Så mange stats- og regeringsledere bruger Twitter

Antallet af statsoverhoveder og regeringer, der bruger twitter, er næsten fordoblet i 2012. Se hvor Danmark er på listen.

Artikel top billede

Statsoverhoveder og regeringer fra 123 ud af 164 undersøgte lande brugte sidste år Twitter til at kommunikere med borgerne - og resten af verden. 

Af de 123 twitterkonti er 91 af dem personlige, mens 32 er konti, der bruges på vegne af regeringschefen. Eksempelvis har både Kreml i Rusland og den britiske premierministers embedsbolig, Downing Street nummer 10, en konto. 

Det fremgår af en undersøgelse, som den internationale tænketank The Digital Policy Council (DPC) netop har offentliggjort. 

DPC har siden 2009 studeret brugen af Twitter blandt verdens statsoverhoveder og regeringer. Ifølge DCP omfatter undersøgelsen kun lande med en vis politisk stabilitet.

Obama er verdens mest populære

Ikke overraskende er USA's præsident Barack Obama med sine næsten 25 millioner følgere det mest fulgte statsoverhoved. 

Det er mere end de næste ni stats- og regeringsledere på top 10-listen tilsammen, og alene i 2012 blev den amerikanske præsident beriget med 15 millioner nye følgere.

Ifølge DPC forvaltes hans konto hovedsageligt af præsidentens personale, men Barack Obama tweeter også selv indimellem. 

Den amerikanske præsidents Twitter-konto står også for det mest retweetede budskab nogensinde på Twitter, da han i forbindelse med sin valgsejr sidste år delte et billede med teksten "Four more years".

Det blev delt videre af over 800.000 Twitter-brugere.

Danmark ikke på listen

Nummer to på listen er  Hugo Chavez, Venezuelas 58-årige kontroversielle leder gennem mange år. Han har næsten fire millioner følgere på Twitter. 

Den venezuelanske statsleder har ifølge DCP hovedsageligt brugt Twitter til at kommunikere med sine vælgere fra sin sygeseng i Cuba under valgkampen i oktober 2012 og for at afkræfte rygter om hans svigtende helbred.

Nummer tre på listen er Tyrkiets præsident Abdullah Gül, og kun én anden europæisk statsleder har sneget sig ind på top 10. Det er Ruslands præsident Dmitry Medvedev. 

Fra EU-landene er Frankrigs præsident Francois Hollande øverst placeret på en 16. plads, og Storbritanniens premierminister David Cameron finder man på en 23. plads. 

Norges statsminister Jens Stoltenberg er på 25. pladsen, mens hverken den svenske statsminister Frederik Reinfeldt eller Danmarks regeringsleder Helle Thorning Schmidt er på Twitter.

ComON har uden held forsøgt at få svar fra Statsministeriet på, hvorfor Danmark ikke figurerer på The Digital Policys liste. 

Ifølge overskrift.dk er der 115.000 danske brugerprofiler per 15. november 2012, hvoraf halvdelen er aktive og skriver tweets selv.

Læs også:

De fleste statschefer er på Twitter

Fem Twitter-trick som virksomheder kan lære af Romney og Obama

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Kommando

    Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

    Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S