Apple søger masser af folk til ny skandinavisk Apple Store

Apple søger masser af folk til ny, nordisk Apple Store.

Artikel top billede

Foto: Robert Hendel (Foto: Robert Hendel)

Det ser ud til, at Skandinavien får sin tredje Apple Store, og den kommer ligesom de to første til at ligge i Sverige.

På Apples hjemmeside er der tirsdag blevet publiceret jobopslag, hvor der søges butikspersonale til Kista lidt uden for Stockholm. 

Hvis der bliver åbnet en butik i Kista, bliver det dermed den anden butik i området omkring Stockholm, hvor der tidligere i år er blevet åbnet en butik i Täby lidt nord for den svenske hovedstad.

Åbenlyst valg

Valget af Kista vil langt fra være overraskende, da Stockholm-forstaden med sine næsten 700 it-virksomheder er lidt af en højborg inden for netop it.

Det ligger dog ikke helt klart, hvor i Stockholm Apple søger butikspersonale, for ifølge hjemmesiden søges der både personale til Kista og "Stockholm - Stockholm", når man søger på jobopslag i den svenske hovedstad.

Noget tyder derfor på, at Apple har planer om at åbne en butik i centrum af Stockholm, og dermed får den svenske hovedstad muligvis tre butikker, før København har fået sin første Apple Store.

På lørdag klokken 10 åbner Skandinaviens anden Apple Store i storcentret Emporia i Malmø-forstaden Hyllie, der ligger blot 35 kilometer fra Rådhuspladsen i København.

De grønne mærker på kortet herunder angiver de butikker, der allerede nu er åbnet, mens de røde angiver, hvor der muligvis kommer til at åbne endnu en Apple Store.

Læs også:
Humac: Vi er klar til at kæmpe mod Apple

Storbyer slås om Apple-butikker

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Hele Danmark øver

    Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S