Danskere bag ny teknik: Styr telefonen med dit blik

Snart kan du styre din telefon eller tablet-pc bare ved at kigge på den, siger lille dansk firma.

Artikel top billede

Hvad nu, hvis din iPad automatisk kunne bladre til næste side, når du har læst siden færdig? Eller hvis du kunne låse din telefon op bare ved at kigge på den? Det er nogle af mulighederne med øjenstyring, hvor et lille kamera registrerer, hvad du kigger på.

Teknologien bruges allerede i dag i dyre specialiserede enheder, men nu vil danske virksomheder sørge for, at det får sit brede gennembrud.

Det lille danske firma Eye Tribe mener, at øjenstyring snart vil kunne indbygges som standard på de fleste smartphones. Det skal revolutionere brugen af telefonerne.

Flere danske virksomheder og universiteter går nu sammen i et projekt med øjenstyring, der er støttet af Højteknologifonden.

"Vi har en banebrydende teknologi, som på sigt kan blive standard for mobiltelefoner. Vækstpotentialet er gigantisk, og vi har lige nu et helt unikt udgangspunkt. Vi kan med det her projekt opbygge et solidt udviklingsteam her i København, hvor vi er tæt på forskningsgrupperne fra IT-Universitetet og DTU. Vi kan få adgang til meget højt kvalificeret arbejdskraft," siger direktør Sune Alstrup Johansen fra The Eye Tribe.

Hos IT-Universitetet har man allerede i ti år arbejdet med øjenstyring til handicappede, og nu vil man forsøge at gøre teknologien så billig, at alle har råd til den.

Teknologien skal ikke kun anvendes til seriøse formål. Den kan også bruges til styring af spil. Danske Serious Games er gået med i samarbejdet.

"Det, at vi nu er i stand til at spille spil ved brug af øjnene, er fascinerende og åbner for et utal af nye spændende muligheder både for nye brugere og nye spiloplevelser," siger Mikkel Lucas Overby fra Serious Games.

Blandt deltagerne i projektet er også LEGO og DTU. Projektet med titlen "Eye Tracking for mobile devices" har et budget på 25 millioner kroner og løber over tre år. Højteknologifonden bidrager med 13 mio. kr.

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-specialist til Lokal IT Servicecenter ved Personelkommandoen

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    Java-udvikler med et højere formål: Hjælp PET med at passe på Danmark

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Hele Danmark øver

    Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S