Nu er den her: Smartphonen med skærm på begge sider

En tidligere direktør for en stor dansk it-virksomhed er sammen med en dansk iværksætter bannerførere i udviklingen af en helt ny type smartphone. Se den her.

Artikel top billede

Russiske Yota Devices introducerer en ny type smartphone med skærm på begge sider.

Flere skærme har vi tidligere set på klaptelefoner, men det er ikke noget, vi normalt forbinder med smartphones.

To af folkene bag Yota Devices' nye YotaPhone er den danske iværksætter Lau Geckler og russiske Vlad Martynov, der tidligere har været CEO i danske Columbus IT.

YotaPhone er en kraftfuld, Android-baseret smartphone, og det er ifølge producenten den første smartphone, der integrerer en LCD-farveskærm på den ene side med en sort/hvid EPD-skærm (electronic paper display) på den anden. 

Begge skærme måler 4,3 tommer og er lavet af Corning 3D Gorilla Glas, som er utroligt modstandsdygtig over for skrammer og ridser. Ifølge Lau Geckler er det første gang, at dette glas bliver anvendt på en smartphone.

På EPD-skærmen modtager brugeren personlige notifikationer og opdateringer fra blandt andet sociale medier og andet indhold, der kræver længere læsetid, eksempelvis e-bøger, mens LCD-skærmen er beregnet til at video, spil og andre grafik-tunge funktioner.

EPD-skærmen viser ifølge Yota Devices desuden også vigtigt indhold som eksempelvis boardingkort og billetter, hvis batteriet er fladt.

Yota Devices har desuden udviklet en række apps til YotaPhone, der giver brugerne lov til at udnytte EPD-skærmen fuldt ud.

Telefonen er en multi-band LTE-smartphone, der virker over hele kloden. Den første model blev præsenteret for den tidligere russiske præsident Dmitrij Medvedev i september 2010. 

YotaPhone skulle komme til Danmark i løbet af fjerde kvartal af 2013, og prisen er endnu ukendt. 

Læs også:

Julegodten: Giv din smartphone en skærm på bagsiden

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S