Hovsa! 9 skæve historier der toppede i 2012

Løbske bilhjul, penis-dans og lottokuponer. 2012 var heller ikke et kedeligt år i den dansk it-salgsknal

Artikel top billede

Verden er ikke regelret. 2012 har også budt på en del skæve historer på Channelworld. Vi har valgt nogle af de mest læste ud.

1.
En gratis iPhone5! Det er næsten for godt til at være sandt. Teleselskabet 3 blottede den enestående mulighed overfor kunderne. Men holdt den?
Find ud af det og læs:
Sælger iPhone 5 til spotpris efter it-fejl

2.
Nogle gange lærer man bedst af andres fejl, og gennem de seneste år har vi set en del af dem.
Læs om "Wieneren" og andre pinligheder:
Verdens pinligste firma-koks [b]på nettet[/b]

3.
Mødet med skandinavisk humor kan være en akavet og meget problematisk øvelse for amerikanske virksomheder. Dell har prøvet det med Mads Christensen. Microsoft har også fået en tur i maskinen
Læs her hvad der skete:
Undskyld! Microsoft [b]på knæ efter penis[/b]-[b]dans norsk konference[/b]

4.
Konkursramte Top-it's ejer Henrik Pedersen gav sit beste bud på, hvordan hans mangeårige samhandelspartner DCS kunne få deres penge igen. Og det var en noget alternativ løsning, han diskede op med. Og bestemt ikke uden humor
Læs:
Top-it-ejer forærede DCS en lottokupon


Løbske bilhjul og dyre fejl.

5.
Hvis det var et indbrudsforsøg, så må det være et af de mest sindssyge. Se forhandlers overvågningskamera dokumentere hvordan et bilhjul kan smadre en butik.
Læs:
Løbsk bilhjul smadrer ind i københavnsk it-butik

6.
Heldige danske kunder som handlede på Dell fik en del mere, end de havde handlet for. Et forsøg på at underbyde deres parternere? Næppe.
Læs hvad der skete, da Dell havde en dårlig dag:
Dyr fejl i Dells direkte salg

7.
Det er ikke altid, man får koordineret tingene helt vildt godt, eller var det en drillenisse, der var på spil?
Find ud af det. Læs:
Hovsa: Also Actebis og Tech Data bor på samme EM-hotel

8.
En supermarkedskæde var hurtigt ude med en skarp onlinepris på iPad3. Lidt for hurtigt har det vist sig.
Læs hvad der var gået galt:
Supermarked: Ipad3 til 450 kroner var en fejl!

9.
Stifteren af den hedengangne forhandler Complet og hovedmanden bag Aston IT Groups storhed og fald, Peter Warnøe, satte sin strandvilla til salg.
Læs:
Warnøes villa til salg for 78 millioner

Annonce

Erhvervsakademi København

Eksterne lektorer inden for IT-sikkerhed

Københavnsområdet

Statens IT

Teamleder til SAP kompetencecenter

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Kan du drive succesfulde strategiske IT projekter i PET?

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Platform Engineer hos PET

Københavnsområdet

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

29. april 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

Thomas Harboe Hald

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S