Nu er den her: Smartphonen med skærm på begge sider

En tidligere direktør for en stor dansk it-virksomhed er sammen med en dansk iværksætter bannerførere i udviklingen af en helt ny type smartphone. Se den her.

Artikel top billede

Russiske Yota Devices introducerer en ny type smartphone med skærm på begge sider.

Flere skærme har vi tidligere set på klaptelefoner, men det er ikke noget, vi normalt forbinder med smartphones.

To af folkene bag Yota Devices' nye YotaPhone er den danske iværksætter Lau Geckler og russiske Vlad Martynov, der tidligere har været CEO i danske Columbus IT.

YotaPhone er en kraftfuld, Android-baseret smartphone, og det er ifølge producenten den første smartphone, der integrerer en LCD-farveskærm på den ene side med en sort/hvid EPD-skærm (electronic paper display) på den anden. 

Begge skærme måler 4,3 tommer og er lavet af Corning 3D Gorilla Glas, som er utroligt modstandsdygtig over for skrammer og ridser. Ifølge Lau Geckler er det første gang, at dette glas bliver anvendt på en smartphone.

På EPD-skærmen modtager brugeren personlige notifikationer og opdateringer fra blandt andet sociale medier og andet indhold, der kræver længere læsetid, eksempelvis e-bøger, mens LCD-skærmen er beregnet til at video, spil og andre grafik-tunge funktioner.

EPD-skærmen viser ifølge Yota Devices desuden også vigtigt indhold som eksempelvis boardingkort og billetter, hvis batteriet er fladt.

Yota Devices har desuden udviklet en række apps til YotaPhone, der giver brugerne lov til at udnytte EPD-skærmen fuldt ud.

Telefonen er en multi-band LTE-smartphone, der virker over hele kloden. Den første model blev præsenteret for den tidligere russiske præsident Dmitrij Medvedev i september 2010. 

YotaPhone skulle komme til Danmark i løbet af fjerde kvartal af 2013, og prisen er endnu ukendt. 

Læs også:

Julegodten: Giv din smartphone en skærm på bagsiden

Læses lige nu

    Politiets Efterretningstjeneste

    Site Reliability Engineer til efterretningsanalytiske værktøjer i PET

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    Teknisk IT-sikkerhedsspecialist i PET

    Københavnsområdet

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S