Dropbox køber sig til billeder og musik

De to seneste opkøb signalerer, at Dropbox vil have fat i dine fotos og sange.

Artikel top billede

Dropbox har netop overtaget fototjenesten Snapjoy, hvor brugerne kan samle billeder, der er spredt på forskellige tjenester som Instagram, Twitter og Flickr og på mobile enheder som smartphones og kameraer. Snapjoy skriver i sin blog, at de eksisterende brugere fortsat har adgang til deres billeder, men der bliver lukket for nye tilmeldinger.

Det ser ud til, at Snapjoy skal integreres ind i Dropbox. Snapjoy har én vigtig funktion, som Dropbox mangler lige nu, nemlig muligheden for at dele sine gemte filer på sociale netværk som Facebook og Twitter.

Når man har samlet sine billeder på Snapjoy, kan man dele enkelte album med venner og bekendte eller gøre billederne tilgængelige på sociale netværk.

Snapjoy og Dropbox har allerede en fælles investor, Y Combinator. I den sidste investeringsrunde modtog Drop omkring 1,4 mia. kr. i frisk kapital, og selskabets samlede værdi anslås nu til mere end 20 mia. kr.  

I begyndelsen af december har Dropbox allerede forbedret billedvisningen i sin iOS-app og gjort det lettere at få vist billeder i fuld størrelse.

Det ser ud til, at Dropbox vil være mere end blot en lagertjeneste. I sidste uge var det musik-tjenesten Audiogalaxy, der blev købt af Dropbox.

Audiogalaxy startede helt tilbage i 1998 som et fildelingssystem til mp3-musik, men i de senere år har selskabet tilbudt en placeshifting-service, hvor man kan dele sin musik mellem forskellige enheder. De eksisterende brugere kan fortsat bruge streaming-tjenesten, men nye brugere kan ikke længere melde sig til, og mixes er kun tilgængelige indtil den 31. december, hedder det i bloggen.

Dropbox vil ikke fortælle, hvor meget man har betalt for hverken Snapjoy eller Audiogalaxy.

Annonce

Statens IT

It-tekniker med Microsoft 365 erfaring

Københavnsområdet

Statens IT

Teamleder til SAP kompetencecenter

Københavnsområdet

Statens IT

Datacenter og Netværksspecialist

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Applikationsarkitekt til stor applikationstransformation i Forsvaret

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Lector

AI kan effektivisere, højne kvaliteten og øge transparensen

Med version 7 af TeamShare tager Lector næste skridt og bygger en platform for AI-agenter, der i højere grad kan følge medarbejderen gennem hele arbejdsprocessen.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S