Danskere bag ny teknik: Styr telefonen med dit blik

Snart kan du styre din telefon eller tablet-pc bare ved at kigge på den, siger lille dansk firma.

Artikel top billede

Hvad nu, hvis din iPad automatisk kunne bladre til næste side, når du har læst siden færdig? Eller hvis du kunne låse din telefon op bare ved at kigge på den? Det er nogle af mulighederne med øjenstyring, hvor et lille kamera registrerer, hvad du kigger på.

Teknologien bruges allerede i dag i dyre specialiserede enheder, men nu vil danske virksomheder sørge for, at det får sit brede gennembrud.

Det lille danske firma Eye Tribe mener, at øjenstyring snart vil kunne indbygges som standard på de fleste smartphones. Det skal revolutionere brugen af telefonerne.

Flere danske virksomheder og universiteter går nu sammen i et projekt med øjenstyring, der er støttet af Højteknologifonden.

"Vi har en banebrydende teknologi, som på sigt kan blive standard for mobiltelefoner. Vækstpotentialet er gigantisk, og vi har lige nu et helt unikt udgangspunkt. Vi kan med det her projekt opbygge et solidt udviklingsteam her i København, hvor vi er tæt på forskningsgrupperne fra IT-Universitetet og DTU. Vi kan få adgang til meget højt kvalificeret arbejdskraft," siger direktør Sune Alstrup Johansen fra The Eye Tribe.

Hos IT-Universitetet har man allerede i ti år arbejdet med øjenstyring til handicappede, og nu vil man forsøge at gøre teknologien så billig, at alle har råd til den.

Teknologien skal ikke kun anvendes til seriøse formål. Den kan også bruges til styring af spil. Danske Serious Games er gået med i samarbejdet.

"Det, at vi nu er i stand til at spille spil ved brug af øjnene, er fascinerende og åbner for et utal af nye spændende muligheder både for nye brugere og nye spiloplevelser," siger Mikkel Lucas Overby fra Serious Games.

Blandt deltagerne i projektet er også LEGO og DTU. Projektet med titlen "Eye Tracking for mobile devices" har et budget på 25 millioner kroner og løber over tre år. Højteknologifonden bidrager med 13 mio. kr.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos