Hovsa! 9 skæve historier der toppede i 2012

Løbske bilhjul, penis-dans og lottokuponer. 2012 var heller ikke et kedeligt år i den dansk it-salgsknal

Artikel top billede

Verden er ikke regelret. 2012 har også budt på en del skæve historer på Channelworld. Vi har valgt nogle af de mest læste ud.

1.
En gratis iPhone5! Det er næsten for godt til at være sandt. Teleselskabet 3 blottede den enestående mulighed overfor kunderne. Men holdt den?
Find ud af det og læs:
Sælger iPhone 5 til spotpris efter it-fejl

2.
Nogle gange lærer man bedst af andres fejl, og gennem de seneste år har vi set en del af dem.
Læs om "Wieneren" og andre pinligheder:
Verdens pinligste firma-koks [b]på nettet[/b]

3.
Mødet med skandinavisk humor kan være en akavet og meget problematisk øvelse for amerikanske virksomheder. Dell har prøvet det med Mads Christensen. Microsoft har også fået en tur i maskinen
Læs her hvad der skete:
Undskyld! Microsoft [b]på knæ efter penis[/b]-[b]dans norsk konference[/b]

4.
Konkursramte Top-it's ejer Henrik Pedersen gav sit beste bud på, hvordan hans mangeårige samhandelspartner DCS kunne få deres penge igen. Og det var en noget alternativ løsning, han diskede op med. Og bestemt ikke uden humor
Læs:
Top-it-ejer forærede DCS en lottokupon


Løbske bilhjul og dyre fejl.

5.
Hvis det var et indbrudsforsøg, så må det være et af de mest sindssyge. Se forhandlers overvågningskamera dokumentere hvordan et bilhjul kan smadre en butik.
Læs:
Løbsk bilhjul smadrer ind i københavnsk it-butik

6.
Heldige danske kunder som handlede på Dell fik en del mere, end de havde handlet for. Et forsøg på at underbyde deres parternere? Næppe.
Læs hvad der skete, da Dell havde en dårlig dag:
Dyr fejl i Dells direkte salg

7.
Det er ikke altid, man får koordineret tingene helt vildt godt, eller var det en drillenisse, der var på spil?
Find ud af det. Læs:
Hovsa: Also Actebis og Tech Data bor på samme EM-hotel

8.
En supermarkedskæde var hurtigt ude med en skarp onlinepris på iPad3. Lidt for hurtigt har det vist sig.
Læs hvad der var gået galt:
Supermarked: Ipad3 til 450 kroner var en fejl!

9.
Stifteren af den hedengangne forhandler Complet og hovedmanden bag Aston IT Groups storhed og fald, Peter Warnøe, satte sin strandvilla til salg.
Læs:
Warnøes villa til salg for 78 millioner

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS