Forhandlinger for at redde krakkede Expert-butikker

Døden ramte to Expert-butikker mellem jul og nytår - nu forhandles der om genoplivning af butikkerne.

Artikel top billede

Expert Danmark arbejder hårdt på at få åbnet de to franchise-butikker i Ribe og Vejen, der krakkede mellem jul og nytår. Men det trækker ud.

"Vi mener, det er helt forkert, at butikkerne er lukket," lyder det frustreret fra Expert Danmarks kæde-direktør John Birkmose Andersen og fortsætter:

"Vi er klar til at overtage butikkerne, men når der først kommer en advokat ind over, bliver det tungere. Så skal kreditorer høres, og det skal sikres, at de ikke har indvendinger."

John Birkmose Andersen regner dog med, at det vil lykkes for Expert at overtage butikkerne og medarbejderne og få dem på fode igen - i første omgang som butikker ejet af moderselskabet.

På sigt skal de dog tilbage som franchise-butikker igen, mener John Birkmose Andersen.

Advokat Corna Mønsted, der er kurator for de to konkursramte Expert-butikker, har ikke umiddelbart nogle kommentarer til, hvorvidt Expert Danmark får lov til at overtage de to butikker, men siger dog:

"Vi forhandler om en mulig løsning. Der går ikke ret mange dage, så tror jeg der en afklaring."

De to butikker i henholdsvis Vejen og Ribe var drevet af samme ejere. Forretningerne lukkede 28. december, efter at forhandlinger med banken var brudt sammen.

Læs mere:

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Nye kollegaer med stærke styringskompetencer til nyoprettet CIO-kontor i IT-staben

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior Data Engineers til dataplatform i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Rambøll Management Consulting

    Senior Software Engineer

    Midtjylland

    Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

    Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

    Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job