Netbutikker: Snestorm ikke så slem som frygtet

Snevejr får måske endda flere til at handle på nettet.

Artikel top billede

Det er højsæson for julesalget. Og her er online-butikkerne sårbare, hvis en snestorm lukker vejene og forhindrer, at varerne og leverancerne kommer frem.

Nu er snemasserne væltet ned over Danmark: Alligevel holder to af Danmarks største online-itforhandlere skansen.

"Det er ikke så slemt, som jeg havde frygtet," siger Morten Duch, der er direktør for Proshop.dk.

Han har netop haft bange anelser om, at sneen vil kunne sætte grus i maskineriet på et travlt tidspunkt. For lige nu kører den på de høje nagler hos den århusbaserede onlineforhandler på grund af julen.

"Det begyndte at komme hul på julesalget i sidste uge. Derfor har vi også kaldt ekstra folk ind. Og de har nok at lave lige nu," siger Morten Duch.

Heller ikke hos Computersalg, der holder til på Sydsjælland, volder snemasserne de store problemer.

"Vi oplever overhovedet ikke nogen problemer," fortæller direktør Kim Rand .

"Faktisk tror jeg sneen er god ved os. Jeg synes da vi kan mærke, at folk sidder derhjemme og ikke har andet at lave en handle på nettet," siger Kim Rand, der har været ude og arbejde på lageret siden tidlig i morges for at få ekspederet de julebestillinger, der kommer væltende ind i lige i øjeblikket.

Læs mere:

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    PensionDanmark

    AI Automation Engineer

    Københavnsområdet

    Danoffice IT

    Head of Business Enablement

    Midtjylland

    Annonceindlæg fra Lenovo

    Hvorfor lykkes nogle organisationer med AI – mens andre sidder fast i pilotfasen?

    AI rykker fra teknologiagendaen til den strategiske dagsorden. Men for mange er vejen fra ambition til målbar værdi længere end forventet.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S