor-generation Broadwell fra Intel kommer angiveligt kun i et såkaldt BGA (Ball Grid Array).

Det betyder, at det er slut med de processorsokler, som kendes i dag. Processoren er fastmonteret på bundkortet og kan ikke skiftes. En BGA-processor har en række loddepunkter på undersiden, såkaldte bumps, som bliver loddet fast til bundkortet.

I dag sælger Intel sine pc-processorer med såkaldte LGA'er (Land Grid Array), hvor det er nemt at fjerne cpu'en.

Men en Intel-talsmand siger nu til Maximum PC, at man også fortsat vil tilbyde sokkel-udgaver af sine processorer.

"Intel vil fortsat tilbyde sokkel-komponenter i LGA-pakker til vores kunder og selvbyggere," siger Intel-talsmanden Daniel Snyder.

Men samtidig tilføjer talsmanden, at han ikke kan udtale sig om konkrete produkter eller den langsigtede roadmap.

Så det skulle være sikkert, at Intel fortsat vil tilbyde LGA-produkter, men det vides ikke, hvilke der er tale om.

I dag findes der LGA-versioner af stort set alle firmaets processorer, men det kan blive anderledes fremover.

AMD fortæller i et interview med Tech Report, at man også i 2013 og 2014 vil tilbyde sokkel-versioner af sine processorer. Det gælder både for FX-modellerne og den kommende APU Kaveri.

Hvis man vælger at fjerne processor-soklen, kan det spare plads i de små kompakte all-in-one pc'er. De stationære computere har været på tilbagegang, og de få modeller der er tilbage bliver mindre og sværere at åbne.

Nogle af de aktuelle all-in-one computere bruger allerede mobil-processorer, som også sluger mindre energi.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior Platform Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Netværksteknikere til design, drift og vedligehold ved Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Danoffice IT

    Netværksarkitekt med kundeflair

    Midtjylland

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse