Microsoft: Vi betaler det vi skal i Danmark

Se hvorfor Microsoft mener, at de opfører ordentlig rent skattemæssigt i Danmark

Artikel top billede

Kommunikationsdirektør Anders Adelhorst, siger at Microsofts danske udviklingsselskab bliver fuldt betalt.

Som ChannelWorld har beskrevet så betaler Microsoft 48,7 millioner kroner i skat i Danmark. Men selskabet opererer efter en såkaldt agent-model, hvor salget ligger uden for Danmark. Microsoft i Danmark får i stedet en kommission for det danske salg.

Derfor kan der ifølge chefen for Skats specialgruppe, direktør i Skat Rasmus Bo Andersen, der kulgraver multinationale selskaber, måske stilles spørgsmål ved, om selskabet også betaler skat af royalties for de produkter, som er danske varemærker.

Derfor har Channelworld stillet Microsoft spørgsmålet om de også betaler skat af royalties for Dynamics-produkterne C5, NAV og AX, der jo oprindeligt er danske produkter.
 
En kilde fortæller, at udviklingscentret i Vedbæk, Microsoft Development Center Copenhagen, ikke ejer varemærker eller IP (intellectual Property). Derfor sælger selskabet i princippet kun den softwareudvikling de laver. Det er udvikling selskabet bliver betalt for og dermed beskattet af.

Men Microsofts officielle svar er meget kortfattet. Kommunikationsdirektør Anders Adelhorst siger:

"Microsoft Development Center Copenhagen ("MDCC") er et software-udviklingscenter, der bliver fuldt betalt for det arbejde, de udfører," udtaler han til Channelworld.

Dermed tilkendegiver Microsoft, at selskabet ikke betragter Dynamics-produkterne C5, NAV og AX, som danske varemærker.

Om Skat er af samme mening, er uvist. Helt generelt har Rasmus Bo Andersen dog tilkendegivet, at Skat vil udfordre en række multinationale selskaber på netop brugen af danske varemærker:

"Hvis de benytter varemærker vi anser for dansk, kan vi gå ind og fastsætte en værdi af de royalties, som skal betales for de varemærker," slår Rasmus Bo Andersen fast.

Læs mere:

Annonce

Annonceindlæg fra Admin By Request

Sikkerhedspolitikken skal følge brugeren - ikke virksomhedens firewall

Med det nye produkt - Web Access Management - vil danske Admin By Request flytte IT-sikkerheden frem i processen.

Navnenyt fra it-Danmark

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,