Microsoft: Vi betaler det vi skal i Danmark

Se hvorfor Microsoft mener, at de opfører ordentlig rent skattemæssigt i Danmark

Artikel top billede

Kommunikationsdirektør Anders Adelhorst, siger at Microsofts danske udviklingsselskab bliver fuldt betalt.

Som ChannelWorld har beskrevet så betaler Microsoft 48,7 millioner kroner i skat i Danmark. Men selskabet opererer efter en såkaldt agent-model, hvor salget ligger uden for Danmark. Microsoft i Danmark får i stedet en kommission for det danske salg.

Derfor kan der ifølge chefen for Skats specialgruppe, direktør i Skat Rasmus Bo Andersen, der kulgraver multinationale selskaber, måske stilles spørgsmål ved, om selskabet også betaler skat af royalties for de produkter, som er danske varemærker.

Derfor har Channelworld stillet Microsoft spørgsmålet om de også betaler skat af royalties for Dynamics-produkterne C5, NAV og AX, der jo oprindeligt er danske produkter.
 
En kilde fortæller, at udviklingscentret i Vedbæk, Microsoft Development Center Copenhagen, ikke ejer varemærker eller IP (intellectual Property). Derfor sælger selskabet i princippet kun den softwareudvikling de laver. Det er udvikling selskabet bliver betalt for og dermed beskattet af.

Men Microsofts officielle svar er meget kortfattet. Kommunikationsdirektør Anders Adelhorst siger:

"Microsoft Development Center Copenhagen ("MDCC") er et software-udviklingscenter, der bliver fuldt betalt for det arbejde, de udfører," udtaler han til Channelworld.

Dermed tilkendegiver Microsoft, at selskabet ikke betragter Dynamics-produkterne C5, NAV og AX, som danske varemærker.

Om Skat er af samme mening, er uvist. Helt generelt har Rasmus Bo Andersen dog tilkendegivet, at Skat vil udfordre en række multinationale selskaber på netop brugen af danske varemærker:

"Hvis de benytter varemærker vi anser for dansk, kan vi gå ind og fastsætte en værdi af de royalties, som skal betales for de varemærker," slår Rasmus Bo Andersen fast.

Læs mere:

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Souschef til Informations- og kommunikationsteknologi i Cyberdivisionen Hvidovre

Københavnsområdet

TV2

iOS udvikler til TV 2 Teknologi

Københavnsområdet

Ringkjøbing Landbobank – Nordjyske Bank

Forretningsudvikler til procesoptimering

Midtjylland

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen