Så gigantisk stort er Googles sociale netværk

Men Google fortæller ikke, hvor meget tid brugerne tilbringer på tjenesten.

Artikel top billede

Fiasko eller succes? Google+ har nu rundet en halv milliard profiler og der er 135 millioner aktive brugere. Det er en vækst på 14 millioner aktive brugere om måneden og dermed kan Google+ måle sig med Facebook i sine tidlige dage. Men Google har også gjort meget for at integrere det sociale netværk med sine egne tjenester og har dermed også skaffet en masse "gratis" brugere til Google+.

I et blogindlæg fortæller Google, at der er 235 millioner aktive brugere, men dette tal inkluderer også brugere på Google Play, Gmail og andre tjenester. Den halve milliard er antallet af oprettede profiler, men fortæller ikke noget om, hvor meget det sociale netværk faktisk bliver brugt.

Men Google oplyser også, at der er 135 millioner aktive stream-brugere, som skulle være det reelle brugertal for tjenesten.

Til sammenligning ligger Facebook på omkring en milliard aktive brugere, mens Twitter rundede 140 millioner tilbage i marts.

Google vil ikke afsløre, hvor mange minutter om dagen de aktive brugere tilbringer på sitet. Flere uafhængige analyser viser, at tidsforbruget på Google+ er meget begrænset i forhold til Facebook.

Samtidig med meddelelsen om den seneste milepæl i brugertallet har Google introduceret en ny funktion, Google+ Communities, hvor grupper kan finde sammen om bestemte emner. Det kan være alt fra fotografi til madlavning og teknik.

Her kan man så chatte og dele filer med andre gruppe-medlemmer. Det er også muligt at linke direkte til gruppen fra en webside med +1-knappen.

Google har også annonceret en ny foto-app kaldet Snapseed til Android, som minder om Instagram. Den kan bruges til at lave en række basale justeringer og filter-effekter på sine billeder.

KMD A/S

Senior Solution Architect

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Nordjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-Supporter til Svanemøllen

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Bliv IT-overvågningsspecialist i Forsvarsministeriets IT-organisation, Cyberdivisionen i Hvidovre

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S