Nu er den her: Smartphonen med skærm på begge sider

En tidligere direktør for en stor dansk it-virksomhed er sammen med en dansk iværksætter bannerførere i udviklingen af en helt ny type smartphone. Se den her.

Artikel top billede

Russiske Yota Devices introducerer en ny type smartphone med skærm på begge sider.

Flere skærme har vi tidligere set på klaptelefoner, men det er ikke noget, vi normalt forbinder med smartphones.

To af folkene bag Yota Devices' nye YotaPhone er den danske iværksætter Lau Geckler og russiske Vlad Martynov, der tidligere har været CEO i danske Columbus IT.

YotaPhone er en kraftfuld, Android-baseret smartphone, og det er ifølge producenten den første smartphone, der integrerer en LCD-farveskærm på den ene side med en sort/hvid EPD-skærm (electronic paper display) på den anden. 

Begge skærme måler 4,3 tommer og er lavet af Corning 3D Gorilla Glas, som er utroligt modstandsdygtig over for skrammer og ridser. Ifølge Lau Geckler er det første gang, at dette glas bliver anvendt på en smartphone.

På EPD-skærmen modtager brugeren personlige notifikationer og opdateringer fra blandt andet sociale medier og andet indhold, der kræver længere læsetid, eksempelvis e-bøger, mens LCD-skærmen er beregnet til at video, spil og andre grafik-tunge funktioner.

EPD-skærmen viser ifølge Yota Devices desuden også vigtigt indhold som eksempelvis boardingkort og billetter, hvis batteriet er fladt.

Yota Devices har desuden udviklet en række apps til YotaPhone, der giver brugerne lov til at udnytte EPD-skærmen fuldt ud.

Telefonen er en multi-band LTE-smartphone, der virker over hele kloden. Den første model blev præsenteret for den tidligere russiske præsident Dmitrij Medvedev i september 2010. 

YotaPhone skulle komme til Danmark i løbet af fjerde kvartal af 2013, og prisen er endnu ukendt. 

Læs også:

Julegodten: Giv din smartphone en skærm på bagsiden

Læses lige nu

    Annonce

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Vivant ApS

    IT-supporter til Servicedesk

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Strategy & Transformation Consultant

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

    Jacob Holm Jensen

    Netip A/S