Expert vil redde krakkede butikker i Ribe og Vejen

28. december drejede to jyske Expert-butikker nøglen om. Nu vil moderselskabet tage over.

Artikel top billede

Kæde-direktør John Birkmose Andersen fra Expert Danmark arbejder på at overtage de to krakkede butikker i Vejen og Ribe.

I både Vejen og Ribe har kombi-butikkerne Expert/Punkt1 drejet nøglen om. Butikkerne, der blev drevet som franchise under Expert-kæden, holdt åbent sidste gang 28. december.

Men står det til moderselskabet for Expert i Danmark, kommer butikkerne til at åbne igen - meget snart.

"Vi er inde og se på, om vi kan finde en løsning. Vi vil gerne lave det, der hedder en virksomhedsoverdragelse," fortæller kæde-direktør John Birkmose Andersen fra Expert Danmark.

Ifølge ham er der meget gode grunde til at køre både butikkerne i Vejen og Ribe videre. Derfor forsøger han at få kurator med på, at Expert Danmark overtager de to butikker og medarbejderne og genåbner butikkerne så hurtigt som muligt.

De to butikker i Vejen og Ribe har været drevet af samme ejere og altså været franchisebutikker. Det er John Birkmose Andersen meget opmærksom på. Hans første prioritet er da også, at de to butikker igen bliver franchisebutikker.

Men samtidig vejer ønsket om at få butikkerne åbnet igen så hurtigt som muligt, stadig meget tungt.

"Når en butik går konkurs, skal jeg ud og finde en ny franchisetager. Jeg kan dog godt forestille mig, at vi i første omgang selv overtager butikkerne, indtil vi finder en ny franchisetager, der kan tage over," siger John Birkmose Andersen.

Han indrømmer dog, at det i første omgang ikke er Expert-kæden, men kurator, der bestemmer, om de butikker får lov til at køre videre.

"Det er ude af vores hænder. Det er advokaten, der afgør det nu. Men vi har sat alt ind på, at det her skal lykkes," siger John Birkmose Andersen.

Læs mere:

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Sårbarhedsstyringsspecialist - bliv en nøglespiller i kampen mod cybertrusler

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    EXCHANGE Driftskonsulenter til Flyvestation Karup

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21. april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. august 2025 ansat Mia Vang Petersen som Head of Marketing. Hun skal især beskæftige sig med at lede Norriqs marketingteam mod nye succeser. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing hos Columbus Danmark. Hun er uddannet Kandidat i Kommunikation fra Aalborg Universitet. Nyt job

    Mia Vang Petersen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S