Expert vil redde krakkede butikker i Ribe og Vejen

28. december drejede to jyske Expert-butikker nøglen om. Nu vil moderselskabet tage over.

Artikel top billede

Kæde-direktør John Birkmose Andersen fra Expert Danmark arbejder på at overtage de to krakkede butikker i Vejen og Ribe.

I både Vejen og Ribe har kombi-butikkerne Expert/Punkt1 drejet nøglen om. Butikkerne, der blev drevet som franchise under Expert-kæden, holdt åbent sidste gang 28. december.

Men står det til moderselskabet for Expert i Danmark, kommer butikkerne til at åbne igen - meget snart.

"Vi er inde og se på, om vi kan finde en løsning. Vi vil gerne lave det, der hedder en virksomhedsoverdragelse," fortæller kæde-direktør John Birkmose Andersen fra Expert Danmark.

Ifølge ham er der meget gode grunde til at køre både butikkerne i Vejen og Ribe videre. Derfor forsøger han at få kurator med på, at Expert Danmark overtager de to butikker og medarbejderne og genåbner butikkerne så hurtigt som muligt.

De to butikker i Vejen og Ribe har været drevet af samme ejere og altså været franchisebutikker. Det er John Birkmose Andersen meget opmærksom på. Hans første prioritet er da også, at de to butikker igen bliver franchisebutikker.

Men samtidig vejer ønsket om at få butikkerne åbnet igen så hurtigt som muligt, stadig meget tungt.

"Når en butik går konkurs, skal jeg ud og finde en ny franchisetager. Jeg kan dog godt forestille mig, at vi i første omgang selv overtager butikkerne, indtil vi finder en ny franchisetager, der kan tage over," siger John Birkmose Andersen.

Han indrømmer dog, at det i første omgang ikke er Expert-kæden, men kurator, der bestemmer, om de butikker får lov til at køre videre.

"Det er ude af vores hænder. Det er advokaten, der afgør det nu. Men vi har sat alt ind på, at det her skal lykkes," siger John Birkmose Andersen.

Læs mere:

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S