Nu er den her: Smartphonen med skærm på begge sider

En tidligere direktør for en stor dansk it-virksomhed er sammen med en dansk iværksætter bannerførere i udviklingen af en helt ny type smartphone. Se den her.

Artikel top billede

Russiske Yota Devices introducerer en ny type smartphone med skærm på begge sider.

Flere skærme har vi tidligere set på klaptelefoner, men det er ikke noget, vi normalt forbinder med smartphones.

To af folkene bag Yota Devices' nye YotaPhone er den danske iværksætter Lau Geckler og russiske Vlad Martynov, der tidligere har været CEO i danske Columbus IT.

YotaPhone er en kraftfuld, Android-baseret smartphone, og det er ifølge producenten den første smartphone, der integrerer en LCD-farveskærm på den ene side med en sort/hvid EPD-skærm (electronic paper display) på den anden. 

Begge skærme måler 4,3 tommer og er lavet af Corning 3D Gorilla Glas, som er utroligt modstandsdygtig over for skrammer og ridser. Ifølge Lau Geckler er det første gang, at dette glas bliver anvendt på en smartphone.

På EPD-skærmen modtager brugeren personlige notifikationer og opdateringer fra blandt andet sociale medier og andet indhold, der kræver længere læsetid, eksempelvis e-bøger, mens LCD-skærmen er beregnet til at video, spil og andre grafik-tunge funktioner.

EPD-skærmen viser ifølge Yota Devices desuden også vigtigt indhold som eksempelvis boardingkort og billetter, hvis batteriet er fladt.

Yota Devices har desuden udviklet en række apps til YotaPhone, der giver brugerne lov til at udnytte EPD-skærmen fuldt ud.

Telefonen er en multi-band LTE-smartphone, der virker over hele kloden. Den første model blev præsenteret for den tidligere russiske præsident Dmitrij Medvedev i september 2010. 

YotaPhone skulle komme til Danmark i løbet af fjerde kvartal af 2013, og prisen er endnu ukendt. 

Læs også:

Julegodten: Giv din smartphone en skærm på bagsiden

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S