Million-røveri rammer Apple Store i Paris

Nytårsaften blev en Apple-butik i det centrale Paris udsat for et voldsomt røveri.

Artikel top billede

En Apple Store i Paris fik nytårsaften besøg af fire maskerede røvere, som overfaldt en vagtmand og slap afsted med varer til en værdi af omkring 7,5 millioner kroner. Det melder den franske avis Le Parisien.

Det var Apple Store Opera i Rue Halévy i den centrale del af byen, der blev overfaldet omkring kl. 21 på årets sidste dag.

Butikken lukkede kl. 18, og vagtmanden var den eneste, der var tilbage. Han blev lettere såret under røveriet, der varede i omkring 40 minutter. Det ser ud til, at røverne har haft god tid til at læsse varer på en lastbil, der var parkeret i nærheden.

Det er især iPhones og iPads, der er stjålet fra butikken. Le Parisien skriver, at røveriet var meget nøje planlagt. Det skete på et tidspunkt, hvor politiet havde travlt med at patruljere på Champs Elysées.

Midt i nytårsfestlighederne er det tilsyneladende lykkedes at bryde ind og plyndre butikken, uden at nogen har opdaget det.

Værdien af de stjålne varer kan være endnu højere end de 7,5 millioner kroner, men politiet fortæller at man stadig er i gang med at tjekke lagerbeholdningen i butikken.

Det skulle være det første røveri mod en Apple Store i Europa, men i USA har der været flere lignende røverier.

Læses lige nu

    Edlund A/S

    Senior Developer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til lokal IT servicecenter i Brabrand

    Midtjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    Vil du være med til at udvikle PET's ITSM-platform?

    Københavnsområdet

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21. april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Idura har pr. 15. januar 2026 ansat Mark-Oliver Junge, 26 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at udvikle nye extensions, der gør godkendelsesprocesser mere fleksible, samt bygge infrastruktur til caller authentication. Han kommer fra en stilling som fullstack engineer hos Wayfare.ai. Han er uddannet Fachinformatiker für Anwendungsentwicklung, der betyder “ekspert i softwareudvikling”. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af softwarearkitektur, DevOps og rammeværk til analyse + orkestrering af SQL-datapipelines. Nyt job
    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

    Rikke Badsberg

    Adeno K/S