Danskere bag ny teknik: Styr telefonen med dit blik

Snart kan du styre din telefon eller tablet-pc bare ved at kigge på den, siger lille dansk firma.

Artikel top billede

Hvad nu, hvis din iPad automatisk kunne bladre til næste side, når du har læst siden færdig? Eller hvis du kunne låse din telefon op bare ved at kigge på den? Det er nogle af mulighederne med øjenstyring, hvor et lille kamera registrerer, hvad du kigger på.

Teknologien bruges allerede i dag i dyre specialiserede enheder, men nu vil danske virksomheder sørge for, at det får sit brede gennembrud.

Det lille danske firma Eye Tribe mener, at øjenstyring snart vil kunne indbygges som standard på de fleste smartphones. Det skal revolutionere brugen af telefonerne.

Flere danske virksomheder og universiteter går nu sammen i et projekt med øjenstyring, der er støttet af Højteknologifonden.

"Vi har en banebrydende teknologi, som på sigt kan blive standard for mobiltelefoner. Vækstpotentialet er gigantisk, og vi har lige nu et helt unikt udgangspunkt. Vi kan med det her projekt opbygge et solidt udviklingsteam her i København, hvor vi er tæt på forskningsgrupperne fra IT-Universitetet og DTU. Vi kan få adgang til meget højt kvalificeret arbejdskraft," siger direktør Sune Alstrup Johansen fra The Eye Tribe.

Hos IT-Universitetet har man allerede i ti år arbejdet med øjenstyring til handicappede, og nu vil man forsøge at gøre teknologien så billig, at alle har råd til den.

Teknologien skal ikke kun anvendes til seriøse formål. Den kan også bruges til styring af spil. Danske Serious Games er gået med i samarbejdet.

"Det, at vi nu er i stand til at spille spil ved brug af øjnene, er fascinerende og åbner for et utal af nye spændende muligheder både for nye brugere og nye spiloplevelser," siger Mikkel Lucas Overby fra Serious Games.

Blandt deltagerne i projektet er også LEGO og DTU. Projektet med titlen "Eye Tracking for mobile devices" har et budget på 25 millioner kroner og løber over tre år. Højteknologifonden bidrager med 13 mio. kr.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S