Artikel top billede

Her er Amazons skøre smartphone-airbag

Snart er det slut med at få smadret din smartphone eller tablet-pc, hvis du taber den på gulvet.

Amazon har fået patent på mini-airbags til mobiltelefoner og tablet-pc'er. Det skal beskytte de mobile enheder mod skader, hvis du taber dem på gulvet. Patentansøgningen blev indsendt i februar 2010 og er nu blevet godkendt.

Det er et meget snedigt system, som reagerer, allerede mens den mobile enhed er i frit fald. Det sørger for at beregne faldhastigheden og kan om nødvendigt dreje den mobile enhed i luften med små dyser, så den rigtige side med de små airbags vender nedad.

Systemet udnytter det indbyggede gyroskop, accellerometer, kamera og andre sensorer til at registrere, at enheden falder i luften. De små airbags skal sørge for en blød landing og forhindre skader på apparatet.

Amazon skriver i sin ansøgning, at teknologien også kunne bruges til computere, kameraer og spil-controllere.

Men der er ingen tegn på, at Amazon har tænkt sig at bruge teknologien i sin egen Kindle eller Kindle Fire. Indtil videre sælger Amazon blot de samme cases som alle andre producenter. De beskytter også mod skader, men på en knap så intelligent måde.

Det er Amazon-stifteren Jeff Bezos selv, der er skrevet på som opfinder i patentansøgningen.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Ed A/S
Salg af hard- og software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere