Nu er den her: Smartphonen med skærm på begge sider

En tidligere direktør for en stor dansk it-virksomhed er sammen med en dansk iværksætter bannerførere i udviklingen af en helt ny type smartphone. Se den her.

Artikel top billede

Russiske Yota Devices introducerer en ny type smartphone med skærm på begge sider.

Flere skærme har vi tidligere set på klaptelefoner, men det er ikke noget, vi normalt forbinder med smartphones.

To af folkene bag Yota Devices' nye YotaPhone er den danske iværksætter Lau Geckler og russiske Vlad Martynov, der tidligere har været CEO i danske Columbus IT.

YotaPhone er en kraftfuld, Android-baseret smartphone, og det er ifølge producenten den første smartphone, der integrerer en LCD-farveskærm på den ene side med en sort/hvid EPD-skærm (electronic paper display) på den anden. 

Begge skærme måler 4,3 tommer og er lavet af Corning 3D Gorilla Glas, som er utroligt modstandsdygtig over for skrammer og ridser. Ifølge Lau Geckler er det første gang, at dette glas bliver anvendt på en smartphone.

På EPD-skærmen modtager brugeren personlige notifikationer og opdateringer fra blandt andet sociale medier og andet indhold, der kræver længere læsetid, eksempelvis e-bøger, mens LCD-skærmen er beregnet til at video, spil og andre grafik-tunge funktioner.

EPD-skærmen viser ifølge Yota Devices desuden også vigtigt indhold som eksempelvis boardingkort og billetter, hvis batteriet er fladt.

Yota Devices har desuden udviklet en række apps til YotaPhone, der giver brugerne lov til at udnytte EPD-skærmen fuldt ud.

Telefonen er en multi-band LTE-smartphone, der virker over hele kloden. Den første model blev præsenteret for den tidligere russiske præsident Dmitrij Medvedev i september 2010. 

YotaPhone skulle komme til Danmark i løbet af fjerde kvartal af 2013, og prisen er endnu ukendt. 

Læs også:

Julegodten: Giv din smartphone en skærm på bagsiden

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Det du glemmer i Azure - men aldrig on-prem: Sådan genfinder du kontrollen

Undgå dyre fejl i Azure. Få styr på udfasede services, skjulte omkostninger og governance. Lær, hvordan Reserved Instances, Azure Hybrid Benefit og de rette styringsmekanismer giver mere værdi, lavere omkostninger og en mere robust Azure-platform....

Infrastruktur | Nyborg

IBM Infrastructure Days

Hvordan skaber du en sikker, robust og moderne IT-infrastruktur i en tid, hvor AI, cloud og nye sikkerhedskrav ændrer spillereglerne?

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

Thomas Harboe Hald

Norriq Danmark A/S

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S