It-forhandler bliver håndbold-direktør

Skal være med til at redde Aalborg DH i Dame Håndbold ligaen.

Artikel top billede

Der er krise i den nordjyske damehåndbold-klub Aalborg DH. Økonomien er anstrengt og klubber ligger og roder i bunden af Dame Håndbold Ligaen.

Nu skal ejeren af computerbutiks-kæden Labtech Data være direktør for den nordjyske håndboldklub.

"Det kunne ikke være anderledes.  Jeg var nødt til at støtte op om klubben," siger Frank B.  Andersen.

Sammen med Niels Hagen Nielsen og Bøje Larsen, skal Frank B. Andersen styre Aalborg DH fremover.

"Jeg skal tage mig af strategi, personale og salg," siger Frank Andersen.

Frank B. Andersens tiltrædelse sker samtidig med, at den aalborgensiske håndboldklub flytter sine aktiviteter over i et nyt selskab. Det er her Frank B. Andersen er direktør.

Labtech-ejeren indrømmer, at det ikke er hans drømmescenarie, at han nu går ind og bliver direktør i håndboldklubben.

"Men når man har sagt A så må man også sige B. Jeg sad i bestyrelsen og havde brokket mig lidt. Og da det stod klart at, der ikke var andre der ville være direktør, så måtte jeg træde til," siger Frank B. Andersen, der ikke lægger skjul på, at der ligger nogle udfordringer forude.

"Det er en fin opgave vi har foran os. Der er ingen tvivl om at riget fattes penge, så jeg skal ud og skaffe nogle sponsorer, så vi kan få ro," siger han.

Det nye direktør-job betyder ikke, at Frank B. Andersen forlader Labtech. Aalborg DH-jobbet er noget han kører ved siden af.

Annonceindlæg fra itm8

Virksomheder overser kontrol med privilegerede konti – det kan være en dyr fejl

Mange små og mellemstore virksomheder har ikke overblik over deres administrative konti. Det er en dyr blind vinkel, da adgangen nemt kan misbruges.

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS