Dropbox køber sig til billeder og musik

De to seneste opkøb signalerer, at Dropbox vil have fat i dine fotos og sange.

Artikel top billede

Dropbox har netop overtaget fototjenesten Snapjoy, hvor brugerne kan samle billeder, der er spredt på forskellige tjenester som Instagram, Twitter og Flickr og på mobile enheder som smartphones og kameraer. Snapjoy skriver i sin blog, at de eksisterende brugere fortsat har adgang til deres billeder, men der bliver lukket for nye tilmeldinger.

Det ser ud til, at Snapjoy skal integreres ind i Dropbox. Snapjoy har én vigtig funktion, som Dropbox mangler lige nu, nemlig muligheden for at dele sine gemte filer på sociale netværk som Facebook og Twitter.

Når man har samlet sine billeder på Snapjoy, kan man dele enkelte album med venner og bekendte eller gøre billederne tilgængelige på sociale netværk.

Snapjoy og Dropbox har allerede en fælles investor, Y Combinator. I den sidste investeringsrunde modtog Drop omkring 1,4 mia. kr. i frisk kapital, og selskabets samlede værdi anslås nu til mere end 20 mia. kr.  

I begyndelsen af december har Dropbox allerede forbedret billedvisningen i sin iOS-app og gjort det lettere at få vist billeder i fuld størrelse.

Det ser ud til, at Dropbox vil være mere end blot en lagertjeneste. I sidste uge var det musik-tjenesten Audiogalaxy, der blev købt af Dropbox.

Audiogalaxy startede helt tilbage i 1998 som et fildelingssystem til mp3-musik, men i de senere år har selskabet tilbudt en placeshifting-service, hvor man kan dele sin musik mellem forskellige enheder. De eksisterende brugere kan fortsat bruge streaming-tjenesten, men nye brugere kan ikke længere melde sig til, og mixes er kun tilgængelige indtil den 31. december, hedder det i bloggen.

Dropbox vil ikke fortælle, hvor meget man har betalt for hverken Snapjoy eller Audiogalaxy.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job