Sådan overlevede Just-Eat presset fra 100.000 tømmermandsramte danskere

Teknikken måtte have manuel hjælp.

Artikel top billede

Mens hovedparten af danskerne holder fri og slapper af 1. januar, er der gang i pizzaovne og stegepander på landets fastfood-restauranter. Det kan mærkes hos Just-Eat, der satte rekord med over 100.000 bestillinger på et døgn i Danmark.

Et lignende antal forsøgte sidste år også at dulme tømmermænd med fedt og friture leveret til hoveddøren, men dengang gik det galt - og på det mest travle tidspunkt ved spisetid blev Just-Eat og firmaets hostingselskab overmandet af den voldsomme interesse.

Hvad gjorde I anderledes i år?
"Rent teknisk har vi faktisk ikke gjort så meget anderledes ud over gøre det klart over for eksempelvis Solido, der hoster alle vores ting, hvilken volumen trafik, de skulle forvente, og hvilke belastninger vi forventede, at de kunne levere på de forskellige systemer," forklarer Søren Kruse Andersen, produktchef ved Just-Eat.

De såkaldte JCT-bokse, der står hos spisestederne og printer ordresedler ud, har også fået mindre serviceopdateringer i årets løb for at kunne klare større volumen.

Det skal have manuel fødselshjælp

Men det var ikke teknikken, der mindskede presset og forhindrede nedetid som sidste år, hvor kunderne gennemførte ordrer, men hvor ikke alle ordrer nåede frem til kokkene. Presset blev undgået med manuel knofedt.

"Vi har analyseret os frem til de 20-30 restauranter, der modtager allerflest ordrer, og så har customer care-konsulenter manuelt ført ordrerne igennem. Nogle af restauranterne kan få op til 200 ordrer i timen, og det er fysisk umuligt at printe 200 i timen, og så opstår situationer som sidste år," forklarer Søren Kruse Andersen.

Restauranterne har oplyst, hvor mange ordrer de praktisk muligt kan håndtere per time, gennemsnitlig 60, og når det antal er nået, får restauranten simpelthen ikke flere ordrer.

"Vi bliver nødt til at prioritere kunder frem for restauranterne, for det nytter ikke noget, at vi sender 200 ordrer videre, men at de sidste 100 kunder får en dårlig oplevelse".

Nu automatiserer vi

Men i fremtiden skal det manuelle supporthold erstattes af teknikken. For med en tilstedeværelse på flere store markeder, for eksempel England, skal madbestillingen via Just-Eat ikke være afhængig af manuel betjening.

"Inden 1. januar 2014 vil vi have tilføjet nogle smarte features på vores JCT-bokse, så restauranterne selv kan sætte loft på, hvor mange ordrer de kan håndtere på de forskellige dage - typisk i weekenden. Så sikrer vi, at der ikke sendes bestillinger videre, hvis der i forvejen ligger mange bestillinger eller ordrer i kø," forklarer Søren Kruse Andersen.

Just-Eat er til stede på mange andre markeder end det danske. I alt servicerede firmaet globalt over en halv million ordrer dagen efter nytårsaften.

På det voksende marked i England er dagen efter nytårsaften faktisk ikke årets travleste. Blandt briterne er der mere knald på bestillingerne på lørdage. Rekorden er pt. 250.000 måltider, og en almindelig lørdag kan derfor være tre gange så travl som den 1. januar i Danmark.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Ballerup

Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

Jacob Holm Jensen

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Morten Thune som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rønnede. Han har tidligere beskæftiget sig med tilsvarende opgaver og har derudover 30 års erfaring med IT i alle afskygninger. Nyt job

Morten Thune

Netip A/S