Sådan overlevede Just-Eat presset fra 100.000 tømmermandsramte danskere

Teknikken måtte have manuel hjælp.

Artikel top billede

Mens hovedparten af danskerne holder fri og slapper af 1. januar, er der gang i pizzaovne og stegepander på landets fastfood-restauranter. Det kan mærkes hos Just-Eat, der satte rekord med over 100.000 bestillinger på et døgn i Danmark.

Et lignende antal forsøgte sidste år også at dulme tømmermænd med fedt og friture leveret til hoveddøren, men dengang gik det galt - og på det mest travle tidspunkt ved spisetid blev Just-Eat og firmaets hostingselskab overmandet af den voldsomme interesse.

Hvad gjorde I anderledes i år?
"Rent teknisk har vi faktisk ikke gjort så meget anderledes ud over gøre det klart over for eksempelvis Solido, der hoster alle vores ting, hvilken volumen trafik, de skulle forvente, og hvilke belastninger vi forventede, at de kunne levere på de forskellige systemer," forklarer Søren Kruse Andersen, produktchef ved Just-Eat.

De såkaldte JCT-bokse, der står hos spisestederne og printer ordresedler ud, har også fået mindre serviceopdateringer i årets løb for at kunne klare større volumen.

Det skal have manuel fødselshjælp

Men det var ikke teknikken, der mindskede presset og forhindrede nedetid som sidste år, hvor kunderne gennemførte ordrer, men hvor ikke alle ordrer nåede frem til kokkene. Presset blev undgået med manuel knofedt.

"Vi har analyseret os frem til de 20-30 restauranter, der modtager allerflest ordrer, og så har customer care-konsulenter manuelt ført ordrerne igennem. Nogle af restauranterne kan få op til 200 ordrer i timen, og det er fysisk umuligt at printe 200 i timen, og så opstår situationer som sidste år," forklarer Søren Kruse Andersen.

Restauranterne har oplyst, hvor mange ordrer de praktisk muligt kan håndtere per time, gennemsnitlig 60, og når det antal er nået, får restauranten simpelthen ikke flere ordrer.

"Vi bliver nødt til at prioritere kunder frem for restauranterne, for det nytter ikke noget, at vi sender 200 ordrer videre, men at de sidste 100 kunder får en dårlig oplevelse".

Nu automatiserer vi

Men i fremtiden skal det manuelle supporthold erstattes af teknikken. For med en tilstedeværelse på flere store markeder, for eksempel England, skal madbestillingen via Just-Eat ikke være afhængig af manuel betjening.

"Inden 1. januar 2014 vil vi have tilføjet nogle smarte features på vores JCT-bokse, så restauranterne selv kan sætte loft på, hvor mange ordrer de kan håndtere på de forskellige dage - typisk i weekenden. Så sikrer vi, at der ikke sendes bestillinger videre, hvis der i forvejen ligger mange bestillinger eller ordrer i kø," forklarer Søren Kruse Andersen.

Just-Eat er til stede på mange andre markeder end det danske. I alt servicerede firmaet globalt over en halv million ordrer dagen efter nytårsaften.

På det voksende marked i England er dagen efter nytårsaften faktisk ikke årets travleste. Blandt briterne er der mere knald på bestillingerne på lørdage. Rekorden er pt. 250.000 måltider, og en almindelig lørdag kan derfor være tre gange så travl som den 1. januar i Danmark.

Læses lige nu

    Annonce

    Statens IT

    Teamleder til SAP kompetencecenter

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Market Segment Lead, CPRD

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior specialister (DevSecOps) til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Nordjylland

    KMD A/S

    Support Consultant

    Nordjylland

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København

    Fra teknolog til strateg: IT-ledelse i en AI- og forretningsdrevet virkelighed

    Hvordan tager du ejerskab over strategi, ledelse og teknologi i en AI-drevet virkelighed? På konferencen møder du frontløbere, der transformerer IT fra servicefunktion til strategisk enabler for forretningen med fokus på cloud, sikkerhed, AI-etik...

    Sikkerhed | Online

    Computerworld Cyber Briefing: Cyberresiliens

    De fleste organisationer har en plan for recovery. Få ved dog, hvilke systemer der skal op at køre først for at holde forretningen i gang. Kom med, når vi ser nærmere på, hvordan Cohesity, Dustin og HPE hjælper organisationer med at definere og...

    It-løsninger | Horsens

    Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

    Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S