It-forhandler bliver håndbold-direktør

Skal være med til at redde Aalborg DH i Dame Håndbold ligaen.

Artikel top billede

Der er krise i den nordjyske damehåndbold-klub Aalborg DH. Økonomien er anstrengt og klubber ligger og roder i bunden af Dame Håndbold Ligaen.

Nu skal ejeren af computerbutiks-kæden Labtech Data være direktør for den nordjyske håndboldklub.

"Det kunne ikke være anderledes.  Jeg var nødt til at støtte op om klubben," siger Frank B.  Andersen.

Sammen med Niels Hagen Nielsen og Bøje Larsen, skal Frank B. Andersen styre Aalborg DH fremover.

"Jeg skal tage mig af strategi, personale og salg," siger Frank Andersen.

Frank B. Andersens tiltrædelse sker samtidig med, at den aalborgensiske håndboldklub flytter sine aktiviteter over i et nyt selskab. Det er her Frank B. Andersen er direktør.

Labtech-ejeren indrømmer, at det ikke er hans drømmescenarie, at han nu går ind og bliver direktør i håndboldklubben.

"Men når man har sagt A så må man også sige B. Jeg sad i bestyrelsen og havde brokket mig lidt. Og da det stod klart at, der ikke var andre der ville være direktør, så måtte jeg træde til," siger Frank B. Andersen, der ikke lægger skjul på, at der ligger nogle udfordringer forude.

"Det er en fin opgave vi har foran os. Der er ingen tvivl om at riget fattes penge, så jeg skal ud og skaffe nogle sponsorer, så vi kan få ro," siger han.

Det nye direktør-job betyder ikke, at Frank B. Andersen forlader Labtech. Aalborg DH-jobbet er noget han kører ved siden af.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job