Expert vil redde krakkede butikker i Ribe og Vejen

28. december drejede to jyske Expert-butikker nøglen om. Nu vil moderselskabet tage over.

Artikel top billede

Kæde-direktør John Birkmose Andersen fra Expert Danmark arbejder på at overtage de to krakkede butikker i Vejen og Ribe.

I både Vejen og Ribe har kombi-butikkerne Expert/Punkt1 drejet nøglen om. Butikkerne, der blev drevet som franchise under Expert-kæden, holdt åbent sidste gang 28. december.

Men står det til moderselskabet for Expert i Danmark, kommer butikkerne til at åbne igen - meget snart.

"Vi er inde og se på, om vi kan finde en løsning. Vi vil gerne lave det, der hedder en virksomhedsoverdragelse," fortæller kæde-direktør John Birkmose Andersen fra Expert Danmark.

Ifølge ham er der meget gode grunde til at køre både butikkerne i Vejen og Ribe videre. Derfor forsøger han at få kurator med på, at Expert Danmark overtager de to butikker og medarbejderne og genåbner butikkerne så hurtigt som muligt.

De to butikker i Vejen og Ribe har været drevet af samme ejere og altså været franchisebutikker. Det er John Birkmose Andersen meget opmærksom på. Hans første prioritet er da også, at de to butikker igen bliver franchisebutikker.

Men samtidig vejer ønsket om at få butikkerne åbnet igen så hurtigt som muligt, stadig meget tungt.

"Når en butik går konkurs, skal jeg ud og finde en ny franchisetager. Jeg kan dog godt forestille mig, at vi i første omgang selv overtager butikkerne, indtil vi finder en ny franchisetager, der kan tage over," siger John Birkmose Andersen.

Han indrømmer dog, at det i første omgang ikke er Expert-kæden, men kurator, der bestemmer, om de butikker får lov til at køre videre.

"Det er ude af vores hænder. Det er advokaten, der afgør det nu. Men vi har sat alt ind på, at det her skal lykkes," siger John Birkmose Andersen.

Læs mere:

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Softwareudviklere til Cyberdivisionens HR-systemer og Applikationer i Ballerup

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior Business Consultant

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS