Derfor kan Android ikke selv genkende malware

Den seneste Android-version skulle selv være i stand til at detektere malware. Men det fungerer ikke.

Artikel top billede

Sammen med den seneste Android-version 4.2 (Jelly Bean) har Google indført en ny sikkerheds-funktion kaldet "application verification service", der skal beskytte mod skadelige Android-apps.

Der har været mange problemer med malware under Android, og det har tvunget Google til at reagere.

Men der er kun et nyt problem - den nye sikkerhedsfunktion er stort set værdiløs.

En forsker fra North Carolina State University har testet funktionen og sammenlignet den med antivirus-apps til Android.

På testenheden - en Nexus 10 med præinstalleret Android 4.2 - er Googles nye app-kontrol kun i stand til at genkende 193 ud af 1.260 skadelige applikationer.

Det er altså mindre end hver sjette malware-program, der bliver fanget.

Forskeren Xuxiang Jang har også testet antivirus-software til Android og her var to af programmerne i stand til at genkende alle malware-apps, mens fem andre landede på mere end 90 pct.

Kun et enkelt antivirus-program kunne kun genkende halvdelen - men det er stadig meget bedre end Googles egen sikkerhedsfunktion.

Men der er håb om, at kontrollen bliver bedre. Google købte firmaet Virustotal i 2012 og kan nu integrere deres teknologi i sin "application verification service".

Det vil under alle omstændigheder tage lang tid, inden nye funktioner i Android kommer ud til brugerne. De fleste producenter af smartphones og tablet-pc'er venter flere måneder med at sende Google-opdateringer ud til brugerne.

Det er kun 35 pct. af alle Android-enheder, der kører med version 4.x, og det er kun sølle 0,8 pct., der allerede har Android 4.2.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S