Dropbox køber sig til billeder og musik

De to seneste opkøb signalerer, at Dropbox vil have fat i dine fotos og sange.

Artikel top billede

Dropbox har netop overtaget fototjenesten Snapjoy, hvor brugerne kan samle billeder, der er spredt på forskellige tjenester som Instagram, Twitter og Flickr og på mobile enheder som smartphones og kameraer. Snapjoy skriver i sin blog, at de eksisterende brugere fortsat har adgang til deres billeder, men der bliver lukket for nye tilmeldinger.

Det ser ud til, at Snapjoy skal integreres ind i Dropbox. Snapjoy har én vigtig funktion, som Dropbox mangler lige nu, nemlig muligheden for at dele sine gemte filer på sociale netværk som Facebook og Twitter.

Når man har samlet sine billeder på Snapjoy, kan man dele enkelte album med venner og bekendte eller gøre billederne tilgængelige på sociale netværk.

Snapjoy og Dropbox har allerede en fælles investor, Y Combinator. I den sidste investeringsrunde modtog Drop omkring 1,4 mia. kr. i frisk kapital, og selskabets samlede værdi anslås nu til mere end 20 mia. kr.  

I begyndelsen af december har Dropbox allerede forbedret billedvisningen i sin iOS-app og gjort det lettere at få vist billeder i fuld størrelse.

Det ser ud til, at Dropbox vil være mere end blot en lagertjeneste. I sidste uge var det musik-tjenesten Audiogalaxy, der blev købt af Dropbox.

Audiogalaxy startede helt tilbage i 1998 som et fildelingssystem til mp3-musik, men i de senere år har selskabet tilbudt en placeshifting-service, hvor man kan dele sin musik mellem forskellige enheder. De eksisterende brugere kan fortsat bruge streaming-tjenesten, men nye brugere kan ikke længere melde sig til, og mixes er kun tilgængelige indtil den 31. december, hedder det i bloggen.

Dropbox vil ikke fortælle, hvor meget man har betalt for hverken Snapjoy eller Audiogalaxy.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Kingston Technology

    Styrket dataresiliens med hybrid og suveræn cloudlagring

    Cloudcomputing er i dag en central del af virksomheders IT, men mange organisationer er stadig stærkt afhængige af én enkelt cloududbyder.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks