Her er fremtidens magnetbånd til virksomheder

De første LTO-6-bånd kan nu købes i handlen. De har plads til 2,5 terabyte uden komprimering, men prisen er dobbelt så høj i forhold til den femte generation.

Artikel top billede

I år er der gået 60 år, siden IBM kom med de første kommercielle computerdrev til magnetbånd. I de forgangne år er kapaciteten steget voldsomt, og der har været mange forskellige formater og teknologier, men LTO (Linear Tape Open) blev etableret som fælles standard omkring årtusindskiftet. HP, Seagate og IBM gik sammen om støtte teknologien.

Nu er den sjette generation af LTO kommet, og her er kapaciteten steget til 2,5 terabyte uden komprimering eller 6,25 terabyte i pakket form, hvis man antager, at indholdet kan komprimeres i forholdet 1:2,5.

De første produkter med LTO 6 er netop nu ved at finde vej til markedet. Bånddrevene er ikke helt klar, men de første bånd kan allerede købes. De koster dobbelt så meget som LTO 5-bånd (med 1,5 TB kapacitet).

De magnetiske bånd anvendes typisk til backup, og de kaldes også WORM-medier (Write Once Read Many). Det er altså ikke muligt at ændre deres indhold, når det er skrevet første gang, men de kan læses igen og igen.

Det tager omkring fire timer at fylde et helt bånd med data. Hastigheden ligger på omkring 1,45 TB i timen (komprimerede data).

Der er begrænset bagudkompabilitet med de gamle versioner. Et LTO 6-drev kan læse og skrive LTO 5-bånd, men bånd fra den fjerde generation kan kun læses, og ældre bånd kan slet ikke bruges.

Sony, Quantum og HP er blandt de første producenter, der er klar med LTO 6-bånd, og de første bånd koster lidt under 1.000 kr. Prisen ventes dog at falde i den kommende tid. Det første bånddrev fra Tandberg skal koste omkring 20.000 kr. IBM kommer også med et bånddrev til LTO 6.

IBM sælger altså stadig bånddrev 60 år efter introduktionen af det oprindelige produkt. I forhold til de første modeller, der kom for 60 år siden, har de nye drev plads til tre millioner gange flere data.

Men udviklingen stopper ikke her. Der forskes stadig i nye teknologier til de magnetiske læsehoveder, som skal gøre kapaciteten meget større i de kommende år.  

Der er altså stadig liv i magnetbåndet og det har flere fordele i forhold til andre lager-teknologier. Det holder i op til 30 år og egner sig dermed perfekt til langtids-lagring af data. De fleste elektroniske lagermedier har nemlig en meget begrænset holdbarhed.

Strømforbruget er også lavere end til harddiske, men til gengæld tager det meget længere tid at skrive og læse data.

I midten af 2014 ventes den syvende generation, LTO 7, hvor lagerpladsen på hvert bånd skal stige til 6 TB. Der går typisk 18-24 måneder mellem nye LTO-versioner.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect