Microsoft: Vi betaler det vi skal i Danmark

Se hvorfor Microsoft mener, at de opfører ordentlig rent skattemæssigt i Danmark

Artikel top billede

Kommunikationsdirektør Anders Adelhorst, siger at Microsofts danske udviklingsselskab bliver fuldt betalt.

Som ChannelWorld har beskrevet så betaler Microsoft 48,7 millioner kroner i skat i Danmark. Men selskabet opererer efter en såkaldt agent-model, hvor salget ligger uden for Danmark. Microsoft i Danmark får i stedet en kommission for det danske salg.

Derfor kan der ifølge chefen for Skats specialgruppe, direktør i Skat Rasmus Bo Andersen, der kulgraver multinationale selskaber, måske stilles spørgsmål ved, om selskabet også betaler skat af royalties for de produkter, som er danske varemærker.

Derfor har Channelworld stillet Microsoft spørgsmålet om de også betaler skat af royalties for Dynamics-produkterne C5, NAV og AX, der jo oprindeligt er danske produkter.
 
En kilde fortæller, at udviklingscentret i Vedbæk, Microsoft Development Center Copenhagen, ikke ejer varemærker eller IP (intellectual Property). Derfor sælger selskabet i princippet kun den softwareudvikling de laver. Det er udvikling selskabet bliver betalt for og dermed beskattet af.

Men Microsofts officielle svar er meget kortfattet. Kommunikationsdirektør Anders Adelhorst siger:

"Microsoft Development Center Copenhagen ("MDCC") er et software-udviklingscenter, der bliver fuldt betalt for det arbejde, de udfører," udtaler han til Channelworld.

Dermed tilkendegiver Microsoft, at selskabet ikke betragter Dynamics-produkterne C5, NAV og AX, som danske varemærker.

Om Skat er af samme mening, er uvist. Helt generelt har Rasmus Bo Andersen dog tilkendegivet, at Skat vil udfordre en række multinationale selskaber på netop brugen af danske varemærker:

"Hvis de benytter varemærker vi anser for dansk, kan vi gå ind og fastsætte en værdi af de royalties, som skal betales for de varemærker," slår Rasmus Bo Andersen fast.

Læs mere:

Læses lige nu

    JP/Politikens Hus

    Klient Tekniker

    Københavnsområdet

    Everllence

    Senior Embedded Software Engineer

    Københavnsområdet

    Zealand – Sjællands Erhvervsakademi S/I

    Erfaren IT-projektleder med stærk teknisk indsigt

    Region Sjælland

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S