Her er fremtidens magnetbånd til virksomheder

De første LTO-6-bånd kan nu købes i handlen. De har plads til 2,5 terabyte uden komprimering, men prisen er dobbelt så høj i forhold til den femte generation.

Artikel top billede

I år er der gået 60 år, siden IBM kom med de første kommercielle computerdrev til magnetbånd. I de forgangne år er kapaciteten steget voldsomt, og der har været mange forskellige formater og teknologier, men LTO (Linear Tape Open) blev etableret som fælles standard omkring årtusindskiftet. HP, Seagate og IBM gik sammen om støtte teknologien.

Nu er den sjette generation af LTO kommet, og her er kapaciteten steget til 2,5 terabyte uden komprimering eller 6,25 terabyte i pakket form, hvis man antager, at indholdet kan komprimeres i forholdet 1:2,5.

De første produkter med LTO 6 er netop nu ved at finde vej til markedet. Bånddrevene er ikke helt klar, men de første bånd kan allerede købes. De koster dobbelt så meget som LTO 5-bånd (med 1,5 TB kapacitet).

De magnetiske bånd anvendes typisk til backup, og de kaldes også WORM-medier (Write Once Read Many). Det er altså ikke muligt at ændre deres indhold, når det er skrevet første gang, men de kan læses igen og igen.

Det tager omkring fire timer at fylde et helt bånd med data. Hastigheden ligger på omkring 1,45 TB i timen (komprimerede data).

Der er begrænset bagudkompabilitet med de gamle versioner. Et LTO 6-drev kan læse og skrive LTO 5-bånd, men bånd fra den fjerde generation kan kun læses, og ældre bånd kan slet ikke bruges.

Sony, Quantum og HP er blandt de første producenter, der er klar med LTO 6-bånd, og de første bånd koster lidt under 1.000 kr. Prisen ventes dog at falde i den kommende tid. Det første bånddrev fra Tandberg skal koste omkring 20.000 kr. IBM kommer også med et bånddrev til LTO 6.

IBM sælger altså stadig bånddrev 60 år efter introduktionen af det oprindelige produkt. I forhold til de første modeller, der kom for 60 år siden, har de nye drev plads til tre millioner gange flere data.

Men udviklingen stopper ikke her. Der forskes stadig i nye teknologier til de magnetiske læsehoveder, som skal gøre kapaciteten meget større i de kommende år.  

Der er altså stadig liv i magnetbåndet og det har flere fordele i forhold til andre lager-teknologier. Det holder i op til 30 år og egner sig dermed perfekt til langtids-lagring af data. De fleste elektroniske lagermedier har nemlig en meget begrænset holdbarhed.

Strømforbruget er også lavere end til harddiske, men til gengæld tager det meget længere tid at skrive og læse data.

I midten af 2014 ventes den syvende generation, LTO 7, hvor lagerpladsen på hvert bånd skal stige til 6 TB. Der går typisk 18-24 måneder mellem nye LTO-versioner.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Digital suverænitet kræver mere end strategier

    Danmark vil mindske afhængigheden af globale techgiganter, men det kræver mere end politiske formuleringer og strategier, understreger PROSA’s formand Niels Bertelsen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job