Ubuntu Linux sammenlignes med spyware

Den berømte free software-guru Richard Stallman advarer mod at bruge Linux-distributionen Ubuntu.

Artikel top billede

"Ubuntu er spyware". Sådan lyder budskabet fra stifteren af Free Software Foundation, Richard Stallman. Han advarer nu mod at bruge den populære Linux-distribution. Stallman er sur over den integrerede websøgning i Ubuntu 12.10, som også viser indhold fra Amazons webbutik.

Fri software skal netop beskytte brugeren mod spyware og malware, skriver Stallman. Ubuntu-firmaet Canonical lover, at alle brugerdata bliver sendt forbi firmaets egne servere og anonymiseret, men selskabet samler selv informationer om Ubuntu-brugerne.

Amazon får altså ikke besked om, hvilke brugere der har søgt efter hvilke data - hvis man skal tro Canonical - men de mange personlige data lander alligevel hos Linux-firmaet.

Det er især integrationen mellem online- og offline-søgning, der har fået blodet i kog hos Stallman. Når brugeren søger efter lokale filer og applikationer i Unity Dash, får man også vist resultater fra Amazon.

Der er også et direkte link til Amazon sammen med hurtigstart-ikonerne til vigtige programmer.

Der er nu en mulighed for at deaktivere Amazon-søgningen i Ubuntu Linux, men det er ikke nok til at tilfredsstille Stallman. Han mener, at langt de fleste brugere ikke er klar over, hvordan de skal deaktivere søgningen, eller også synes de, at det er for besværligt.

Desuden mener Stallman, at Ubuntu ødelægger det gode omdømme for free software, hvis man integrerer "spyware" i sine produkter.

Stallman kræver, at online- og offline-søgning skal adskilles, og desuden skal brugerne informeres om, hvilke data der bliver indsamlet.

Han brokker sig også over, at Ubuntu anbefaler og installerer leverandør-ejede programmer i sit Software Center.

Derfor lyder hans konklusion, at man bør undlade at installere og bruge Ubuntu Linux.

Læses lige nu

    TD SYNNEX Denmark ApS

    Sales Coordinator

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Annonceindlæg fra SuperOffice

    Succesfuld AI-implementering kræver langt mere end teknologien

    Hvis offentlige organisationer skal lykkes med AI, skal de først have styr på adoption, datakvalitet og datasuverænitet.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse