It-forhandler bliver håndbold-direktør

Skal være med til at redde Aalborg DH i Dame Håndbold ligaen.

Artikel top billede

Der er krise i den nordjyske damehåndbold-klub Aalborg DH. Økonomien er anstrengt og klubber ligger og roder i bunden af Dame Håndbold Ligaen.

Nu skal ejeren af computerbutiks-kæden Labtech Data være direktør for den nordjyske håndboldklub.

"Det kunne ikke være anderledes.  Jeg var nødt til at støtte op om klubben," siger Frank B.  Andersen.

Sammen med Niels Hagen Nielsen og Bøje Larsen, skal Frank B. Andersen styre Aalborg DH fremover.

"Jeg skal tage mig af strategi, personale og salg," siger Frank Andersen.

Frank B. Andersens tiltrædelse sker samtidig med, at den aalborgensiske håndboldklub flytter sine aktiviteter over i et nyt selskab. Det er her Frank B. Andersen er direktør.

Labtech-ejeren indrømmer, at det ikke er hans drømmescenarie, at han nu går ind og bliver direktør i håndboldklubben.

"Men når man har sagt A så må man også sige B. Jeg sad i bestyrelsen og havde brokket mig lidt. Og da det stod klart at, der ikke var andre der ville være direktør, så måtte jeg træde til," siger Frank B. Andersen, der ikke lægger skjul på, at der ligger nogle udfordringer forude.

"Det er en fin opgave vi har foran os. Der er ingen tvivl om at riget fattes penge, så jeg skal ud og skaffe nogle sponsorer, så vi kan få ro," siger han.

Det nye direktør-job betyder ikke, at Frank B. Andersen forlader Labtech. Aalborg DH-jobbet er noget han kører ved siden af.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Aarhus C

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: Fra databeskyttelse til dataindsigt

    Få kort og fokuseret overblik over, hvordan du optimerer resiliens og gendannelse af kritiske informationer samt sikrer forretningens funktion, når cyberangrebet rammer.

    Digital transformation | Online

    Copilot i praksis: Sådan får du mest ud af AI

    Få inspiration til at implementere, anvende og udnytte Copilot optimalt og forsvarligt.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

    Per Claus Henriksen

    Alcadon ApS

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird