Expert vil redde krakkede butikker i Ribe og Vejen

28. december drejede to jyske Expert-butikker nøglen om. Nu vil moderselskabet tage over.

Artikel top billede

Kæde-direktør John Birkmose Andersen fra Expert Danmark arbejder på at overtage de to krakkede butikker i Vejen og Ribe.

I både Vejen og Ribe har kombi-butikkerne Expert/Punkt1 drejet nøglen om. Butikkerne, der blev drevet som franchise under Expert-kæden, holdt åbent sidste gang 28. december.

Men står det til moderselskabet for Expert i Danmark, kommer butikkerne til at åbne igen - meget snart.

"Vi er inde og se på, om vi kan finde en løsning. Vi vil gerne lave det, der hedder en virksomhedsoverdragelse," fortæller kæde-direktør John Birkmose Andersen fra Expert Danmark.

Ifølge ham er der meget gode grunde til at køre både butikkerne i Vejen og Ribe videre. Derfor forsøger han at få kurator med på, at Expert Danmark overtager de to butikker og medarbejderne og genåbner butikkerne så hurtigt som muligt.

De to butikker i Vejen og Ribe har været drevet af samme ejere og altså været franchisebutikker. Det er John Birkmose Andersen meget opmærksom på. Hans første prioritet er da også, at de to butikker igen bliver franchisebutikker.

Men samtidig vejer ønsket om at få butikkerne åbnet igen så hurtigt som muligt, stadig meget tungt.

"Når en butik går konkurs, skal jeg ud og finde en ny franchisetager. Jeg kan dog godt forestille mig, at vi i første omgang selv overtager butikkerne, indtil vi finder en ny franchisetager, der kan tage over," siger John Birkmose Andersen.

Han indrømmer dog, at det i første omgang ikke er Expert-kæden, men kurator, der bestemmer, om de butikker får lov til at køre videre.

"Det er ude af vores hænder. Det er advokaten, der afgør det nu. Men vi har sat alt ind på, at det her skal lykkes," siger John Birkmose Andersen.

Læs mere:

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Nordjylland

    TD SYNNEX Denmark ApS

    Internal Account Manager

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Defence Tech Denmark hjælper virksomheder med at bringe innovation ind i forsvarssektoren

    Et nyt nationalt initiativ fra Industriens Fond, EIFO og Innovationsfonden – eksekveret af DTU Science Park og Teknologisk Institut– skal bygge bro mellem startups, SMV’er og Forsvaret.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S

    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird