Længste straf til filmpirat nogensinde

Lederen af pirat-gruppe skal nu sidde bag tremmer i fem år.

Artikel top billede

Lederen af pirat-gruppen "Imagine" er blevet idømt fem års fængsel ved en domstol i USA. Det skulle være den længste fængselsstraf, der nogensinde er udstedt i en sag om ulovlig fildeling. Den 40-årige Jeremiah Perkins skal desuden betale en erstatning på omkring 100.000 kroner.

Der er tale om en såkaldt "release" gruppe, som har videofilmet nye film i biograferne og lagt dem ud på nettet. Det har været den mest aktive gruppe i verden i perioden fra 2009 til 2011, ifølge anklageskriftet.

Fem medlemmer af gruppen har erklæret sig skyldige i anklagerne, og en af dem blev idømt en straf  på 40 måneders fængsel i december.

Ifølge brancheforbundet Motion Picture Association of America var "Imagine" mere succesfuld end andre grupper på grund af deres "korte latenstider mellem frigivelsen af nye film og deres piratudgaver, den høje kvalitet af deres lydspor, det store antal nye udgivelser og deres forbindelser til internationale leverandører".

Det ser ud til, at piraterne har dystet om at være først til at uploade piratkopier af nye premierefilm, som så er solgt på nettet.
 
Jeremiah Perkins har indrømmet, at han har lejet servere i Frankrig og andre lande til gruppen, registreret domænenavne og oprettet PayPal-konti for at kunne modtage betalinger fra de personer, der har downloadet gruppens film.

Wired skriver, at nogle af gruppens medlemmer har optaget lydsporet til de nye film, mens andre har sneget sig ind i biografen med en camcorder for at lave en videooptagelse. Herefter har man så kombineret lyd og billede til en færdig film.

Det er blandt andet film som "Green Hornet", "Iron Man 2" og "Captain America", der er landet på nettet kort tid efter premieren.

De piratkopierede film er så spredt fra websteder som unleashthe.net, pure-imagination.us og pure-imagination.info.

To andre medlemmer af gruppen er idømt henholdsvis 23 og 30 måneders fængsel, mens et tredje medlem stadig afventer sin dom.

Læses lige nu

    Politiets Efterretningstjeneste

    Teknisk IT-sikkerhedsspecialist i PET

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Operations Engineer til drift af Infrastruktur

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    T-Systems har pr. 17. august 2026 ansat Anders Christensen som Head of Digital. Anders skal især beskæftige sig med at rådgive kunder om T-Systems digitale portefølje, inkl. kunstig intelligens løsninger og services. Anders kommer fra en stilling som Senior Director, Sovereign Services hos TDC Erhverv. Anders har tidligere beskæftiget sig med at rådgive om infrastruktur platforme og digitale løsninger, som giver en reel forretningsværdi. Nyt job

    Anders Christensen

    T-Systems

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Mahyar Farshi som Senior Developer. Han skal især beskæftige sig med omsætte vores kunders forretningsbehov til skræddersyede ERP-løsninger ved hjælp af den nyeste Microsoft-teknolog. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos TRIMIT DK A/S. Han er uddannet hos Dansk teknologisk institut og har en bachelor degree hos Erhvervsakademiet Lillebælt. Nyt job

    Mahyar Farshi

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Gutzon D. Børglum som Key Account Manager på netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med salg i IT-branchen - bla. med tidligere ansættelser som SE hos GlobalConnect og CSM hos Heimdal. Nyt job

    Gutzon D. Børglum

    Netip A/S