Forhandlere: Får vi lov til at sælge Surface Pro?

Rygtet siger, at Windows 8-versionen af Microsofts Surface-tablet sendes på gaden 26. eller 29. januar. Forhandlere efterlyser klar besked om salgsstrategien.

Artikel top billede

Papirer sendt ind til amerikanske myndigheder antyder, at Microsoft er på plan, når det gælder lanceringen af Surface i Windows 8-udgaven.

Ifølge meget standhaftige rygter betyder det, at den Intel-baserede tablet kommer på markedet 26. eller 29. januar - i hvert fald i USA. Det passer også med Microsofts oprindelige annoncering om, at den vil komme omkring 90 dage efter lanceringen af Windows 8.

Det har fået britiske forhandlere til at komme med en appel til Microsoft: Lad os nu se Surface Pro - i hvert fald på lanceringsdatoen eller kort tid derefter. Opfordringen kommer, fordi forhandlerene endnu ikke har fået lov til at se Surface RT, som er den mindre version af Microsofts tablet, som allerede er lanceret og sælges online. Det har skabt frustration.

Blandt andet hos Bechtle, som i England har været nødt til at henvise kunder til Microsofts website eller retailforhandleren John Lewis.

"Det er ikke ideelt. Men hvor Surface RT er et add-on-produkt, så forventer vi, at Surface Pro er bærbar-erstatning, hvor kunderne vil arbejde sammen med deres normale leverandører," siger Richard Gibbons fra Bechtle til engelsk CRN.

Han fortæller, at de har en række kunder, som allerede nu har planer for Surface Pro og som ønsker at købe den, straks den bliver lanceret. Derfor mener han, at de traditionelle B2B-forhandlere bør få adgang til Surface Pro så hurtigt som muligt,

"Måske vil de vente, hvis det kun drejer sig om, at de må vente et par uger. Men hvis der går længere tid, vil de købe den andre steder," siger han.

Samme frustration kommer fra flere andre forhandlere, der også stiller det åbne spørgsmål til Microsoft: Hvornår fortæller I om jeres kanalstrategi for Surface?

Det vides endnu ikke, hvornår Surface bliver tilgængelig i Danmark.

Læs mere:

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Horsens

Enterprise Architecture Day 2026: Sikker og strategisk suverænitet

Få ny inspiration til arbejdet med EA – fra sikkerhed og compliance til orkestrering, omkostningsoptimering og cloud governance i en usikker og ustabil tid.

Sikkerhed | Aarhus C

Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

Digital transformation | København Ø

Sådan etablerer du digital suverænitet

Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Mark Michaelsen

Aarhus Kommune

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

Arjuna Enait

Idura