Expert vil redde krakkede butikker i Ribe og Vejen

28. december drejede to jyske Expert-butikker nøglen om. Nu vil moderselskabet tage over.

Artikel top billede

Kæde-direktør John Birkmose Andersen fra Expert Danmark arbejder på at overtage de to krakkede butikker i Vejen og Ribe.

I både Vejen og Ribe har kombi-butikkerne Expert/Punkt1 drejet nøglen om. Butikkerne, der blev drevet som franchise under Expert-kæden, holdt åbent sidste gang 28. december.

Men står det til moderselskabet for Expert i Danmark, kommer butikkerne til at åbne igen - meget snart.

"Vi er inde og se på, om vi kan finde en løsning. Vi vil gerne lave det, der hedder en virksomhedsoverdragelse," fortæller kæde-direktør John Birkmose Andersen fra Expert Danmark.

Ifølge ham er der meget gode grunde til at køre både butikkerne i Vejen og Ribe videre. Derfor forsøger han at få kurator med på, at Expert Danmark overtager de to butikker og medarbejderne og genåbner butikkerne så hurtigt som muligt.

De to butikker i Vejen og Ribe har været drevet af samme ejere og altså været franchisebutikker. Det er John Birkmose Andersen meget opmærksom på. Hans første prioritet er da også, at de to butikker igen bliver franchisebutikker.

Men samtidig vejer ønsket om at få butikkerne åbnet igen så hurtigt som muligt, stadig meget tungt.

"Når en butik går konkurs, skal jeg ud og finde en ny franchisetager. Jeg kan dog godt forestille mig, at vi i første omgang selv overtager butikkerne, indtil vi finder en ny franchisetager, der kan tage over," siger John Birkmose Andersen.

Han indrømmer dog, at det i første omgang ikke er Expert-kæden, men kurator, der bestemmer, om de butikker får lov til at køre videre.

"Det er ude af vores hænder. Det er advokaten, der afgør det nu. Men vi har sat alt ind på, at det her skal lykkes," siger John Birkmose Andersen.

Læs mere:

Annonce

Capgemini Danmark A/S

Market Segment Lead, CPRD

Midtjylland

Vallensbæk Kommune

Digitaliseringskonsulent til Vallensbæk Kommune

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Senior specialister (Datacenter Network) til Forsvarets nye Digitale Backbone

Nordjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Senior specialister (DevSecOps) til Forsvarets nye Digitale Backbone

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse