Million-røveri rammer Apple Store i Paris

Nytårsaften blev en Apple-butik i det centrale Paris udsat for et voldsomt røveri.

Artikel top billede

En Apple Store i Paris fik nytårsaften besøg af fire maskerede røvere, som overfaldt en vagtmand og slap afsted med varer til en værdi af omkring 7,5 millioner kroner. Det melder den franske avis Le Parisien.

Det var Apple Store Opera i Rue Halévy i den centrale del af byen, der blev overfaldet omkring kl. 21 på årets sidste dag.

Butikken lukkede kl. 18, og vagtmanden var den eneste, der var tilbage. Han blev lettere såret under røveriet, der varede i omkring 40 minutter. Det ser ud til, at røverne har haft god tid til at læsse varer på en lastbil, der var parkeret i nærheden.

Det er især iPhones og iPads, der er stjålet fra butikken. Le Parisien skriver, at røveriet var meget nøje planlagt. Det skete på et tidspunkt, hvor politiet havde travlt med at patruljere på Champs Elysées.

Midt i nytårsfestlighederne er det tilsyneladende lykkedes at bryde ind og plyndre butikken, uden at nogen har opdaget det.

Værdien af de stjålne varer kan være endnu højere end de 7,5 millioner kroner, men politiet fortæller at man stadig er i gang med at tjekke lagerbeholdningen i butikken.

Det skulle være det første røveri mod en Apple Store i Europa, men i USA har der været flere lignende røverier.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra gavdi

    AI er blevet en del af arbejdsdagen - men er vi klar til at bruge den?

    AI bliver først for alvor en del af arbejdet, når teknologien integreres i den måde, vi arbejder på. At have adgang til AI betyder ikke nødvendigvis, at medarbejderne er klar til at bruge den.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

    Annette Macsay Mostrup

    IFS Danmark A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S