Microsoft: Vi betaler det vi skal i Danmark

Se hvorfor Microsoft mener, at de opfører ordentlig rent skattemæssigt i Danmark

Artikel top billede

Kommunikationsdirektør Anders Adelhorst, siger at Microsofts danske udviklingsselskab bliver fuldt betalt.

Som ChannelWorld har beskrevet så betaler Microsoft 48,7 millioner kroner i skat i Danmark. Men selskabet opererer efter en såkaldt agent-model, hvor salget ligger uden for Danmark. Microsoft i Danmark får i stedet en kommission for det danske salg.

Derfor kan der ifølge chefen for Skats specialgruppe, direktør i Skat Rasmus Bo Andersen, der kulgraver multinationale selskaber, måske stilles spørgsmål ved, om selskabet også betaler skat af royalties for de produkter, som er danske varemærker.

Derfor har Channelworld stillet Microsoft spørgsmålet om de også betaler skat af royalties for Dynamics-produkterne C5, NAV og AX, der jo oprindeligt er danske produkter.
 
En kilde fortæller, at udviklingscentret i Vedbæk, Microsoft Development Center Copenhagen, ikke ejer varemærker eller IP (intellectual Property). Derfor sælger selskabet i princippet kun den softwareudvikling de laver. Det er udvikling selskabet bliver betalt for og dermed beskattet af.

Men Microsofts officielle svar er meget kortfattet. Kommunikationsdirektør Anders Adelhorst siger:

"Microsoft Development Center Copenhagen ("MDCC") er et software-udviklingscenter, der bliver fuldt betalt for det arbejde, de udfører," udtaler han til Channelworld.

Dermed tilkendegiver Microsoft, at selskabet ikke betragter Dynamics-produkterne C5, NAV og AX, som danske varemærker.

Om Skat er af samme mening, er uvist. Helt generelt har Rasmus Bo Andersen dog tilkendegivet, at Skat vil udfordre en række multinationale selskaber på netop brugen af danske varemærker:

"Hvis de benytter varemærker vi anser for dansk, kan vi gå ind og fastsætte en værdi af de royalties, som skal betales for de varemærker," slår Rasmus Bo Andersen fast.

Læs mere:

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

    Peer Leerbæk

    Netip A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks