Forhandlere: Får vi lov til at sælge Surface Pro?

Rygtet siger, at Windows 8-versionen af Microsofts Surface-tablet sendes på gaden 26. eller 29. januar. Forhandlere efterlyser klar besked om salgsstrategien.

Artikel top billede

Papirer sendt ind til amerikanske myndigheder antyder, at Microsoft er på plan, når det gælder lanceringen af Surface i Windows 8-udgaven.

Ifølge meget standhaftige rygter betyder det, at den Intel-baserede tablet kommer på markedet 26. eller 29. januar - i hvert fald i USA. Det passer også med Microsofts oprindelige annoncering om, at den vil komme omkring 90 dage efter lanceringen af Windows 8.

Det har fået britiske forhandlere til at komme med en appel til Microsoft: Lad os nu se Surface Pro - i hvert fald på lanceringsdatoen eller kort tid derefter. Opfordringen kommer, fordi forhandlerene endnu ikke har fået lov til at se Surface RT, som er den mindre version af Microsofts tablet, som allerede er lanceret og sælges online. Det har skabt frustration.

Blandt andet hos Bechtle, som i England har været nødt til at henvise kunder til Microsofts website eller retailforhandleren John Lewis.

"Det er ikke ideelt. Men hvor Surface RT er et add-on-produkt, så forventer vi, at Surface Pro er bærbar-erstatning, hvor kunderne vil arbejde sammen med deres normale leverandører," siger Richard Gibbons fra Bechtle til engelsk CRN.

Han fortæller, at de har en række kunder, som allerede nu har planer for Surface Pro og som ønsker at købe den, straks den bliver lanceret. Derfor mener han, at de traditionelle B2B-forhandlere bør få adgang til Surface Pro så hurtigt som muligt,

"Måske vil de vente, hvis det kun drejer sig om, at de må vente et par uger. Men hvis der går længere tid, vil de købe den andre steder," siger han.

Samme frustration kommer fra flere andre forhandlere, der også stiller det åbne spørgsmål til Microsoft: Hvornår fortæller I om jeres kanalstrategi for Surface?

Det vides endnu ikke, hvornår Surface bliver tilgængelig i Danmark.

Læs mere:

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Computerworld Summit 2027 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    20. maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S