Forhandlere: Får vi lov til at sælge Surface Pro?

Rygtet siger, at Windows 8-versionen af Microsofts Surface-tablet sendes på gaden 26. eller 29. januar. Forhandlere efterlyser klar besked om salgsstrategien.

Artikel top billede

Papirer sendt ind til amerikanske myndigheder antyder, at Microsoft er på plan, når det gælder lanceringen af Surface i Windows 8-udgaven.

Ifølge meget standhaftige rygter betyder det, at den Intel-baserede tablet kommer på markedet 26. eller 29. januar - i hvert fald i USA. Det passer også med Microsofts oprindelige annoncering om, at den vil komme omkring 90 dage efter lanceringen af Windows 8.

Det har fået britiske forhandlere til at komme med en appel til Microsoft: Lad os nu se Surface Pro - i hvert fald på lanceringsdatoen eller kort tid derefter. Opfordringen kommer, fordi forhandlerene endnu ikke har fået lov til at se Surface RT, som er den mindre version af Microsofts tablet, som allerede er lanceret og sælges online. Det har skabt frustration.

Blandt andet hos Bechtle, som i England har været nødt til at henvise kunder til Microsofts website eller retailforhandleren John Lewis.

"Det er ikke ideelt. Men hvor Surface RT er et add-on-produkt, så forventer vi, at Surface Pro er bærbar-erstatning, hvor kunderne vil arbejde sammen med deres normale leverandører," siger Richard Gibbons fra Bechtle til engelsk CRN.

Han fortæller, at de har en række kunder, som allerede nu har planer for Surface Pro og som ønsker at købe den, straks den bliver lanceret. Derfor mener han, at de traditionelle B2B-forhandlere bør få adgang til Surface Pro så hurtigt som muligt,

"Måske vil de vente, hvis det kun drejer sig om, at de må vente et par uger. Men hvis der går længere tid, vil de købe den andre steder," siger han.

Samme frustration kommer fra flere andre forhandlere, der også stiller det åbne spørgsmål til Microsoft: Hvornår fortæller I om jeres kanalstrategi for Surface?

Det vides endnu ikke, hvornår Surface bliver tilgængelig i Danmark.

Læs mere:

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S