Her er fremtidens magnetbånd til virksomheder

De første LTO-6-bånd kan nu købes i handlen. De har plads til 2,5 terabyte uden komprimering, men prisen er dobbelt så høj i forhold til den femte generation.

Artikel top billede

I år er der gået 60 år, siden IBM kom med de første kommercielle computerdrev til magnetbånd. I de forgangne år er kapaciteten steget voldsomt, og der har været mange forskellige formater og teknologier, men LTO (Linear Tape Open) blev etableret som fælles standard omkring årtusindskiftet. HP, Seagate og IBM gik sammen om støtte teknologien.

Nu er den sjette generation af LTO kommet, og her er kapaciteten steget til 2,5 terabyte uden komprimering eller 6,25 terabyte i pakket form, hvis man antager, at indholdet kan komprimeres i forholdet 1:2,5.

De første produkter med LTO 6 er netop nu ved at finde vej til markedet. Bånddrevene er ikke helt klar, men de første bånd kan allerede købes. De koster dobbelt så meget som LTO 5-bånd (med 1,5 TB kapacitet).

De magnetiske bånd anvendes typisk til backup, og de kaldes også WORM-medier (Write Once Read Many). Det er altså ikke muligt at ændre deres indhold, når det er skrevet første gang, men de kan læses igen og igen.

Det tager omkring fire timer at fylde et helt bånd med data. Hastigheden ligger på omkring 1,45 TB i timen (komprimerede data).

Der er begrænset bagudkompabilitet med de gamle versioner. Et LTO 6-drev kan læse og skrive LTO 5-bånd, men bånd fra den fjerde generation kan kun læses, og ældre bånd kan slet ikke bruges.

Sony, Quantum og HP er blandt de første producenter, der er klar med LTO 6-bånd, og de første bånd koster lidt under 1.000 kr. Prisen ventes dog at falde i den kommende tid. Det første bånddrev fra Tandberg skal koste omkring 20.000 kr. IBM kommer også med et bånddrev til LTO 6.

IBM sælger altså stadig bånddrev 60 år efter introduktionen af det oprindelige produkt. I forhold til de første modeller, der kom for 60 år siden, har de nye drev plads til tre millioner gange flere data.

Men udviklingen stopper ikke her. Der forskes stadig i nye teknologier til de magnetiske læsehoveder, som skal gøre kapaciteten meget større i de kommende år.  

Der er altså stadig liv i magnetbåndet og det har flere fordele i forhold til andre lager-teknologier. Det holder i op til 30 år og egner sig dermed perfekt til langtids-lagring af data. De fleste elektroniske lagermedier har nemlig en meget begrænset holdbarhed.

Strømforbruget er også lavere end til harddiske, men til gengæld tager det meget længere tid at skrive og læse data.

I midten af 2014 ventes den syvende generation, LTO 7, hvor lagerpladsen på hvert bånd skal stige til 6 TB. Der går typisk 18-24 måneder mellem nye LTO-versioner.

Læses lige nu

    Styrelsen For It og Læring

    Erfaren enterprise-arkitekt til tværgående arkitekturenhed

    Københavnsområdet

    Paychex Europe

    Product Manager, AI & Shared Capabilities

    Københavnsområdet

    TD SYNNEX Denmark ApS

    Networking Presales Specialist

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Netværksspecialist med indsigt i C2 systemer til opbygningen af Forsvarets anti-drone-program

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra SuperOffice

    Succesfuld AI-implementering kræver langt mere end teknologien

    Hvis offentlige organisationer skal lykkes med AI, skal de først have styr på adoption, datakvalitet og datasuverænitet.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos