Danske Trustpilot scorer enormt millionbeløb hos udenlandske investorer

Det er årets største investering i et dansk-ejet it-selskab, siger Trustpilot. Se hvad det danske selskab vil bruge de mange millioner på.

Artikel top billede

(Foto: Photo by Ibrahim Rifath on Unsplash)

Den danske anmeldelsesside Trustpilot får nu en kapitalindsprøjtning på 75 millioner kroner (10 mio euro), der blandt andet skal bruges til at ekspandere på nye markeder.

Ifølge Trustpilot er det årets største investering i et dansk-ejet it-selskab. 

Det er det britiske venturefirma Index Ventures, der tidligere har skudt penge i Just-Eat, Skype og svenske iZettle, som står for størstedelen af den tilførte kapital. Men de nordiske investeringsfonde Seed Capital og Northzone har også deltaget i investeringsrunden. 

Skal finansiere ekspansion og produktudvikling

Ifølge Trustpilots stifter og administrerende direktør Peter Mühlmann vil virksomheden bruge pengene på at investere i medarbejderstaben, produktudvikling samt ekspansion på nye markeder.

Så sent som sidste år var de to venture-fonde Northzone og Seed Capital med til at rejse i alt knap 30 millioner kroner for Trustpilot.

Men ifølge Peter Mühlmann er det nødvendigt at investere store pengesummer, hvis Trustpilot skal opfylde sin ambition om at blive verdensledende inden for sit felt.

"Det kræver, at vi investerer i at produktudvikle og opbygge vores organisation. Og det går for langsomt, hvis vi først kan bruge en krone, når vi har tjent den. Så er vi ganske enkelt bange for at blive overhalet," siger han til ComON.

Vil ind på det amerikanske marked

Det er dog ikke noget nyt, at Trustpilots ambitioner ikke stopper ved Danmarks grænser.

Allerede i dag har England overhalet Danmark, som Trustpilots største marked, fortæller Peter Mühlmann. Og for få måneder siden oplyste virksomheden til ComON, at den var på jagt efter ny kapital til finansiere en entré på det amerikanske marked.

Trustpilot oplyser nu, at det kommer til ske i første halvdel af 2013, hvor virksomheden vil åbne et kontor i New York.

"I første omgang er valget faldet på New York. Det skyldes, at der her er en enorm talentmasse og samtidig en relativ kort flyvetid frem og tilbage. Alternativet er San Francisco, men det er betydeligt længere væk, og vi frygter, at det kan gå udover sammenhængskraften i vores virksomhed, der jo stadigvæk er en iværksætter-virksomhed," siger Trustpilots direktør.

Har lært af Kontant

Det er blot få måneder siden, at Trustpilot spillede en hovedrolle i Danmarks Radios forbrugerprogram Kontant, hvor af det fremgik, at det er relativt let at oprette falske Trustpilot-anmeldelser om virksomheder.

En kritik der netop faldt, mens Trustpilot arbejdede på at hente ny kapital. Men kritikken har dog ikke haft nogen betydning for investeringsvilligheden, mener Peter Mühlmann.

"Kontant har gjort os opmærksom på, at der er nogle ting, som vi skal gøre bedre. Det, der betyder noget for investorerne, er, at vi er 'committed' på gøre Trustpilot endnu bedre, og det er blandt andet det, vi skal bruge investeringen til," siger han.

Trustpilot kan ikke oplyse præcis, hvordan ejerandelen i virksomheden er fordelt efter den seneste investeringsrunde.

Men Peter Mühlmann, der er stifter af Trustpilot, oplyser, at de forskellige investorer til sammen har bestemmende indflydelse i selskabet, mens han ikke længere selv har aktiemajoriteten. 

Læs også:
Danske Trustpilot vil fortsætte ekspansionen: Klar til at indtage USA

Danske Trustpilot får millioner fra Spotify-investor

Sådan fjerner du dårlige anmeldelser på Trustpilot

Læses lige nu

    Banedanmark

    Projektleder til IT-sikkerhed

    Københavnsområdet

    Allerød Kommune

    Digitaliseringschef

    Københavnsområdet

    AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

    Teamleder til AL Sydbanks GDPR & Tech Regulation i Aabenraa

    Sydjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics