Forhandlinger for at redde krakkede Expert-butikker

Døden ramte to Expert-butikker mellem jul og nytår - nu forhandles der om genoplivning af butikkerne.

Artikel top billede

Expert Danmark arbejder hårdt på at få åbnet de to franchise-butikker i Ribe og Vejen, der krakkede mellem jul og nytår. Men det trækker ud.

"Vi mener, det er helt forkert, at butikkerne er lukket," lyder det frustreret fra Expert Danmarks kæde-direktør John Birkmose Andersen og fortsætter:

"Vi er klar til at overtage butikkerne, men når der først kommer en advokat ind over, bliver det tungere. Så skal kreditorer høres, og det skal sikres, at de ikke har indvendinger."

John Birkmose Andersen regner dog med, at det vil lykkes for Expert at overtage butikkerne og medarbejderne og få dem på fode igen - i første omgang som butikker ejet af moderselskabet.

På sigt skal de dog tilbage som franchise-butikker igen, mener John Birkmose Andersen.

Advokat Corna Mønsted, der er kurator for de to konkursramte Expert-butikker, har ikke umiddelbart nogle kommentarer til, hvorvidt Expert Danmark får lov til at overtage de to butikker, men siger dog:

"Vi forhandler om en mulig løsning. Der går ikke ret mange dage, så tror jeg der en afklaring."

De to butikker i henholdsvis Vejen og Ribe var drevet af samme ejere. Forretningerne lukkede 28. december, efter at forhandlinger med banken var brudt sammen.

Læs mere:

Læses lige nu

    Annonce

    Jyske Bank

    AI-udvikler

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Teknisk projektleder til stor applikationstransformation i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Sikkerhed | Online

    Det du glemmer i Azure - men aldrig on-prem: Sådan genfinder du kontrollen

    Undgå dyre fejl i Azure. Få styr på udfasede services, skjulte omkostninger og governance. Lær, hvordan Reserved Instances, Azure Hybrid Benefit og de rette styringsmekanismer giver mere værdi, lavere omkostninger og en mere robust Azure-platform....

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S