Kinesere fortsætter med at fuppe danske juleshoppere

Julegave-ræset får stadig danskere til at hoppe i fup-fælder på falske webbutikker.

Artikel top billede

Sidste jul advarede ComON mod fordækte hjemmesider, der snød danske juleshoppere.

Men det simple fupnummer plager også dette års julehandel.

Fupnummeret går ud på at lave en webbutik, der giver udtryk for at handle med mærkevarer som for eksempel Addidas og Nike. I virkeligheden er det blot handel med kopivarer - eller decideret kreditkortsvindel, hvor fuskerne kortsigtet stjæler beløbet eller over en længere periode misbruger kreditkortoplysningerne - og aldrig sender en vare.

Et eksempel er hjemmesiden www.tilbudnikefree.eu, som allerede i november fik mistænksomme danske kunder til at undre sig - om de lave priser på Nike-tøj nu kunne være rigtige.

Alligevel har ComON været i kontakt med en uforsigtig shopper, der er blevet snydt på en næsten identisk hjemmeside: Nikefreerunudsalgtilbud.eu.

"Siden er godt lavet ved første øjekast, men når man begynder at læse teksten ordentligt, kan man godt se, at det er dårlig Google Translate. Det gjorde jeg desværre ikke, før jeg havde fået en lidt spøjs bekræftelsesmail, og pengene var trukket," fortæller den uheldige juleshopper.

Det er i de små detaljer, man finder fejlene, som indikerer fup. For eksempel hedder et menupunkt "skibsfart". Det er tydeligvis en sjusket oversættelse af ordet "shipping", som i denne kontekst skulle være oversat til "forsendelse".

IT-efterforskere: Vi ser det ikke som et generelt problem endnu
It-kriminalitet af denne type kategoriseres af politiet som generelt bedrageri. Ikke it-kriminalitet.

Der er derfor ikke nogle præcise tal for, hvor tit de sker og anmeldes, fortæller lederen af Rigspolitiets Nationale IT-efterforskningscenter, Johnny Lundberg, til ComON.

Selv om der altså stadig er danskere, der falder i fælden, er det ikke det område, politiets it-efterforskere bruger mest tid på lige nu.

"Først når politikredsene noterer usædvanligheder omkring en type hjemmesider, bliver sagen sendt videre til os. Og indtil videre er det altså ikke nået et omfang, hvor vi har skønnet, at det er nødvendigt med en speciel indsats på området," siger  Johnny Lundberg.

LÆS OGSÅ:

Sådan kan du spotte en falsk netbutik

SOS International

License & Vendor Manager

Midtjylland

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

KMD A/S

Compliance Officer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job