Her er fremtidens magnetbånd til virksomheder

De første LTO-6-bånd kan nu købes i handlen. De har plads til 2,5 terabyte uden komprimering, men prisen er dobbelt så høj i forhold til den femte generation.

Artikel top billede

I år er der gået 60 år, siden IBM kom med de første kommercielle computerdrev til magnetbånd. I de forgangne år er kapaciteten steget voldsomt, og der har været mange forskellige formater og teknologier, men LTO (Linear Tape Open) blev etableret som fælles standard omkring årtusindskiftet. HP, Seagate og IBM gik sammen om støtte teknologien.

Nu er den sjette generation af LTO kommet, og her er kapaciteten steget til 2,5 terabyte uden komprimering eller 6,25 terabyte i pakket form, hvis man antager, at indholdet kan komprimeres i forholdet 1:2,5.

De første produkter med LTO 6 er netop nu ved at finde vej til markedet. Bånddrevene er ikke helt klar, men de første bånd kan allerede købes. De koster dobbelt så meget som LTO 5-bånd (med 1,5 TB kapacitet).

De magnetiske bånd anvendes typisk til backup, og de kaldes også WORM-medier (Write Once Read Many). Det er altså ikke muligt at ændre deres indhold, når det er skrevet første gang, men de kan læses igen og igen.

Det tager omkring fire timer at fylde et helt bånd med data. Hastigheden ligger på omkring 1,45 TB i timen (komprimerede data).

Der er begrænset bagudkompabilitet med de gamle versioner. Et LTO 6-drev kan læse og skrive LTO 5-bånd, men bånd fra den fjerde generation kan kun læses, og ældre bånd kan slet ikke bruges.

Sony, Quantum og HP er blandt de første producenter, der er klar med LTO 6-bånd, og de første bånd koster lidt under 1.000 kr. Prisen ventes dog at falde i den kommende tid. Det første bånddrev fra Tandberg skal koste omkring 20.000 kr. IBM kommer også med et bånddrev til LTO 6.

IBM sælger altså stadig bånddrev 60 år efter introduktionen af det oprindelige produkt. I forhold til de første modeller, der kom for 60 år siden, har de nye drev plads til tre millioner gange flere data.

Men udviklingen stopper ikke her. Der forskes stadig i nye teknologier til de magnetiske læsehoveder, som skal gøre kapaciteten meget større i de kommende år.  

Der er altså stadig liv i magnetbåndet og det har flere fordele i forhold til andre lager-teknologier. Det holder i op til 30 år og egner sig dermed perfekt til langtids-lagring af data. De fleste elektroniske lagermedier har nemlig en meget begrænset holdbarhed.

Strømforbruget er også lavere end til harddiske, men til gengæld tager det meget længere tid at skrive og læse data.

I midten af 2014 ventes den syvende generation, LTO 7, hvor lagerpladsen på hvert bånd skal stige til 6 TB. Der går typisk 18-24 måneder mellem nye LTO-versioner.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S