Her er Amazons skøre smartphone-airbag

Snart er det slut med at få smadret din smartphone eller tablet-pc, hvis du taber den på gulvet.

Artikel top billede

Amazon har fået patent på mini-airbags til mobiltelefoner og tablet-pc'er. Det skal beskytte de mobile enheder mod skader, hvis du taber dem på gulvet. Patentansøgningen blev indsendt i februar 2010 og er nu blevet godkendt.

Det er et meget snedigt system, som reagerer, allerede mens den mobile enhed er i frit fald. Det sørger for at beregne faldhastigheden og kan om nødvendigt dreje den mobile enhed i luften med små dyser, så den rigtige side med de små airbags vender nedad.

Systemet udnytter det indbyggede gyroskop, accellerometer, kamera og andre sensorer til at registrere, at enheden falder i luften. De små airbags skal sørge for en blød landing og forhindre skader på apparatet.

Amazon skriver i sin ansøgning, at teknologien også kunne bruges til computere, kameraer og spil-controllere.

Men der er ingen tegn på, at Amazon har tænkt sig at bruge teknologien i sin egen Kindle eller Kindle Fire. Indtil videre sælger Amazon blot de samme cases som alle andre producenter. De beskytter også mod skader, men på en knap så intelligent måde.

Det er Amazon-stifteren Jeff Bezos selv, der er skrevet på som opfinder i patentansøgningen.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Erhvervsakademi Aarhus

    Undervisere til it-uddannelser

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S