Offline teenagere er dårligere stillet i skolen

Fordelene ved internettet og mobility opvejer enhver risiko, når det kommer til uddannelse. Det viser en ny rapport fra University of Oxford.

Artikel top billede

Foto: Torben Klint

De sociale medier kan være vanedannende - især i kombination med en smartphone eller tablet, hvor man er online hele tiden.

Og forældre er ofte bekymrede over deres børns brug af sociale netværkstjenester som Facebook og Twitter, fordi de ser dem som potentielle kilder til overspringshandlinger, når børnene skal lave lektier.

Men sådan behøver det ikke at være.

For børns brug af internettet og mobility bør opvejes af de betydelige, uddannelsesmæssige fordele ved brugen af ny teknologi, og internettet giver de studerende langt flere læringsmuligheder.

Det viser en større undersøgelse fra University of Oxford, som er foretaget blandt mere end 1.000 tilfældigt udvalgte britiske husstande.

Ifølge undersøgelsen, der blandt andet er baseret på interview med over 200 teenagere og deres familier i en periode over tre år, følte børnene sig både "uddannelsesmæssigt dårligt stillede" og til tider "socialt isolerede", hvis de ikke havde adgang til internettet i hjemmet.

Børnene har i interviewene også forklaret, at de er afhængige af internettet som værktøj, og at biblioteket ikke er nok, når de skal løse opgaverne i skolen.

Forskerne bag undersøgelsen anslår, at hver tiende adspurgte teenager var uden adgang til internettet i hjemmet, da undersøgelsen fandt sted.

Ifølge den britiske pendant til Danmarks Statistik, The Office of National Statistics, ligger det tal i dag på omkring fem procent. Det svarer til omkring 300.000 børn, der ikke har adgang til internettet i hjemmet.

"Vores kvalitative forskning viser, at disse frakoblede unge med al tydelighed har mangler både uddannelsesmæssigt og socialt," siger en af forskerne, Rebecca Eynon, til universitetets hjemmeside.

Læs også:

Børn og unge er aldrig offline

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra gavdi

    AI er blevet en del af arbejdsdagen - men er vi klar til at bruge den?

    AI bliver først for alvor en del af arbejdet, når teknologien integreres i den måde, vi arbejder på. At have adgang til AI betyder ikke nødvendigvis, at medarbejderne er klar til at bruge den.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job